Ceny miedzi w Londynie w dół; optymizm związany z rozmowami USA-Chiny wygasa
Notowania miedzi na giełdzie metali LME w Londynie spadają, a na rynkach widać osłabienie optymizmu związanego z zawieszeniem broni w wojnie handlowej pomiędzy USA a Chinami - informują maklerzy.
Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana niżej o 0,7 proc. wobec 9.606,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji.
Na Comex w Nowym Jorku miedź kosztuje 4,6155 USD za funt, niżej o 0,75 proc.
Na giełdzie metali SHF w Szanghaju miedź jest wyceniana po 78.230,00 juanów za tonę, niżej o 0,34 proc.
Na początku tego tygodnia metale przemysłowe dostały pozytywny bodziec do zwyżek po tym, jak negocjatorzy handlowi z USA i Chin ogłosili w poniedziałek obniżenie ceł USA dla Chin ze 145 proc. do 30 proc. na okres 90 dni, a Pekin obniżył większość ceł dla USA do 10 proc.
Teraz jednak na rynkach osłabł optymizm związany z zawieszeniem broni w wojnie handlowej pomiędzy obu mocarstwami, a wśród inwestorów ponownie pojawiły się obawy dotyczące słabnącej gospodarki Chin, która jest największym odbiorcą metali bazowych na świecie.
Analitycy wskazują, że zawieszenie broni w starciu handlowym USA-Chiny nie wystarczy, aby wywołać mocny popyt na chińskie aktywa finansowe w czasie, gdy oczekuje się, że władze Chin ograniczą wsparcie stymulacyjne dla gospodarki. Do tego na rynkach utrzymuje się też niepewność jak ostatecznie będzie wyglądać porozumienie w handlu pomiędzy USA a Chinami.
"Potencjał do wzrostów na rynkach wydaje się być ograniczony" - powiedziała Eva Lee, szefowa ds. rynków akcji w UBS Global Wealth Management.
"No chyba, że zobaczymy dalsze wsparcie władz dla gospodarki Chin lub wyraźną poprawę zysków spółek, ponieważ wiele dobrych informacji z ostatnich dni jest już w cenach" - dodała.
"Głównym problemem może stać się to, że negocjacje USA-Chiny mogą trwać dłużej niż się oczekuje, a Chiny nie zaoferują swojej gospodarce skutecznych bodźców wsparcia w celu jej ustabilizowania" - wskazała Lee.
Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME zyskała 7 USD i kosztowała 9.606,00 USD za tonę. (PAP Biznes)
aj/ osz/