DZIEŃ NA RYNKACH: Przewaga wzrostów na Wall Street w poniedziałek, ale I kw. na minusie
Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się przewagą wzrostów głównych indeksów, mimo panującej na rynkach niepewności wokół polityki handlowej USA i obaw, że cła spowolnią gospodarkę. Cały pierwszy kwartał 2025 r. główne indeksy kończą jednak na minusie.
Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 1 proc., czyli o 417,86 pkt., do 42.001,76 pkt.
S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,55 proc. i wyniósł 5.611,85 pkt.
Nasdaq Composite zniżkował o 0,14 proc. do 17.299,29 pkt.
Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 traci 0,56 proc. i wynosi 2.011,91 pkt.
Wskaźnik zmienności VIX rośnie o 2,91 proc. do 22,28 pkt.
S&P 500 w marcu spadł o 5,8 proc., najwięcej od grudnia 2022 r. Nasdaq poszedł w dół o 8,2 proc., a Dow 4,2 proc.
W pierwszym kwartale S&P 500 był niżej o ok. 4,6 proc., przerywając pięć kwartałów pozytywnej passy. Nasdaq stracił w tym kwartale 10,4 proc., czyli najwięcej od ponad 22 proc. spadku w drugim kwartale 2022 r. Dow stracił w pierwszych trzech miesiącach 2025 r. 1,3 proc.
W poniedziałek w trakcie sesji indeks szerokiego rynku wrócił w strefę korekty i znalazł się ponad 10 proc. poniżej ustanowionego w lutym rekordu.
Na rynkach panuje awersja do ryzyka wobec niepewności wokół polityki handlowej USA. Inwestorzy obawiają się, że cła spowolnią gospodarkę, a być może będą katalizatorem recesji.
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w niedzielę, że wzajemne cła, które mają zostać ogłoszone w tym tygodniu, obejmą wszystkie kraje, z którymi USA utrzymują stosunki handlowe.
Amerykański przywódca zapowiedział przedstawienie w środę obszernego planu dotyczącego polityki celnej, który nazwał "dniem wyzwolenia".
„Wątpimy, by ten tzw. dzień wyzwolenia oznaczał koniec niepewności związanej z taryfami. W rzeczywistości mamy wyższe prawdopodobieństwo, że termin 2 kwietnia wprowadzi jeszcze więcej niepewności, a stąd przedłuży się powszechna słabość wyprzedzających wskaźników” – powiedział Max Kettner, główny strateg ds. aktywów w HSBC.
„Administracja Trumpa pokazała nam do tej pory, że nie należy oczekiwać po niej spójnego podejścia. To najbardziej przeraża rynek. Niespójność rodzi niepewność, a rynki nienawidzą niepewności” — powiedział George Lagarias, główny ekonomista w Forvis Mazars.
Jay Woods, główny globalny strateg w Freedom Capital Markets, ocenił, że handel nadal prowadzony jest w kontekście niepewności - inwestorzy sprzedają i czekają, co się wydarzy.
"Ma to znamiona panicznej wyprzedaży, po której na horyzoncie może być odbicie" - dodał.
Keith Lerner z Truist uważa, że rynki mogą mieć moment wytchnienia po "dniu wyzwolenia", gdy sytuacja stanie się bardziej klarowna, ale w jego ocenie nie będzie to trwałe.
"Naszym zdaniem rynki pozostaną niestabilne w najbliższym czasie i jest mało prawdopodobne, by powróciły na nowe szczyty" - dodał.
Analitycy Goldman Sachs obniżyli prognozę poziomu docelowego dla indeksu S&P 500 na koniec roku do 5.700 pkt z 6.200 pkt poprzednio, a także podnieśli prognozę prawdopodobieństwa wystąpienia recesji w USA w ciągu nadchodzących 12 miesięcy do 35 proc. z 20 proc. poprzednio.
„Szacunki te uwzględniają korekty w dół zarówno prognozy wzrostu zysków, jak i wycen, odzwierciedlając słabsze tło dla wzrostu gospodarczego w scenariuszu bazowym, większą niepewność i wyższe ryzyko recesji” – podano w raporcie Goldman Sachs Portfolio Strategy Research.
Z kolei ekonomiści przepytani w ankiecie CNBC Rapid Update wskazali na 0,3 proc. wzrost w pierwszym kwartale, czyli znacznie poniżej 2,3 proc. wzrostu w czwartym kwartale.
W poniedziałek straciły akcje niektórych spółek motoryzacyjnych - Tesla ok. 1,7 proc., a Stellantis ok. 1 proc.
Zniżkowały również akcje spółek technologicznych. Nvidia straciła ponad 1 proc., a Meta 0,1 proc.
W górę poszły akcje Coca-Coli oraz Walmartu, po odpowiednio 2 proc. i 3 proc.
W pierwszym dniu handlu wzrosły notowania konserwatywnej sieci kablowej Newsmax.
Akcje Moderny spadły o blisko 9 proc. po rezygnacji głównego regulatora ds. szczepionek w FDA, Petera Marksa.
Kurs Canada Goose, kanadyjskiego producenta odzieży, poszedł w dól o 3,5 proc. po obniżeniu rekomendacji przez Barclays. Jako powody obniżenia ratingu podano globalną presję makroekonomiczną, rosnącą konkurencję i potencjalne skutki ekspozycji na cła.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na kwiecień zwyżkują o 3,04 proc. do 71,47 USD za baryłkę, a kwietniowe futures na Brent rosną o 1,51 proc. do 74,74 USD/b. (PAP Biznes)
kek/ doa/