Drugie półrocze będzie bardziej wspierające dla obligacji skarbowych - VIG/C-Quadrat TFI (opinia)

Prognozy2025.png

W drugiej połowie 2025 roku otoczenie powinno być bardziej wspierające dla polskich długoterminowych obligacji skarbowych - oceniają zarządzający VIG/C-Quadrat TFI. Dla inwestorów atrakcyjniejsze będą obligacje zmiennokuponowe. Dla długu korporacyjnego ten rok może być nieco słabszy niż 2024.


Rok 2024 był udany dla rynków dłużnych, w szczególności w segmencie obligacji skarbowych o zmiennym kuponie.

Zarządzający VIG/C-Quadrat TFI w dalszym ciągu podtrzymują tezę, że to obligacje zmiennokuponowe prezentują inwestorom bardziej atrakcyjną relację potencjalnego zysku do ryzyka.

Wspierać ich w tym stanowisku powinny również władze monetarne, które głosem Przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego odkładają rozpoczęcie dyskursu o obniżkach stóp procentowych na październik 2025 roku.

„W 2025 roku obligacje zmiennokuponowe będą prezentowały bardziej atrakcyjną dla inwestorów relację potencjalnego zysku do ryzyka. Sytuacja na rynku obligacji długoterminowych w 2025 r. nie maluje się w różowych barwach" – powiedział Fryderyk Krawczyk, dyrektor inwestycyjny VIG/C-Quadrat TFI, cytowany w raporcie miesięcznym funduszu.

"Rynek ten będzie musiał mierzyć się ze znaczącą podażą ze strony Ministerstwa Finansów, a rosnąca inflacja i zapowiedzi RPP także nie będą pomagały w perspektywie najbliższego półrocza" - dodał.

Dodatkowo, obserwowana presja na wzrosty rentowności obligacji w Stanach Zjednoczonych powoduje, że relatywnie wysokie poziomy dochodowości polskich „rządówek” na tle globalnego spektrum inwestycyjnego nie prezentują się aż tak zachęcająco.

"Jednak nie powinno spisywać się tej klasy aktywów na straty w całym 2025 roku. Drugie półrocze powinno być już bardziej wspierające dla obligacji długoterminowych. Tym bardziej, że bieżące dochodowości na lokalnym rynku same w sobie prezentują się atrakcyjnie" - napisano w raporcie.

Miniony rok charakteryzował się gigantycznym popytem na obligacje korporacyjne. Niektóre emisje kończyły się redukcjami przekraczającymi 80 proc.

W efekcie, emitenci chętnie sięgali po kapitał inwestorów, a w wielu przypadkach doprowadzili do obniżania marż kredytowych czy też wydłużania zapadalności emisji. Poprawa warunków finansowania, z punktu widzenia emitentów, negatywnie przełoży się na przyszłe stopy zwrotu inwestorów.

 

Zakładając utrzymanie się stóp procentowych w całym 2025 roku i tym samym stabilizację stawek WIBOR, rok 2025 może okazać się dla obligacji korporacyjnych nieco słabszy w porównaniu z 2024 rokiem.

Niemniej jednak, zarządzający VIG/C-Quadrat TFI dalej spodziewają się atrakcyjnych stóp zwrotu z inwestycji w tę klasę aktywów. Negatywnie na ten scenariusz mogą oddziaływać ewentualne obniżki stóp procentowych lub bankructwa spółek.

W przypadku stóp procentowych eksperci VIG/C-Quadrat TFI nie wykluczają ich cięć, choć potencjalnie skala obniżek nie powinna być duża. Ponadto większe prawdopodobieństwo wydają się mieć obniżki nie w pierwszej, lecz w drugiej części roku, co dodatkowo zneutralizuje ich wpływ na całoroczne wyniki inwestycji w obligacje korporacyjne o zmiennym kuponie.

Kluczowy w 2025 roku może okazać się element zarządzania ryzykiem.

"Od ponad dwóch lat stopy procentowe w Polsce są na wysokim poziomie, koniunktura w Europie spowalnia, a w Polsce nie ma aktywnego programu wspierającego zakup mieszkania. Te elementy sprawiają, że w niektórych branżach dochodzi do istotnego spowolnienia, dlatego czujność inwestorów powinna się wyostrzyć" - napisano w raporcie.

Zarządzający uważają, że w przypadku rynku zagranicznego, który oparty jest o stały kupon, pozytywnie na wynik kontrybuować może spadek rentowności obligacji skarbowych lub spreadów kredytowych - choć te drugie są na bardzo niskich poziomach.

„Miniony rok na rynku obligacji korporacyjnych był bardzo udany dla zdecydowanej większości inwestorów oraz emitentów. W 2025 r. przyjdzie się zmierzyć z niższymi marżami kredytowymi, gorszą koniunkturą i potencjalnie niższymi stopami procentowymi" - powiedział Piotr Ludwiczak, starszy zarządzający funduszami VIG/C-Quadrat TFI.

"Szeroki rynek powinien pozwolić na zarobek przewyższający inflację, choć w przypadku pojedynczych emitentów czy branż zwiększy się ryzyko niewypłacalności" – dodał. (PAP Biznes)

pr/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5503 0,06%
1 EUR 4,2691 0,17%
1 GBP 5,0567 0,05%
100 JPY 2,6622 0,03%
1 USD 4,1462 0,07%