DZIEŃ NA RYNKACH: Optymizm na rynkach akcji po umowach handlowych Trumpa
Notowania kontraktów na główne indeksy rynku akcji w USA rosną, podobnie jak giełdy w Europie - inwestorzy pozytywnie przyjęli spadek niepewności po zawarciu przez USA nowych umów handlowych z Japonią i Filipinami.
Kontrakty na DJI, S&P500 i Nasdaq zwyżkują po 0,1-0,4 proc. S&P500 zakończył wtorkową sesję drugim z rzędu rekordem wszechczasów, co daje łącznie 11 takich sesji w całym 2025 r.
W Europie Stoxx600 idzie do góry o ok. 1 proc.
Sentyment na rynkach wspierają pozytywne doniesienia z frontu wojny handlowej. Prezydent Donald Trump ogłosił we wtorek, że zawarł „potężną umowę” handlową z Japonią, zakładającą 550 mld USD inwestycji w USA, oraz 15-procentową taryfę celną dla towarów importowanych z Japonii - mniej niż 24 proc. ogłoszone w kwietniu i 25 proc. zapowiedziane w lipcu. Z kolei Japonia, piąty największy partner handlowy USA, ma otworzyć swój rynek dla amerykańskich samochodów i ciężarówek, czy produktów rolnych.
Trump zawarł także umowę handlową z Filipinami - towary importowane z tego kraju do USA będą objęte 19 proc. cłem, co jest wyższym poziomem niż ogłoszone 2 kwietnia 17 proc., lecz niższym niż 20 proc. ogłoszone przez Trumpa w liście wysłanym do Filipin wcześniej.
W środę do Waszyngtonu ma po raz kolejny przyjechać na rozmowy handlowe delegacja Unii Europejskiej, której grożą od 1 sierpnia 30-proc. cła ze strony USA. Unia ogłosiła w środę, że jeżeli do tego dojdzie, to szybko nałoży takie same bariery na import z USA o wartości ok. 100 mld euro.
Sekretarz skarbu USA S. Bessent powiedział w środę agencji Bloomberg, że rozmowy z USA idą lepiej niż wcześniej i widzi w nich progres.
Po dealu handlowym z Japonią NIKKEI zyskał 3,5 proc., mocno zyskiwali producenci samochodów, a Toyota zwyżkowała w trakcie sesji nawet o 16 proc. - najmocniej od 1987 r. W Europie również sektor samochodowy przewodzi zwyżkom.
Uwaga rynku akcji USA przesuwa się w stronę wyników największych spółek technologicznych. W środę po zamknięciu sesji w USA raporty za II kw. podadzą m.in. Alphabet i Tesla. Rynek oczekuje, że spółki z grupy "Magnificent Seven" odnotują łączny wzrost zysków w II kw. o 14 proc. Od 9 kwietnia, gdy Trump wstrzymał natychmiastowe nałożenie ceł na większość globu, spółki z tej grupy zwiększyły swoją kapitalizację łącznie o ponad 40 proc.
Spośród 105 spółek z S&P500, które do tej pory zaraportowały, 86 proc. przebiło konsensus.
W handlu przedsesyjnym zwyżkują walory Hasbro. Producent zabawek wypracował w II kw. 1,3 USD zysku na akcję, podczas gdy analitycy oczekiwali jedynie 0,8 USD. Spółka podwyższyła także całoroczne prognozy.
Z danych makro, o godz. 16.00 napłynie z USA odczyt sprzedaży domów na rynku pierwotnym za czerwiec.
Serię 5-dni umocnienia przerywa amerykański dług - rentowności 10-latek rosną o 2 pb. do 4,36 proc. 10-letni bund również osłabia się o 2 pb. do 2,61 proc.
Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 146,2 za 1 USD, niżej o 0,2 proc.
Euro jest po 1,173 USD, w dół o 0,2 proc..
Ropa WTI na NYMEX w kontraktach na wrzesień jest po 64,9 USD za baryłkę - niżej o 0,6 proc., a Brent na ICE (kontrakty na IX) zniżkuje 0,7 proc. do 68,1 USD. (PAP Biznes)
tus/ gor/