DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w Europie na minusach; indeksy w Azji głównie spadają
Kontrakty w Europie zniżkują, a giełdy w Azji są głównie na minusach. Inwestorzy oceniają perspektywy dla chińskiej gospodarki przed inauguracją prezydentury D. Trumpa w USA.
Kontrakty na Stoxx 50 Europe spadają o 0,26 proc., na FTSE 100 idą w dół o 0,15 proc., na CAC 40 zniżkują o 0,36 proc., a na DAX tracą 0,15 proc.
W Japonii Nikkei 225 spadł o 0,96 proc. W Hongkongu indeks Hang Seng zwyżkuje o 0,42 proc. W Chinach indeks SSEC stracił 1,57 proc. W Korei Południowej wskaźnik KOSPI wzrósł o 1,79 proc. W Indiach indeks Sensex zniżkuje o 0,61 proc.
Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od +0,1 proc. do +0,25 proc.
Rynek chiński jest na drodze, by odnotować największą tygodniową stratę od prawie roku. Indeksy w Chinach miały problemy z odbiciem w piątek po sporym spadku w czwartek, co uwypukliło rosnące obawy o chińską gospodarkę i możliwą wojnę handlową z USA, gdy Donald Trump rozpocznie pod koniec tego miesiąca swoją prezydenturę.
W celu uspokojenia sytuacji na rynkach chiński regulator papierów wartościowych zapowiedział w czwartek wieczorem, że rozprawi się z rozpowszechnianiem plotek, które przyczyniły się do spadków na rynku.
Chiński bank centralny poinformował z kolei, że przeprowadził drugą rundę operacji swapowych o wartości 55 mld juanów (7,53 mld USD) w celu wzmocnienia rynku akcji.
Według doniesień dziennika „Financial Times” Bank Ludowy Chin planuje obniżyć stopy procentowe z obecnego poziomu 1,5 proc. we właściwym czasie.
Z kolei wysocy rangą urzędnicy z Chińskiej Narodowej Komisji Rozwoju i Reform powiedzieli w piątek podczas briefingu prasowego, że Chiny rozszerzą emisję obligacji o bardzo długim terminie zapadalności i zwiększą wysiłki na rzecz zwiększenia konsumpcji.
W czwartek chińskie Ministerstwo Handlu zaproponowało nałożenie ograniczeń eksportowych na niektóre technologie wykorzystywane do produkcji elementów baterii i przetwarzania kluczowych minerałów, takich jak lit i gal.
Inwestorzy śledzą również informacje dotyczące kryzysu politycznego w Korei Płd. Południowokoreańska agencja prasowa Yonhap podała w piątek, że armia uniemożliwia śledczym aresztowanie zawieszonego w wykonywaniu obowiązków prezydenta kraju Jun Suk Jeola. 64-letni Jun jest objęty dochodzeniem w sprawie buntu politycznego, którego miał się dopuścić. Przestępstwo to jest zagrożone karą śmierci.
„Przełom roku to był trudny okres dla akcji, ale na rynkach o niskiej płynności mogą się zdarzyć dziwne rzeczy. Nie sądzę, żebyśmy powinni ekstrapolować te wahania na giełdach. Mimo to silniejszy dolar i wyższe rentowności obligacji będą miały wpływ na nastroje w przyszłości, a inwestorzy giełdowi będą mieć nadzieję, że to się wkrótce zmieni” — powiedział Ben Bennett, strateg ds. inwestycji w regionie Azji i Pacyfiku w Legal and General Investment Management.
Vasu Menon, dyrektor zarządzający ds. strategii inwestycyjnej w OCBC, powiedział, że prowzrostowa i probiznesowa agenda Trumpa może pobudzić gospodarkę USA, ale dla reszty świata może okazać się trudna ze względu na możliwe cła i silniejszego dolara.
„Tak więc na rynkach panuje pewien stopień ostrożności i oczekiwania, zwłaszcza po dobrych wynikach inwestycyjnych w ciągu ostatnich dwóch lat” – powiedział Menon.
W czwartek Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,36 proc. do 42.392,27 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,22 proc. i wyniósł 5.868,55 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 0,16 proc. do 19.280,79 pkt.
Dolar osłabia się o 0,28 proc. wobec koszyka walut do 109,09 pkt.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,26 proc. do 157,15.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na lutowe zniżkują o 0,01 proc. do 73,12 USD za baryłkę, a marcowe futures na Brent spadają o 0,06 proc. do 75,90 USD/b. (PAP Biznes)
kek/ ana/