Rząd chce zmienić specustawę mieszkaniową, liczbę miejsc parkingowych określi gmina (aktl.)

pap_20220812_09Z.jpg

Rząd planuje zniesienie obowiązku budowy określonej liczby miejsc postojowych towarzyszących budowie niektórych budynków mieszkalnych - wynika z projektu zmiany ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Przepisy przekażą decyzję o tym, ile miejsc postojowych ma przypadać na jedno mieszkanie w ręce samorządów.

Opublikowany w poniedziałek projekt nowelizacji w rozdziale dotyczącym proponowanych rozwiązań dla budownictwa i mieszkalnictwa zakłada uchylenie dwóch przepisów tzw. specustawy mieszkaniowej o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących.

Pierwszy z proponowanych do uchylenia przepisów przewiduje, że dla inwestycji mieszkaniowej powstającej na bazie specustawy minimalna liczba miejsc postojowych wynosi co najmniej 1,5-krotność liczby mieszkań przewidzianej w ramach tej inwestycji.

Drugi z przepisów, który miałby być uchylony przewiduje, że dla inwestycji mieszkaniowej zlokalizowanej w obszarze zabudowy śródmiejskiej minimalna liczba miejsc postojowych jest co najmniej równa liczbie mieszkań w tej inwestycji.

Według Polskiego Związku Firm Deweloperskich przepisy tzw. specustawy mieszkaniowej w Polsce mają marginalne zastosowanie.

"W Warszawie na setki inwestycji zrealizowane budynków wielorodzinnych w standardowym trybie, w trybie speca zrealizowano dotąd dwie inwestycje" - informuje związek.

"Projekt dotyczyć będzie jedynie inwestycji realizowanych w trybie tzw.specustawy mieszkaniowej - ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (a nie wedle standardowego trybu objętego prawem budowlanym). Dotyczyć będzie więc jedynie działek, które nie są dziś przeznaczone pod budownictwo (specustawa mieszkaniowa pozwala - po uzyskaniu zgody rady miasta - budować na terenach m.in. poprzemysłowych budynki wielorodzinne)" - twierdzi PZFD.

Projekt zakłada również, że rada gminy w standardach urbanistycznych może określić liczbę miejsc postojowych dla danej inwestycji mieszkaniowej. Obecnie samorząd może określić liczbę miejsc, pod warunkiem, że będzie ona większa niż wynikająca z ustawy.

Według Oceny Skutków Regulacji o zmianę tych przepisów wnioskują zarówno inwestorzy, jak i samorządy, ponieważ ich aktualne brzmienie ogranicza możliwość modyfikacji wskaźnika przez gminę i dostosowanie go do lokalnych uwarunkowań. "Obecne brzmienie przepisów stanowi istotną barierę dla rozwoju budownictwa komunalnego i społecznego" - zaznaczono w OSR. Współczynnik ten został wprowadzony ustawą z dnia 26 stycznia 2023 r. o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych. (PAP)

wkr/ mmu/ ktl/ pr/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5541 -0,47%
1 EUR 4,2913 -0,05%
1 GBP 5,1285 -0,04%
100 JPY 2,6238 -0,30%
1 USD 3,9296 0,12%