DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w Europie na minusach po podwyżce ceł Chin na USA

Indeksy w Europie spadają, podobnie jak kontrakty w USA. Na rynkach panuje awersja do ryzyka w związku z dalszą eskalacją wojny handlowej między USA a Chinami. Dolar notuje największe osłabienie od trzech lat.


Benchmarkowy wskaźnik Stoxx Europe 600 spada o 1,8 proc.

FTSE 100 spada o 0,4 proc., CAC 40 zniżkuje o 0,92 proc., a DAX traci 1,54 proc.

Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od -0,6 proc. do -0,7 proc.

Inwestorzy oceniają ostatnią eskalację wojny handlowej na linii USA-Chiny po tym, jak Pekin podniósł cła na import towarów z USA do 125 proc. w ramach odwetu po podniesieniu ceł na Chiny przez prezydenta USA Donalda Trumpa do 145 proc.

„Główny gracz globalnego handlu właśnie wyrzucił na śmietnik wszystkie podręczniki ekonomii i nie wiemy, jaki jest tutaj cel końcowy. Jesteśmy świadkami utraty transparentności i nadal znajdujemy się w fazie niepewności” — powiedział Olivier Baduel, szef europejskich akcji w OFI Invest AM.

„Krótkoterminowe perspektywy dla globalnych aktywów ryzykownych pozostają niepewne ze względu na obawy dotyczące wzrostu gospodarczego i inflacji, zmienne nastroje oraz szybko zmieniające się wydarzenia na froncie handlowym i celnym” – powiedział Vasu Menon, dyrektor zarządzający ds. strategii inwestycyjnej w OCBC Bank.

W przyszłym tygodniu rynki skupią się na na decyzji EBC w sprawie polityki monetarnej w czwartek, gdzie rynki pieniężne są niemal pewne obniżki stóp o ćwierć punktu procentowego.

Według ankiety przeprowadzonej przez agencję Bloomberga ekonomiści spodziewają się obniżek o ćwierć punktu procentowego w kwietniu i czerwcu, po czym stopa depozytowa powinna pozostać na poziomie 2 proc. co najmniej do końca 2026 r.

„EBC stoi w obliczu radykalnie innego świata niż na ostatnim posiedzeniu, ponieważ cła USA stają się rzeczywistością, a polityka pieniężna strefy euro będzie musiała się dostosować. Oczekujemy, że Rada Prezesów obniży stopy procentowe ponownie o 25 punktów bazowych na posiedzeniu 17 kwietnia, rozpoczynając serię cięć, które nastąpią później w tym roku” — powiedział David Powell, starszy ekonomista ds. strefy euro w Bloomberg Economics.

„Politykę pieniężną ustala teraz Trump. ECB będzie czekać na próżno na większą jasność w sprawie ceł” – powiedział Arne Petimezas, analityk w AFS Interest.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że decyzja Trumpa z tego tygodnia o 90-dniowym zawieszeniu taryf dała możliwość jedynie kruchej przerwy.

„Wydłużenie czasu wejścia w życie ceł nie łagodzi niepewności. Istnieje sceptycyzm co do wyniku negocjacji handlowych, a to nadal będzie ciążyć na inwestycjach, a tym samym na perspektywach wzrostu” – napisali analitycy ANZ w raporcie.

Ministrowie finansów państw UE będą w piątek zastanawiać się, jak wykorzystać przerwę w obowiązywaniu ceł, aby osiągnąć porozumienie handlowe z Waszyngtonem, a także jak skoordynować działania mające na celu rozwiązanie problemu taryf, jeśli im się to nie uda.

Przedstawiciele UE szacują, że wpływ taryf USA na gospodarkę wyniesie od 0,5 proc. do 1,0 proc. PKB. Biorąc pod uwagę, że gospodarka UE jako całość według Europejskiego Banku Centralnego ma wzrosnąć o 0,9 proc. w tym roku, taryfy USA mogą wpędzić UE w recesję.

PKB Wielkiej Brytanii w lutym wzrósł o 0,5 mdm, po 0,0 proc. miesiąc wcześniej. Oczekiwano +0,1 proc.

Akcje Stellantis tracą 5 proc. po tym, jak dostawy producenta samochodów w pierwszym kwartale spadły o 9 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Brytyjski koncern naftowy BP spada o 2 proc. Spółka poinformowała, że spodziewa się niższej produkcji i wyższego zadłużenia netto w pierwszym kwartale niż w ostatnich trzech miesiącach 2024 roku.

Akcje Hexagon spadają o 11 proc. po tym, jak szwedzka grupa technologii przemysłowych poinformowała, że jej skorygowany zysk operacyjny spadł o około 8 proc. w pierwszym kwartale.

Zurich Insurance zniżkuje o 6 proc. przed swoim corocznym walnym zgromadzeniem.

W czwartek Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 2,50 proc., czyli o 1.014 punktów, do 39.593,66 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 3,46 proc. i wyniósł 5.268,05 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 4,31 proc. do 16.387,31 pkt. S&P 500 jest obecnie o około 15 proc. poniżej swojego historycznego szczytu z lutego.

Dolar osłabia się o 1,83 proc. wobec koszyka walut do 99,03 pkt. i notuje największy spadek od trzech lat.

Eurodolar umacnia się o 1,92 proc. do 1,1415.

Kwotowanie USD/JPY spada o 1,41 proc. do 142,52.

Kurs funta zwyżkuje o 1,05 proc. wobec dolara do 1,3101.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na maj zwyżkują o 0,4 proc. do 60,33 USD za baryłkę, a czerwcowe futures na Brent rosną o 0,27 proc. do 63,52 USD/b. (PAP Biznes)

kek/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5806 -0,93%
1 EUR 4,2661 -0,43%
1 GBP 4,9548 -0,04%
100 JPY 2,6475 -1,10%
1 USD 3,7606 -2,67%