Wyzwaniem dla redukcji deficytu będzie konieczność poniesienia wysokich wydatków na obronność

Wyzwaniem dla redukcji deficytu będzie konieczność poniesienia wysokich wydatków na obronność - podano w przyjętym we wtorek przez rząd średniookresowym planie budżetowo-strukturalnym na lata 2025-2028.


"W całym okresie Planu istotnym wyzwaniem będzie konieczność poniesienia wysokich wydatków obronnych, w tym inwestycji obronnych, przy jednoczesnym redukowaniu nadmiernego deficytu. Planowana w Polsce stopniowa, zgodnie z przepisami UE, redukcja deficytu nie zagrozi jednak inwestycjom publicznym. Ich średnia w relacji do PKB utrzyma się w latach 2025-2028 na poziomie wyższym niż przed Planem i istotnie wyższym niż średnia w UE, co stanowi istotny element strategii rozwoju gospodarki, a zabezpieczenie ich finansowania stanowi jeden z głównych celów rządu w horyzoncie Planu" - napisano.

W dokumencie napisano, że poziom inwestycji sektora będzie kształtowany przede wszystkim przez programy modernizacji sił zbrojnych, ale także przez realizację wieloletnich programów rządowych z obszaru infrastruktury drogowej i kolejowej, finansowanych m.in. z unijnych Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 oraz unijnego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania

Odporności, jak również nowych programów, w tym „Programu polskiej energetyki jądrowej”.

Dokument zakłada, że uwzględniając zmiany w regułach unijnych, pozwalające na rozłożenie dostosowania fiskalnego na kilka lat, w 2025 r. planowane jest ograniczenie deficytu sektora do 5,5 proc. PKB, tj. o 0,2 pkt. proc. w porównaniu z rokiem 2024. Rozpoczęcie redukcji deficytu w 2025 roku wspierać będą:

- utrzymanie progów PIT i kwoty wolnej od podatku przy nominalnych wzrostach wynagrodzeń i emerytur: 0,3 proc. PKB;

- urealnienie stawek podatku akcyzowego (o 25 proc. na papierosy i o 38 proc. na wyroby tytoniowe i inne): 0,1 proc. PKB;

- przywrócenie standardowej stawki VAT na żywność (5 proc.): 0,1 proc. PKB;

- ograniczanie działań ochronnych ograniczających skutki wzrostu cen energii;

- monitoring transportu betonu towarowego w celu ograniczenia wyłudzeń VAT w budownictwie: 0,03 proc. PKB;

- utrzymanie świadczeń pozaubezpieczeniowych na niezmienionym poziomie w relacji do PKB pomimo wprowadzenia nowych programów, m.in. „Aktywny Rodzic” (0,1 proc. PKB);

- utrzymanie nominalnych wartości świadczenia wychowawczego (program Rodzina 800 Plus) oraz świadczeń rodzinnych na stałym poziomie. (PAP Biznes)

map/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5554 0,13%
1 EUR 4,2522 -0,30%
1 GBP 5,1451 -0,30%
100 JPY 2,6024 -1,51%
1 USD 4,0900 0,65%