DZIEŃ NA RYNKACH: Solidne wzrosty na Wall Street w reakcji na efekty rozmów handlowych USA
Środowa sesja na Wall Street zakończyła się solidnymi wzrostami głównych indeksów, a S&P 500 i Nasdaq ustanowiły nowe historyczne rekordy. Na Wall Street panował optymizm, że USA uda się osiągnąć więcej porozumień przed zbliżającym się terminem wprowadzenia ceł.
Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 1,14 proc. i wyniósł 45.010,29 pkt.
S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,78 proc. i wyniósł 6.358,91 pkt.
Nasdaq Composite zwyżkował o 0,61 proc. do 21.020,02 pkt.
Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 1,53 proc. do 2.283,13 pkt.
Indeks VIX spada o 6,85 proc., do 15,37 pkt.
Rynki akcji znalazły w środę mocne wsparcie ze strony spadku niepewności w wojnie handlowej USA z resztą świata. Prezydent Donald Trump ogłosił we wtorek, że zawarł „potężną umowę” handlową z Japonią, zakładającą 550 mld USD inwestycji w USA, oraz 15-procentową taryfę celną dla towarów importowanych z Japonii - mniej niż 24 proc. ogłoszone w kwietniu i 25 proc. zapowiedziane w lipcu.
Z kolei Japonia, piąty największy partner handlowy USA, ma otworzyć swój rynek dla amerykańskich samochodów i ciężarówek, czy produktów rolnych.
Prezydent poinformował również, że Stany Zjednoczone spotykają się z europejskimi przedstawicielami w celu osiągnięcia porozumienia handlowego z Unią Europejską.
Giełdy odnotowały niewielki wzrost w środę po tym, jak Financial Times poinformował, że Stany Zjednoczone są bliskie porozumienia z Unią Europejską w sprawie 15 proc. taryf celnych, co ma być powtórzeniem porozumienia amerykańsko-japońskiego.
Bloomberg również potwierdził postępy w negocjacjach między USA a Unią Europejską, powołując się na dyplomatów poinformowanych o przebiegu negocjacji.
Stany Zjednoczone dążą do zawarcia umów handlowych z innymi krajami przed terminem 1 sierpnia. Na początku tego tygodnia Biały Dom ogłosił, że USA i Indonezja osiągnęły porozumienie w sprawie ram umowy handlowej. Jest to kontynuacja szeregu innych umów handlowych, które Stany Zjednoczone zawarły z innymi krajami, w tym z Chinami i Wielką Brytanią.
Wydarzenia te nastąpiły po tym, jak 2 kwietnia Trump wywołał zamieszanie na rynkach, ogłaszając wprowadzenie szeroko zakrojonych podatków, które jednak później odłożył.
„Jak dotąd strategia taryfowa Trumpa wydaje się bardzo obiecująca, generuje poważne dochody, skutkuje dużymi inwestycjami w USA, mającymi na celu uniknięcie ceł, i nie spowodowała jeszcze zakłóceń i inflacji, które zdaniem sceptyków były pewne” – powiedział Louis Navellier, założyciel i dyrektor ds. inwestycji w Navellier & Associates.
„Rynek akcji z pewnością nie obawia się negatywnych konsekwencji” - dodał.
Uwaga rynku akcji USA przesuwa się w stronę wyników największych spółek technologicznych. W środę po zamknięciu sesji w USA raporty za II kw. podadzą m.in. Alphabet i Tesla. Rynek oczekuje, że spółki z grupy "Magnificent Seven" odnotują łączny wzrost zysków w II kw. o 14 proc. Od 9 kwietnia, gdy Trump wstrzymał natychmiastowe nałożenie ceł na większość globu, spółki z tej grupy zwiększyły swoją kapitalizację łącznie o ponad 40 proc.
Spośród 105 spółek z S&P500, które do tej pory zaraportowały, 86 proc. przebiło konsensus.
Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w czerwcu wyniosła 3,93 mln w ujęciu rocznym vs oczekiwane 4,0 mln - podało Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).
Miesiąc wcześniej wskaźnik wyniósł 4,04 mln, po korekcie. W ujęciu mdm wskaźnik spadł o 2,7 proc. wobec +1,0 proc. miesiąc wcześniej. Oczekiwano -0,7 proc.
W USA w tygodniu zakończonym 18 lipca indeks wniosków o kredyt hipoteczny MBA (wyrównany sezonowo) wzrósł o 0,8 proc. - podało Stowarzyszenie Banków Hipotecznych (MBA). Poprzednio indeks spadł o 10 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień zwyżkują o 0,21 proc. do 65,44 USD za baryłkę, a wrześniowe futures na Brent rosną o 0,15 proc. do 68,69 USD/b. (PAP Biznes)
pr/