DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w Europie na minusach na początku tygodnia
Indeksy w Europie zakończyły poniedziałkową sesję na minusach, odrabiając część strat z początku notowań, po informacji o zawieszeniu ceł USA na Meksyk. Na rynku nadal panuje duża niepewność co do polityki handlowej USA.
Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zniżkował o 1,3 proc., niemiecki DAX poszedł w dół o 1,4 proc., francuski CAC 40 stracił 1,2 proc., a brytyjski FTSE spadł o 1,04 proc.
Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 zniżkował o 0,93 proc.
Inwestorzy analizują informacje dotyczące polityki handlowej USA. W poniedziałek prezydentka Meksyku Claudia Sheinbaum po rozmowie z prezydentem USA Donaldem Trumpem poinformowała, że wprowadzenie przez USA ceł przeciwko Meksykowi zostanie odroczone o miesiąc.
W weekend podpisane przez amerykańskiego prezydenta rozporządzenie przewiduje nałożenie 25-procentowych ceł na towary z Kanady i Meksyku, z wyjątkiem produktów naftowych obłożonych niższym cłem 10 proc. oraz dodatkowych 10 proc. ceł na towary z Chin.
Donald Trump wskazał, że "zdecydowanie" nałoży też cła na Unię Europejską, wskazując na duży deficyt handlowy USA z UE i niewystarczający import amerykańskich aut i produktów rolnych do Europy.
„Taktyka negocjacyjna UE będzie kluczowa. Jesteśmy w bardzo dynamicznej sytuacji i to jest dokładnie ten moment, w którym rynki będą miały problem z wyceną dokładnego wyniku” — powiedział Chris Beauchamp, główny analityk rynku w IG Group.
„W obliczu groźby wprowadzenia kolejnych taryf, dolar zyskał kosztem walut partnerów handlowych USA. Byki giełdowe uwiedzione narracją, że Trump jest dobry dla akcji są narażone na brutalną pobudkę przed potencjalnie niekorzystnym wpływem na wzrost PKB i zyski spółek w obliczu spirali odwetowych taryf” – napisali w raporcie analitycy Mizuho.
Indeks Stoxx 600 Automobiles & Parts zniżkował o 2,3 proc. Akcje francuskiego dostawcy części samochodowych Valeo i producenta samochodów Renault spadły odpowiednio o 7 proc. i 0,5 proc. Tymczasem niemieckie BMW poszło w dół o 2,5 proc., Volkswagen stracił 5,5 proc., a Porsche zniżkowało o 4 proc.
Francusko-włoski koncern Stellantis, znany z takich marek, jak Chrysler, Dodge, Jeep i Maserati, spadł o 4,5 proc.
Indeksy technologii, przemysłu i górnictwa w Europie zniżkował o około 1,5 proc. ASML Holding spadł o 2 proc.
Akcje Julius Baer spadły o 13,5 proc. po tym, jak szwajcarski bank ogłosił plany redukcji zatrudnienia o około 5 proc. w ramach działań oszczędnościowych pod przewodnictwem nowego dyrektora generalnego Stefana Bollingera.
LightOn zniżkował o 6 proc. po tym, jak francuski startup zajmujący się generatywną sztuczną inteligencją, który podał swoje pierwsze wyniki od swojego listopadowego IPO, nie osiągnął celu przychodowego na 2024 r.
RYNKI AKCJI
Indeks S&P 500 spada o 0,65 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 0,17 proc., a Nasdaq Comp. traci 1,11 proc.
Akcje Idexx rosną o 11,5 proc., a Moderny spadają o 5 proc.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 18,15 pkt.
RYNKI OBLIGACJI
Rentowność 10-letnich UST spada o 2 pb. do 4,51 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 4 pb. do 4,75 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +26 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie +22 pb.
Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 6 pb. do 2,4 proc.
WALUTY
Dolar umacnia się o 0,42 proc. wobec koszyka walut do 108,82 pkt.
Eurodolar osłabia się o 0,55 proc. do 1,0256. Euro osłabiło się wobec dolara do najniższego poziomu od listopada 2022 r.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,4 proc. do 154,62.
Kurs funta zwyżkuje o 0,22 proc. wobec dolara do 1,2417.
SUROWCE
Na rynku ropy kontrakty na WTI na marzec zwyżkują o 0,23 proc. do 72,69 USD za baryłkę, a kwietniowe futures na Brent rosną o 0,01 proc. do 75,69 USD/b.
Srebro zwyżkuje o 4,20 proc. do poziomu 32,69 USD za uncję, a złoto rośnie o 0,8 proc. do 2.858 USD za uncję. (PAP Biznes)
kek/ ana/