DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w Europie kończą tydzień na minusach

Piątkowa sesja na giełdach europejskich przyniosła spadki, a w centrum uwagi inwestorów były wyniki finansowe spółek oraz decyzje banków centralnych: Fedu i Banku Anglii.


Na zamknięciu sesji niemiecki DAX poszedł w dół o 0,81 proc., francuski CAC 40 stracił 1,17 proc., a brytyjski FTSE spadł o 0,84 proc.

Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 zniżkował o 0,66 proc.

Straty w Europie pojawiają się w momencie, gdy uczestnicy rynku nadal oceniają wstrząsy polityczne w Niemczech i historyczne zwycięstwo prezydenta-elekta Donalda Trumpa w tym tygodniu.

Kanclerz Olaf Scholz zdymisjonował ministra finansów Christiana Lindnera w środę wieczorem i mianował jego następcę w czwartek.

Posunięcie, które w dramatyczny sposób zakończyło trójstronny rząd koalicyjny w kraju, stwarza możliwość natychmiastowego głosowania nad wotum nieufności i nowych wyborów. Scholz powiedział, że nie chce zwoływać głosowania nad wotum zaufania przed połową stycznia.

Lars Feld, były doradca Christiana Lindnera i dyrektor Instytutu Waltera Euckena, powiedział, że nie ma powodu, aby opóźniać głosowanie nad wotum nieufności dla Niemiec.

"Ważne jest, aby jak najszybciej zmniejszyć niepewność w polityce gospodarczej, ponieważ jest to jeden z powodów, dla których inwestycje, a także konsumpcja prywatna w Niemczech pozostają niskie" – powiedział Feld w piątek w programie CNBC "Squawk Box Europe".

"Mamy pogrążoną w stagnacji gospodarkę, a inflacja wciąż przekracza 2 proc. – i mamy ogromne problemy strukturalne, ponieważ firmy stoją w obliczu toksycznej mieszanki wysokich kosztów związanych z pracą, energią, podatkami i regulacjami" – dodał.

Z kolei rynki Azji i Pacyfiku były w piątek mieszane. W wyczekiwanym oświadczeniu Chiny poinformowały, że rząd centralny przeznaczy dodatkowe 6 bilionów juanów (840 miliardów dolarów) dla samorządów lokalnych, aby pomóc w rozwiązaniu ukrytych problemów związanych z zadłużeniem.

Spadkom na rynkach europejskich przewodziły w piątek firmy wydobywcze, których indeks stracił na koniec dnia 3,3 proc.

Zniżkowały m.in. Rio Tinto, Anglo American, Antofagasta i Glencore.

Akcje dóbr luksusowych spadły w popołudniowych transakcjach po rozczarowujących wynikach szwajcarskiego Richemont. Na koniec dnia kurs akcji spółki spadł o 5,7 proc. Z kolei Burberry zniżkował o 6,4 proc., a Hermes stracił 4 proc.

Richemont, właściciel marki Cartier, do tej pory był wyjątkiem w szerszym spadku koniunktury na rynku dóbr luksusowych, odnotowując w maju rekordową sprzedaż w całym roku. Jednak ogłaszając w piątek swoje wyniki półroczne, firma – podobnie jak inne – wskazała na słabość Chin jako wpływającą na szerszą globalną sprzedaż.

Inwestorzy będą teraz oczekiwać na wyniki brytyjskiej luksusowej linii Burberry w przyszłym tygodniu.

W czwartek zarówno Fed, jak i Bank Anglii obniżyli stopę proc. o 25 punktów bazowych.

Fed obniżył stopy proc. o 25 pb. do przedziału 4,50-4,75 proc. Fed podał, że ryzyka dla osiągnięcia celów zmierzają w kierunku równowagi. Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberga oczekiwali obniżki stóp proc. o 25 pb.

Bank Anglii obniżył główną stopę procentową o 25 pb. do 4,75 proc. Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się, że BoE obniży stopy proc. o 25 pb. Podczas poprzedniego posiedzenia bank pozostawił stopy proc. bez zmian. Dwa posiedzenia wcześniej BoE obniżył stopy proc. o 25 pb.

RYNKI AKCJI

Indeks S&P 500 rośnie o 0,39 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,56 proc., a Nasdaq Comp. zyskuje 0,22 proc. Pierwszy raz w historii indeks Dow w ciągu dnia przekroczył poziom 44 tys. punktów.

Akcje Tesli rosną 5 proc., a rynkowa kapitalizacja producenta samochodów elektrycznych po raz pierwszy w historii przekroczyła 1 bilion dolarów.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 14,77 pkt.

RYNKI OBLIGACJI

Rentowność 10-letnich UST spada do 4,306 proc.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów nie zmieniła się i wynosi 2,366 proc.

WALUTY

Eurodolar osłabia się o 0,95 proc. do 1,0701.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,15 proc. do 152,70.

Kurs funta zniżkuje o 0,72 proc. wobec dolara do 1,2894.

SUROWCE

Na rynku ropy kontrakty na WTI na grudzień zniżkują o 3,12 proc. do 70,12 USD za baryłkę, a styczniowe futures na Brent spadają o 2,70 proc. do 73,63 USD/b.

Srebro zniżkuje o 1,02 proc. do 31,53 USD za uncję, a złoto spada o 0,39 proc. do 2.695 USD za uncję. (PAP Biznes)

pr/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5654 -0,16%
1 EUR 4,2739 0,28%
1 GBP 5,1549 0,15%
100 JPY 2,6192 0,21%
1 USD 4,1127 0,43%

Powiązane