Istnieje potrzeba utworzenia rejestru obiektów kosmicznych - MRiT
Istnieje potrzeba prawnej regulacji działalności w przestrzeni kosmicznej, w tym utworzenie rejestru obiektów kosmicznych - napisano w uzasadnieniu do projektu Ustawy o działalności kosmicznej, przygotowywanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Podano, że polski sektor kosmiczny, w fazie bardzo początkowego rozwoju, nie wymagał regulacji prawnych. Tym niemniej, zdobywane z czasem przez polskie podmioty doświadczenie pozwalało na realizowanie projektów o coraz wyższym poziomie gotowości technologicznej.
"Wzrastająca dojrzałość polskiego sektora kosmicznego oznacza także możliwość realizowania coraz bardziej dojrzałych projektów. Podmioty polskiego sektora kosmicznego, w tym także prywatne, wynoszą lub planują w nieodległej przyszłości wyniesienie obiektów kosmicznych w przestrzeń kosmiczną" - napisano.
"Tym samym, istnieje potrzeba prawnej regulacji działalności w przestrzeni kosmicznej, w tym utworzenie rejestru obiektów kosmicznych, dla których Rzeczpospolita Polska byłaby państwem wynoszącym w rozumieniu przepisów prawa międzynarodowego" - dodano.
Projektowana ustawa będzie stanowiła prawną podstawę utworzenia i funkcjonowania Krajowego Rejestru Obiektów Kosmicznych (KROK). Celem rejestru będzie ewidencjonowanie informacji o obiektach kosmicznych, wypuszczonych na orbitę okołoziemską lub poza nią, dla których Rzeczpospolita Polska jest państwem wynoszącym.
Podmiotem zobowiązanym do prowadzenia rejestru będzie Prezes PAK. Rejestr będzie jawny i prowadzony w systemie teleinformatycznym, a dane w nim zawarte – powszechnie dostępne (w Biuletynie Informacji Publicznej PAK). Wpis do rejestru będzie miał charakter czynności materialno-technicznej. Dokonywany będzie na podstawie zgłoszenia operatora.
Podano, że przyjęto konieczność opracowania projektu ustawy o Krajowym Rejestrze Obiektów Kosmicznych.
"Założeniem jest, aby projektowana regulacja stanowiła 'enabler', tj. bezpieczne ramy prawne sprzyjające rozwojowi inwestycji w sektorze kosmicznym, które będą odzwierciedlały nie tylko obowiązki, ale także i prawa uczestników tego sektora. Rola państwa powinna być rozumiana jako bycie opiekunem normatywnego zachowania w dziedzinie, która z jednej strony jest źródłem ultranowoczesnych rozwiązań, z drugiej zaś bywa postrzegana jako niosąca za sobą istotny potencjał ryzyka" - napisano.
Podano, że projektowana ustawa służy także wykonaniu przez Rzeczpospolitą Polską zobowiązań wynikających z wiążących ją umów międzynarodowych w zakresie prawa kosmicznego.
Traktaty międzynarodowe zakładają konieczność uregulowania w prawie krajowym w szczególności kwestii m.in. takich jak: zasad wyrażania zgody na działalność w przestrzeni kosmicznej przez podmioty krajowe oraz wyznaczenie organu odpowiedzialnego za nadzór nad tego rodzaju działalnością, a także utworzenia i prowadzenia krajowego rejestru obiektów kosmicznych.
"Obecnie, wraz z New Space, i dynamicznym rozwojem nowych kierunków działalności kosmicznej (np. górnictwo kosmiczne) prawo kosmiczne przeżywa swój renesans. Nie jest ono statyczne, dostrzegalne są nowe dziedziny, w których analizuje się potrzebę regulacji" - napisano w uzadanieniu. (PAP Biznes)
alk/ gor/