DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA zwyżkują; obligacje umacniają się
Futures w USA rosną, a na giełdach w Europie przeważają wzrosty indeksów. Inwestorzy oceniają nominację administracji D. Trumpa, miliardera Scotta Bessenta, na sekretarza skarbu USA, a także czekają na publikacje minutes Fedu we wtorek. Rentowności obligacji spadają, dolar osłabia się.
Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,43 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,57 proc., a na Nasdaq Comp. zyskują 0,48 proc.
Strateg RBC Capital Markets Lori Calvasina prognozuje, że S&P 500 osiągnie poziom 6.600 pkt. na koniec 2025 r., co oznacza wzrost o około 11 proc., napędzany wzrostem gospodarczym i zysków.
Z kolei według Patricka Armstronga, dyrektora ds. inwestycji w Plurimi Wealth Management Group, wzrost rentowności obligacji obniżyłby wzrost giełdowy i wysokie wyceny.
„Nadejdzie taki moment, w którym wzrosty po prostu nie będą możliwe do utrzymania, jeśli masz obligacje skarbowe na poziomie 5 proc. rentowności. Nieoczekiwany wzrost inflacji to może być coś, co zabije obligacje skarbowe i duże spółki technologiczne za jednym zamachem” — powiedział Armstrong w wywiadzie dla Bloomberg TV.
Rynki czekają na wtorkową publikację protokołu Fed z ostatniego posiedzenia, która nastąpi o godzinie 20.00 czasu polskiego. W środę z USA napłynie z kolei preferowana przez Fed miara inflacji, czyli deflator PCE za październik.
Donald Trump wysunął kandydaturę miliardera Scotta Bessenta na stanowisko sekretarza skarbu w nowej administracji USA. Prezydent-elekt komplementował go za silne poparcie dla „Agendy America First”. Bessent jest założycielem funduszu hedgingowego Key Square Capital Management. Podczas kampanii finansista doradzał Trumpowi w kwestiach gospodarczych.
„Rynek uważa, że Bessent jest bezpiecznym kandydatem" — powiedział strateg Societe Generale Stephen Spratt.
„Zwolennicy będą argumentować, że kariera Bessenta jako inwestora zapewni mu zdolność zrozumienia skutków ubocznych programu prezydenta Trumpa w zakresie handlu, taryf, podatków i deregulacji” – napisał w raporcie Ed Mills, analityk polityczny Raymond James Washington.
W wywiadzie opublikowanym w niedzielę w „The Wall Street Journal” Bessent powiedział, że priorytetem są zarówno obniżki podatków, jak i wydatków.
„Piękno tej nominacji polega na tym, że Bessent jest konserwatystą fiskalnym. Teraz przygotowuje grunt pod większą dyscyplinę fiskalną w USA, którą rynek naprawdę powita z zadowoleniem. Jego doświadczenie obejmuje handel walutami i dochód stały, w tym globalne obligacje, co jest kolejnym plusem” — powiedział Joe McCann, CEO w Asymmetric.
Akcje firm kryptowalutowych zwyżkują przed sesją. MicroStrategy i MARA Holdings rosną po 5 proc., Coinbase o 2 proc., a cena bitcoina znajduje się niewiele poniżej 100.000 USD.
Peabody Energy spada o 3,5 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak Anglo American zdecydowało się sprzedać spółce swoje pozostałe australijskie kopalnie węgla za kwotę do 3,78 mld USD.
Snowflake rośnie o 3,5 proc. po tym, jak dom maklerski Wedbush podniósł rekomendację dla akcji spółki do „przeważaj” z „neutralnie”.
W piątek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,97 proc., czyli o ponad 426 pkt., do 44.296,51 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,35 proc. i wyniósł 5.969,34 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,16 proc. do poziomu 19.003,65 pkt.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 15,07 pkt.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,1 proc., niemiecki DAX idzie w górę o 0,13 proc., francuski CAC 40 zniżkuje o 0,13 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,14 proc.
Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 0,1 proc.
Główny ekonomista EBC Philip Lane ocenił, że EBC w 2025 r. powinien być w stanie obniżyć stopy procentowe do poziomu, na którym nie będą one ograniczać gospodarki eurolandu.
Z kolei członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego Francois Villeroy de Galhau wskazywał, że polityka EBC będzie się rozwijać niezależnie od tego, co dzieje się w Rezerwie Federalnej.
Commerzbank traci 6,5 proc. po informacji, że UniCredit chce przejąć włoski Banco BPM, a ten zyskuje 3,5 proc. UniCredit spada o 5 proc.
UniCredit zaoferował swoje akcje w stosunku 0,175 za każdą istniejącą akcję BPM, co odpowiada cenie 6,67 euro za akcję. Wartość oferty to ok. 10,1 mld euro.
Kingfisher spada o 13 proc. po publikacji danych finansowych za III kw. Spółka zawęziła swoje całoroczne wytyczne dot. zysku.
Dolar osłabia się o 0,42 proc. wobec koszyka walut do 107,09 pkt.
Eurodolar umacnia się o 0,62 proc. do 1,0481.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,4 proc. do 154,36.
Kurs funta zwyżkuje o 0,26 proc. wobec dolara do 1,2563.
Rentowność 10-letnich UST spada o 4 pb. do 4,36 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 5 pb. do 4,54 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +1 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -19 pb.
Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 1 pb. do 2,25 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na styczeń zniżkują o 0,17 proc. do 71,13 USD za baryłkę, a styczniowe futures na Brent spadają o 0,08 proc. do 75,12 USD/b. (PAP Biznes)
kek/ asa/