DZIEŃ NA RYNKACH: Niewielkie zmiany indeksów w Europie na początku tygodnia
Indeksy w Europie zanotowały niewielkie zmiany na koniec sesji w poniedziałek. Rynki oceniają najnowsze komentarze ze strony prezeski Europejskiego Banku Centralnego.
Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zniżkował o 0,25 proc., niemiecki DAX poszedł w dół o 0,23 proc., francuski CAC 40 stracił 0,03 proc., a brytyjski FTSE wzrósł o 0,22 proc.
Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 zwyżkował o 0,07 proc. Indeks STOXX 600 wzrósł o około 5 proc. w skali roku.
Tymczasem prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde powiedziała w wywiadzie dla „Financial Times”, że strefa euro jest bardzo blisko osiągnięcia celu inflacyjnego na poziomie 2 proc.
Lagarde powiedziała również, że sprzeciwia się odwetowi ze strony Europy na groźby taryfowe ze strony nowego prezydenta USA Donalda Trumpa. Obawy związane z tym już ciążyły na aktywach ryzykownych w Europie, nakładając się na pogarszające się perspektywy gospodarcze.
„Akcje już wzrosły w związku z obniżką stóp procentowych EBC, ponieważ oczekiwana recesja nigdy się nie zmaterializowała. Przez ostatnie pół roku w zasadzie nie mieliśmy zmian indeksów, podczas gdy szybsze i dalsze obniżki stóp przez EBC stały się coraz bardziej prawdopodobne. To kolejne powody, aby być pozytywnie nastawionym do akcji europejskich w 2025 r.” – napisano w raporcie Deutsche Bank.
Volkswagen stracił 1,5 proc. Niemiecki producent samochodów osiągnął porozumienie ze związkami zakładowymi w celu ograniczenia mocy produkcyjnych przy jednoczesnym utrzymaniu działania fabryk w Niemczech.
Novo Nordisk zwyżkował o 5,5 proc., odrabiając małą część 21-procentowej straty z piątku, gdy podano, że eksperymentalny lek duńskiej spółki na otyłość - CapriSema - nie spełnił oczekiwań.
Akcje szwedzkiej firmy hazardowej online Evolution spadły o 10 proc. Spółka poinformowała w piątek, że została poddana przeglądowi przez brytyjską Komisję ds. Hazardu, po tym jak regulator odkrył, że gry firmy były dostępne w Wielkiej Brytanii za pośrednictwem nielicencjonowanych operatorów.
Enagas SA spadł o 3 proc. Spółka podała, że Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych Banku Światowego wydało orzeczenie na jego korzyść w sporze dot. Gasoducto Sur Peruano, ale analitycy są rozczarowani wielkością przyznanej kwoty arbitrażowej.
Direct Line wzrósł o 3 proc. po tym, jak w mediach podano, że brytyjski ubezpieczyciel Aviva planuje kupić firmę w ramach transakcji gotówkowej i akcyjnej o wartości 3,7 mld funtów.
RYNKI AKCJI
Indeks S&P 500 rośnie o 0,27 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 0,2 proc., a Nasdaq Comp. zyskuje 0,6 proc.
Akcje Broadcom rosną o 5,5 proc., a Carnival spadają o 4,5 proc.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 18 pkt.
RYNKI OBLIGACJI
Rentowność 10-letnich UST rośnie o 4 pb. do 4,55 proc. Dochodowość 30-letnich UST rośnie o 4 pb. do 4,75 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +22 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie +22 pb.
Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 4 pb. do 2,32 proc.
WALUTY
Dolar umacnia się o 0,25 proc. wobec koszyka walut do 108,08 pkt.
Eurodolar osłabia się o 0,22 proc. do 1,0405.
Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,42 proc. do 157,06.
Kurs funta zniżkuje o 0,36 proc. wobec dolara do 1,2522.
SUROWCE
Na rynku ropy kontrakty na WTI na lutowe zniżkują o 1,05 proc. do 68,69 USD za baryłkę, a lutowe futures na Brent spadają o 1,14 proc. do 72,11 USD/b.
Srebro zwyżkuje o 1,05 proc. do 29,36 USD za uncję, a złoto spada o 0,5 proc. do 2.631 USD za uncję. (PAP Biznes)
kek/ asa/