DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach indeksy solidnie zwyżkują
Na europejskich giełdach indeksy solidnie zwyżkują po tym, jak prezydent USA Donald Trump wstrzymał cła na import urządzeń elektronicznych.. Na rynku walutowym USD słabnie do euro i JPY. Bitcoin kosztuje ok. 84.500 USD. Notowania złota idą w dół - informują maklerzy.
Wskaźnik Stoxx 600 Europy zyskuje 1,81 proc. Indeks ten spadł od początku roku o 2,2 proc., a od 2 kwietnia stracił 8 proc.
FTSE 100 rośnie o 1,63 proc.
CAC 40 idzie w górę o 1,83 proc.
DAX zyskuje 1,97 proc.
ASM International drożeje o 4,3 proc. ASML zyskuje 3,9 proc.
W Europie mocno zyskują spółki technologiczne po tym, jak z listy artykułów objętych nowymi dwustronnymi cłami ogłoszonymi przez prezydenta USA Donalda Trumpa wyłączono smartfony, komputery i inne urządzenia elektroniczne.
Z amerykańskich ceł zwolniono też twarde dyski, procesory do komputerów i mikroczipy.
Ogółem z ceł wyłączonych zostało około 20 artykułów elektroniki i technologii, które są produkowane poza Stanami Zjednoczonymi, w tym smartfony, komputery, półprzewodniki, panele słoneczne czy ekrany LCD. Stanowią one największą część towarów importowanych do USA z Chin pod względem wartości.
Decyzja w sprawie urządzeń zapadła kilka dni po tym, gdy prezydent Trump zawiesił na 90 dni ogłoszone wcześniej cła wobec większości krajów i podniósł do 145 procent cła na towary z Chin.
Analitycy wskazują, że europejskie rynki akcji doświadczyły gwałtownych wahań w ciągu ostatnich tygodni ponieważ wojna handlowa wywołana przez amerykańskiego prezydenta nasila się i grozi zachwianiem globalnych łańcuchów dostaw.
Tymczasem rozpoczyna się sezon wyników finansowych spółek za I kw. i może on być testem dla inwestorów, czy cła USA mają już jakiś wpływ na dane firm.
"Oczywiście na rynkach jest ogromna niepewność związana z taryfami celnymi USA, ponieważ sytuacja szybko się zmienia, a kruchość rynków ogranicza jakąś mocniejszą odbudowę na giełdach akcji" - mówi Susana Cruz, analityczka Panmure Liberum.
"Wkraczając w sezon wyników finansowych spółek, to dane te mogą nie mieć większego znaczenia, ponieważ wszyscy będą bardziej zainteresowani prognozami na 2025 r., przychodami, marżami i tym, jak amerykańskie cła mogą wpłynąć na działalność przedsiębiorstw" - dodaje.
Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 142,94 za 1 USD, wyżej o 0,4 proc.
Euro jest po 1,1378 USD, w górę o 0,2 proc.
Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,47 proc., niżej o 2 pb.
Bitcoin kosztuje 84.486,87 USD za token, wyżej o 1,2 proc.
Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 3.231,89 USD za uncję, niżej o 0,2 proc.
Ropa WTI na NYMEX jest po 61,58 USD za baryłkę - wyżej o 0,13 proc., a Brent na ICE zwyżkuje o 0,14 proc. do 64,85 USD. Wcześniej oba benchmarki taniały. (PAP Biznes)
aj/ gor/