DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach mocna wyprzedaż akcji
Na europejskich giełdach inwestorzy wyprzedają akcje po tym, jak USA nałożyły cła na swoich partnerów handlowych, co grozi osłabieniem globalnego wzrostu gospodarczego. Na rynku walutowym USD zyskuje do euro i JPY. Bitcoin kosztuje ok. 94.000 USD. Notowania złota idą w dół - informują maklerzy.
Wskaźnik Stoxx Europe 600 idzie niżej o 1,57 proc. Najmocniej zniżkuje sektor spółek motoryzacyjnych - narażony na amerykańskie cła.
FTSE 100 zniżkuje o 1,29 proc.
CAC 40 spada o 2,07 proc.
DAX traci 2,10 proc.
Wiele spółek notuje duże spadki kursu: Trigano -5,1 proc., Aston Martin -6,7 proc., Azimut -3,3 proc., Forvia -7,9 proc., Rubis -3,9 proc., ADP -3,4 proc., ArcelorMittal -7,0 proc., Pirelli -4,3 proc.
Inwestorzy analizują sytuację po tym, jak w weekend prezydent USA Donald Trump spełnił swoją groźbę dotyczącą taryf i podpisał rozporządzenie nakładające cła na towary z Kanady, Meksyku i Chin.
Rozporządzenie przewiduje nałożenie 25-procentowych ceł na towary z Kanady i Meksyku, z wyjątkiem produktów naftowych obłożonych niższym cłem 10 proc. oraz dodatkowych 10 proc. ceł na towary z Chin.
Nowe stawki wejdą w życie we wtorek 4 lutego.
Donald Trump wskazał, że "zdecydowanie" nałoży też cła na Unię Europejską, wskazując na duży deficyt handlowy USA z UE i niewystarczający import amerykańskich aut i produktów rolnych do Europy.
Na razie amerykański prezydent nie określił ani poziomu, ani harmonogramu nałożenia ceł na UE. "Nie powiedziałbym, że jest jakiś już harmonogram, ale nastąpi to dość szybko" - zapewnił Trump.
UE wskazała, że "zareaguje stanowczo", jeśli prezydent USA nałoży cła na blok UE.
Trump "nie obiecał", że nałoży cła na Wielką Brytanię. Dodał, że "bardzo dobrze dogaduje się" z premierem Keirem Starmerem.
Na rynkach nasilają się obawy, że działania USA wywołają presję cenową i osłabią globalny wzrost gospodarczy. Stopy procentowe banków centralnych mogą pozostać na wysokim poziomie przez dłuższy czas.
"Rynki były optymistycznie nastawione od czasu listopadowych wyborów prezydenckich w USA, mając nadzieję na uniknięcie tak znaczących ceł, ale okazało się to błędne" - mówi Michael O'Rourke, główny strateg rynku w JonesTrading.
"Teraz taryfy USA +minęły linię mety+ i wygląda na to, że to dopiero początek" - dodaje.
Rynki finansowe już agresywnie ograniczają zakłady na obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w odpowiedzi na politykę taryfową Donalda Trumpa.
Teraz to 37,5 pb. obniżek w tym roku, wobec 45 pb. w piątek i 50 pb. tydzień temu.
Tradzerzy "widzą" w tym roku jedynie 50 procent szans na 2 obniżki stóp procentowych przez Fed.
Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 155,69 za 1 USD, niżej o 0,3 proc.
Euro jest po 1,0230 USD, w dół o 1,3 proc.
Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,51 proc., niżej o 3 pb.
Bitcoin kosztuje 94.027,54 USD za token, w dół o 3,1 proc.
Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 2.782,68 USD za uncję, niżej o 0,6 proc.
Ropa WTI na NYMEX jest po 74,28 USD za baryłkę - wyżej o 2,41 proc., a Brent na ICE zwyżkuje o 1,39 proc. do 76,72 USD. (PAP Biznes)
aj/ gor/