DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street wzrosty, Dow Jones i S&P 500 z rekordami
Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami, a Dow Jones i S&P 500 są na historycznych szczytach. Inwestorzy oceniają zapowiedzi prezydenta elekta Donalda Trumpa dotyczące ceł, a także protokół z ostatniego posiedzenia Fed i najnowsze dane makro z amerykańskiej gospodarki.
Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,28 proc., do 44.860,31 pkt. Indeks jest na najwyższym poziomie w historii.
S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,57 proc. i wyniósł 6.021,63 pkt. Również S&P 500 znalazł się na szczycie wszech czasów.
Nasdaq Composite zwyżkował o 0,63 proc. do poziomu 19.174,30 pkt.
Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 spada o 0,73 proc. do 2.424,31 pkt. Dzień wcześniej ten indeks znalazł się na historycznym szczycie.
Wskaźnik zmienności VIX spada o 3,42 proc., do 14,10 pkt.
Inwestorzy oceniali najnowsze informacje dotyczące możliwości wprowadzenia nowych taryf na import do USA. Prezydent-elekt USA Donald Trump, który obejmie urząd w styczniu, planuje nałożyć 25-proc. cła na import z Kanady i Meksyku oraz podnieść cła na towary z Chin o 10 proc.
„To prawie tak, jakby Trump chciał przypomnieć rynkom, kto ma kontrolę, po nominowaniu Scotta Bessenta na stanowisko sekretarza skarbu, czyli człowieka, który według rynków miałby ostudzić zapał Trumpa. W związku z aprecjacją dolara kanadyjskiego w stosunku do peso meksykańskiego rynki zakładają, że taka decyzja uderzy najmocniej w Meksyk” – powiedział Matt Simpson, starszy analityk rynkowy w City Index.
„Naszym zdaniem cła ostatecznie nie okażą się aż tak złe, jak się obawiano, ale w nadchodzących miesiącach będziemy świadkami wzrostu niepewności. Rozpoczynanie dnia od sprawdzania wpisów w mediach społecznościowych pod kątem jakichkolwiek ogłoszeń politycznych, może znowu stać się normą” — powiedział strateg Jefferies Mohit Kumar.
"Rynki stały się o wiele bardziej komfortowe z perspektywą, że te cła będą bardziej bujne i bardziej będą taktyką negocjacyjną niż faktyczne wdrożenie. Zasadniczo wiele osób uważa, że retoryka jest o wiele silniejsza niż to, jakie będą ostateczne cła" – dodał Jamie Cox, partner zarządzający Harris Financial.
Prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum Pardo wskazała we wtorek, że wszelkie nowe cła nałożone na jej kraj spotkają się z cłami odwetowymi na eksport z USA do Meksyku. Ten iShares MSCI Mexico ETF (EWW), który śledzi koszyk akcji powiązanych z południowym sąsiadem Ameryki, stracił ponad 2 proc.
Posunięcia te nastąpiły po ogłoszeniu wyboru przez Trumpa sekretarza skarbu, dyrektora funduszu hedgingowego Scotta Bessenta, co pomogło wzmocnić przekonanie, że powyborczy rajd wraca w poniedziałek z całą siłą.
Stopniowe obniżki stóp proc. w USA cieszą się szerokim poparciem w FOMC – wynika z protokołu z ostatniego posiedzenia Fedu. Z minutes wynika, że FOMC może przyspieszyć lub spowolnić tempo obniżek stóp proc. w zależności od ewolucji danych.
"Dyskutując o perspektywach dla polityki pieniężnej, uczestnicy posiedzenia spodziewają się, że jeśli dane będą zgodne z oczekiwaniami, inflacja będzie nadal spadać w sposób zrównoważony do 2 proc., a gospodarka pozostanie blisko maksymalnego zatrudnienia, prawdopodobnie stosowne będzie stopniowe przechodzenie w kierunku bardziej neutralnego stanowiska w polityce monetarnej w miarę upływu czasu" - napisano w protokole z posiedzenia Rezerwy Federalnej USA 6-7 listopada.
Dodano, że uczestnicy posiedzenia wskazywali, że decyzje dotyczące polityki pieniężnej nie mają ustalonego harmonogramu i są uzależnione od ewolucji gospodarki oraz jej implikacji dla perspektyw wzrostu PKB i równowagi bilansu ryzyka.
"Podczas dyskusji na temat pozycjonowania polityki pieniężnej w odpowiedzi na potencjalne zmiany w bilansie ryzyk, niektórzy uczestnicy posiedzenia zauważyli, że Komitet mógłby wstrzymać obniżanie stóp proc. i utrzymać je na restrykcyjnym poziomie, gdyby inflacja pozostała podwyższona, a niektórzy uczestnicy posiedzenia zauważyli, że luzowanie polityki monetarnej mogłoby zostać przyspieszone, gdyby sytuacja na rynku pracy się pogorszyła lub aktywność gospodarcza osłabła” – napisano.
Wielu uczestników posiedzenia zauważyło, że niepewność dotycząca poziomu neutralnej dla gospodarki stopy procentowej skomplikowała ocenę stopnia restrykcyjności polityki pieniężnej i ich zdaniem sprawiła, że właściwe byłoby stopniowe zmniejszanie restrykcyjności w polityce monetarnej. Jak wynika z minutes, członkowie FOMC uważają bilans ryzyk dla perspektyw gospodarczych za zasadniczo zrównoważony.
We wtorek inwestorzy otrzymali sporą porcję najnowszych danych makro z amerykańskiej gospodarki.
Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed w listopadzie wyniósł -14 pkt. wobec -14 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie -11 pkt.
Sprzedaż nowych domów w USA w październiku wyniosła 610 tys. w ujęciu rocznym, wobec oczekiwanych 725 tys. Miesiąc wcześniej odnotowano sprzedaż w wysokości 709 tys., po korekcie z 716 tys.
W ujęciu mdm sprzedaż spadła o 17,3 proc. wobec wzroście o 7 proc. mdm miesiąc wcześniej, po rewizji z +4,1 proc. Analitycy oczekiwali -1,8 proc.
Indeks zaufania amerykańskich konsumentów wzrósł w listopadzie do 111,7 pkt. z 109,6 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie z 108,7 pkt. - wynika z raportu Conference Board. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 111,4 pkt.
Indeks cen domów S&P/Case-Shiller, obrazujący ceny nieruchomości w 20 największych miastach Stanów Zjednoczonych, wzrósł we wrześniu o 4,57 proc. rdr i o 0,18 proc. mdm. Analitycy spodziewali się, że indeks wzrośnie o 4,7 proc. rdr. i 0,3 proc. mdm. Miesiąc wcześniej indeks wzrósł o 5,21 proc. rdr i 0,33 proc. mdm, po korekcie.
Indeks cen nieruchomości FHFA (Federal Housing Finance Agency), informujący o zmianach średnich cen domów jednorodzinnych w USA, we wrześniu wzrósł o 0,7 proc. miesiąc do miesiąca. Rynek oczekiwał, że indeks wzrośnie o 0,3 proc. mdm. Miesiąc wcześniej indeks cen nieruchomości FHFA wzrósł o 0,4 proc., po korekcie.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na grudzień zniżkują o 0,45 proc. do 68,63 USD za baryłkę, a styczniowe futures na Brent spadają o 0,47 proc. do 72,67 USD/b. (PAP Biznes)
pr/