DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach indeksy rosną
Na europejskich giełdach indeksy idą w górę. Trwa sezon publikacji danych kwartalnych spółek w Europie. Inwestorzy czekają też na komentarze decydentów z najważniejszych banków centralnych na świecie. Na rynku walutowym USD jest stabilny do innych walut. Bitcoin kosztuje ok. 105.600 USD. Ceny złota spadają - informują maklerzy.
Wskaźnik Stoxx 600 Europe zwyżkuje o 0,19 proc.
FTSE 100 rośnie o 0,27 proc.
CAC 40 idzie wyżej o 0,12 proc.
DAX zyskuje 0,08 proc.
HGreggs zyskuje 8,6 proc. po aktualizacji danych finansowych.
Diploma zwyżkuje o 18 proc. Spółka podwyższyła swoje prognozy finansowe dotyczące przychodów.
Softwareone drożeje o 7,4 proc. Analitycy Kepler Cheuvreaux podwyższyli rekomendację dla akcji spółki do "kupuj".
Trwa sezon publikacji danych kwartalnych spółek w Europie i USA, a wśród strategów coraz większe poparcie zyskują lepsze od amerykańskich wyniki firm ze Starego Kontynentu.
Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg oczekują, że wskaźnik Stoxx 600 Europe zakończy ten rok na poziomie ok. 554 pkt. (teraz to 551 pkt.). JPMorgan stawia nawet na 580 pkt., a Citigroup na 570 pkt.
Jeszcze na początku tego roku stratedzy byli przygotowani na to, że europejskie indeksy będą znacznie w tyle za amerykańskimi, ale poprawa w gospodarce w Europie, bodźce fiskalne i odporne na turbulencje zyski firm przyciągają coraz więcej inwestorów.
Tymczasem wtorek jest dniem bez publikacji ważniejszych danych makro z gospodarek, więc inwestorzy będą zwracać uwagę na wystąpienia bankierów centralnych z Europejskiego Banku Centralnego i amerykańskiej Rezerwy Federalnej.
O 12.00 spodziewane są wystąpienia członków Rady Prezesów EBC Klaasa Knota i Piero Cipollone.
Analitycy oceniają, że złagodnienie inflacji w strefie euro zmusi EBC do obniżenia stóp procentowych w przyszłym miesiącu i później.
Po południu z kolei inwestorzy usłyszą komentarze bankierów centralnych z Fed - wystąpi m.in. Bostic, Barkin, Collins, Musalem i Kugler.
W USA dwóch bankierów centralnych z Rezerwy Federalnej zasugerowało wcześniej, że Fed mógłby utrzymać stopy procentowe bez zmian co najmniej do września.
Szef nowojorskiego Fed John Williams powiedział, że negocjacje handlowe pomiędzy USA, a wieloma innymi krajami na świecie utrudniają pracę nie tylko amerykańskim decydentom z Fed, ale także szefom firm i zwykłym konsumentom.
Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 144,83 za 1 USD, bez zmian.
Euro jest po 1,2440 USD, stabilnie.
Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,45 proc., bez zmian.
Bitcoin kosztuje 105.673,34 USD za token, wyżej o 0,2 proc.
Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 3.213,10 USD za uncję, niżej o 0,5 proc.
Ropa WTI na NYMEX jest po 62,75 USD za baryłkę - wyżej o 0,10 proc., a Brent na ICE zniżkuje o 0,08 proc. do 65,49 USD. (PAP Biznes)
aj/ gor/