ARP podpisała list intencyjny z TELE-FONIKA KABLE
Agencja Rozwoju Przemysłu i TELE-FONIKA KABLE podpisały list intencyjny, w którym deklarują gotowość do współpracy w zakresie wzajemnego wspierania się, związanego m.in. z uczestniczeniem w programach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej - podała ARP w komunikacie prasowym.
"ARP oraz TELE-FONIKA KABLE podpisały list intencyjny, w którym deklarują gotowość do współpracy oraz wyrażają chęć podjęcia działań w zakresie wzajemnego wspierania się związanego z uczestniczeniem w programach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej oraz w innych projektach infrastrukturalnych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Bałtyku, a na późniejszym etapie również w projektach zagranicznych" - napisano w komunikacie prasowym.
Wskazano, że ARP oraz TFKable zadeklarowały wolę realizacji projektu, polegającego na budowie morskiej jednostki instalacyjnej Cable Lay Vessel (CLV) na potrzeby budowy i obsługi morskich farm wiatrowych zasadniczo na Bałtyku, ale także statku zdolnego do żeglugi i pracy na innych akwenach, zwłaszcza Morza Północnego.
Strony wyraziły wolę nawiązania współpracy poprzez utworzenie podmiotu, który będzie realizował projekt.
"Mając na uwadze gwałtowny wzrost potrzeb dotyczących budowy podmorskich instalacji oraz brak jednostek pływających do układania i naprawy kabli podmorskich, zarówno na krajowym, jak i światowym rynku, budowa statku typu Cable Laying Vessel to inwestycja bardzo potrzebna. Wykorzystanie krajowych kompetencji jest niezwykle istotne w aspekcie szeroko rozumianego bezpieczeństwa energetycznego czy infrastrukturalnego" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Jakub Dulski, wiceprezes zarządu ARP.
"Tego typu jednostki mogą służyć do układania i naprawy zarówno kabli morskich farm wiatrowych, jak i kabli energetycznych, telekomunikacyjnych czy światłowodowych. Dynamiczny rozwój projektów dotyczących MEW, w które angażuje się ARP, a także innych projektów instalacyjnych i infrastrukturalnych planowanych i już prowadzonych w polskiej przybrzeżnej strefie ekonomicznej niesie za sobą konieczność posiadania wyspecjalizowanej jednostki morskiej. Wybudowanie jej na potrzeby obsługi morskich farm wiatrowych, pozwoli polskim przedsiębiorstwom dołączyć do globalnych poddostawców na rynku morskich farm wiatrowych" – dodał.
Podano, że wybudowanie statków typu Cable Laying Vessel (CLV) tzw. „kablowców” to inwestycja uzasadniona operacyjnie i ekonomicznie ze względu na dynamiczny rozwój projektów dotyczących MEW, a także innych projektów instalacyjnych i infrastrukturalnych prowadzonych i planowanych w przybrzeżnej polskiej strefie ekonomicznej. (PAP Biznes)
alk/ asa/