DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w Europie zwyżkują; indeksy w Azji głównie na minusach
Kontrakty w Europie rosną, a giełdy a w Azji giełdy są głównie na minusach. Inwestorzy analizują dane makro z Chin, które okazały się wyższe od oczekiwań.
Kontrakty na Stoxx 50 Europe rosną o 0,1 proc., na FTSE 100 idą w górę o 0,88 proc., na CAC 40 zwyżkują o 0,21 proc., a na DAX zyskują 0,21 proc.
W Japonii Nikkei 225 spadł o 0,31 proc. W Hongkongu indeks Hang Seng zwyżkuje o 0,26 proc. W Chinach indeks SSEC zyskuje 0,26 proc. W Korei Południowej wskaźnik KOSPI spadł o 0,16 proc. W Indiach indeks Sensex zniżkuje o 0,46 proc.
Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od +0,1 proc. do +0,15 proc.
Inwestorzy analizują dane makro z Chin. PKB Chin wzrósł w IV kwartale o 5,4 proc. rdr. To najszybszy wzrost od drugiego kwartału 2023 roku. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB o 5 proc., po wzroście w III kw. o 4,6 proc.
YTD PKB Chin wzrósł w IV kw. o 5 proc., po wzroście kwartał wcześniej o 4,8 proc. Prognozowano +4,9 proc.
Produkcja przemysłowa Chin w ujęciu rdr wzrosła w grudniu o 6,2 proc. Analitycy spodziewali się zwyżki produkcji rdr o 5,4 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 5,4 proc.
Sprzedaż detaliczna w Chinach wzrosła w grudniu 3,7 proc. rdr. Analitycy prognozowali +3,6 proc. po wzroście miesiąc wcześniej o 3 proc.
„Gospodarka Chin wykazuje oznaki ożywienia, na czele z produkcją przemysłową i eksportem. W obliczu presji na eksport w 2025 r., spowodowanej ograniczeniami importowymi wprowadzonymi przez USA, potrzeba zastosowania bodźców krajowych stanie się jeszcze większa” – powiedział Frederic Neumann, główny ekonomista ds. Azji w HSBC w Hongkongu.
Neumann dodał, że silny wzrost PKB w ostatnim kwartale mógł być wspierany przez wcześniejsze zwiększenie dostaw do USA, co może nieuchronnie prowadzić do zwrotu w postaci spadku produkcji i eksportu, gdy tylko zaczną obowiązywać cła.
„Ożywienie będzie wymagało dużego i trwałego bodźca stymulacyjnego, aby zwiększyć dynamikę gospodarczą i utrzymać aktywność gospodarczą. Aby powstrzymać rosnącą stopę bezrobocia, stanowisko polityki fiskalnej musi stać się bardziej proaktywne” – powiedział Zhiwei Zhang, główny ekonomista w Pinpoint Asset Management.
„Największym jasnym punktem w gospodarce Chin w zeszłym roku był eksport, który był bardzo silny, zwłaszcza jeśli wykluczyć czynnik cenowy. To oznacza, że największym problemem w tym roku będą taryfy celne USA” — powiedziała Jacqueline Rong, główna ekonomistka Chin w BNP Paribas SA.
Akcje Nintendo spadły o 6 proc. po tym, jak ujawniono niewiele szczegółów na temat długo oczekiwanej konsoli Switch 2. Nintendo nie podało daty premiery konsoli, ale powiedziało, że ujawni więcej szczegółów 2 kwietnia.
W czwartek Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,16 proc. do 43.153,13 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,21 proc. i wyniósł 5.937,34 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 0,89 proc. do 19.338,29 pkt.
W poniedziałek giełdy w USA będą nieczynne z powodu dnia Martina Luthera Kinga. Inwestorzy czekają tego dnia na inaugurację prezydentury Donalda Trumpa.
Dolar umacnia się o 0,16 proc. wobec koszyka walut do 109,12 pkt.
Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,2 proc. do 155,58.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na lutowe zwyżkują o 0,44 proc. do 79,04 USD za baryłkę, a marcowe futures na Brent rosną o 0,18 proc. do 81,37 USD/b. (PAP Biznes)
kek/ asa/