Według KE, konieczne bardziej radykalne środki walki z ptasią grypą - MRiRW (opis)

Komisja Europejska uznaje za konieczne wprowadzenie bardziej radykalnych środków niż te stosowane przez Polskę do walki z ptasią grypą. Wśród nich są działania, które według KE, pozwolą na rozrzedzenie populacji zwierząt wrażliwych na zakażenie wirusem - przekazał w piątek PAP resort rolnictwa.


Ministerstwo w odpowiedzi na pytania PAP poinformowało, że w Polsce obecnie jest 78 ognisk ptasiej grypy, z czego 37 na terenie woj. wielkopolskiego (12 tylko w kwietniu br.).

"Komisja Europejska – biorąc pod uwagę bardzo niestabilną sytuację epizootyczną w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków – poinformowała o wdrożeniu dodatkowych restrykcji" - napisano.

Resort dodał, że ustanowione rozporządzeniem Komisji nadzwyczajne środki przede wszystkim miałyby dotyczyć wprowadzenia zakazu nowych wstawień ferm znajdujących się na obszarze objętym ograniczeniami do czasu opanowania epidemii. Przekazał, że takie działanie - według KE - ma pozwolić na rozrzedzenie populacji zwierząt wrażliwych na zakażenie wirusem. To z kolei ma ograniczyć możliwość wybuchu kolejnych ognisk choroby.

MRiRW zapewniło, że organy Inspekcji Weterynaryjnej prowadzą intensywny dialog z KE w celu ograniczenia terytorialnego restrykcji oraz uzyskania odstępstw na przemieszczanie innych produktów pochodzących od drobiu i działalności zakładów wylęgu drobiu.

Dodało, że we wszystkich państwach członkowskich obowiązują przepisy ustanawiające zasady regionalizacji. Jak tłumaczy resort, oznacza to, że ewentualne ograniczenia w handlu mogą być stosowane jedynie do określonego obszaru kraju, który jest zagrożony wystąpieniem choroby zakaźnej.

W piątek odbyło się spotkanie branży drobiarskiej z przedstawicielami Inspektoratu Weterynaryjnego w temacie planowanych przez KE obostrzeń.

Główny Lekarz Weterynarii Krzysztof Jażdżewski powiedział PAP, że nie będzie embarga na wywóz drobiu z terenów objętych unijnymi obostrzeniami; handel wewnątrzwspólnotowy będzie dozwolony.

Na początku marca Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego, informowała, że liczba wylęgów kur niosek jaj konsumpcyjnych w Polsce w styczniu 2025 r. wzrosła o 8,6 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, do 3,2 mln.

Wcześniej, bo pod koniec lutego br., Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz informowała, że według jej szacunków z polskiego rynku w związku z grypą ptaków i urzędowym zwalczaniem tej choroby w ostatnich miesiącach ubiegłego roku (październik - grudzień 2024 r.) zniknęło z produkcji ok. 1,7 mln kur niosek. W tym roku zlikwidowano też 5 dużych stad utylizując łącznie ponad 4,3 mln kur niosek.

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie z 20 proc. udziałem we wspólnotowej produkcji. Kolejne pozycje zajmują Hiszpanie oraz Niemcy, którzy wytwarzają odpowiednio 13 oraz 14 proc. unijnej produkcji mięsa drobiowego w UE. (PAP)

jls/ malk/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5806 -0,93%
1 EUR 4,2661 -0,43%
1 GBP 4,9548 -0,04%
100 JPY 2,6475 -1,10%
1 USD 3,7606 -2,67%