DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach wahania indeksów
Na europejskich giełdach widać wahania indeksów. Inwestorzy oceniają ryzyka dla gospodarki w związku z inauguracją prezydenta-elekta Donalda Trumpa 20 stycznia. Na rynku walutowym USD jest słabszy wobec euro. Bitcoin jest powyżej 96.000 USD. Notowania złota rosną - podają maklerzy.
Wskaźnik Stoxx Europe 600 zyskuje 0,09 proc.
FTSE 100 zwyżkuje o 0,12 proc.
CAC 40 jest niżej o 0,18 proc.
DAX idzie w dół o 0,10 proc.
Teamviewer zyskuje 13 proc. po zanotowaniu wstępnych rocznych przychodów powyżej szacunków analityków.
SBB drożeje o 6 proc. Spółka podała, że niektóre fundusze Fir Free zaprzestały dochodzenia swoich roszczeń wobec firmy.
NN Group NV traci 2,3 proc. po tym, jak analitycy Morgan Stanley obniżyli rekomendację dla akcji spółki do "niedoważaj" z "równoważ".
Na rynkach rosną obawy, że powrót prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa do Białego domu może wywołać globalną wojnę handlową.
Donald Trump we wtorek podczas konferencji prasowej w ciągu godziny wezwał do "wchłonięcia" Kanady przez USA, nie wykluczył użycia siły militarnej w celu przejęcia kontroli nad Kanałem Panamskim i Grenlandią.
Trump zażądał też, aby sojusznicy z NATO wydawali 5 proc. PKB na obronę i zapowiedział, że "na Bliskim Wschodzie rozpęta się piekło" jeśli Hamas nie uwolni zakładników przed objęciem przez niego urzędu.
Prezydent-elekt USA obiecał też zmienić nazwę Zatoki Meksykańskiej na Zatokę Amerykańską.
"Nie zakładałbym, że mamy jakąkolwiek wiedzę na temat tego, czy on (Trump) mówi różne rzeczy, żeby zwrócić na siebie uwagę, czy też naprawdę uważa, że są to praktyczne rzeczy, które zamierza wprowadzić" - mówi Kori Schake, dyr. obrony ds. polityki zagranicznej w American Enterprise Institute.
"Myślę, że prawdopodobnie ma jednak na myśli to, co mówi" - dodaje.
Tymczasem inwestorzy obawiają się, że Rezerwa Federalna może opóźnić obniżki stóp procentowych, bo dane makro nadal wskazują na siłę amerykańskiej gospodarki, m.in. indeks ISM aktywności w usługach w USA w grudniu wzrósł do 54,1 pkt. z 52,1 pkt. w poprzednim miesiącu - wynika z danych Instytutu Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się 53,5 pkt.
W środę gracze rynkowi poznają m.in. dane z amerykańskiego rynku pracy (raport ADP, tygodniowe dane o wnioskach o zasiłek). Tego dnia zostanie też opublikowany zapis dyskusji podczas ostatniego posiedzenia Fed - tzw. "minutes".
Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 158,19 za 1 USD, bez zmian.
Euro jest po 1,0351 USD, wyżej o 0,1 proc.
Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,68 proc., stabilnie.
Bitcoin kosztuje 96.398,89 USD za token, bez zmian.
Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 2.650,15 USD za uncję, wyżej o 0,1 proc.
Ropa WTI na NYMEX drożeje o 0,74 proc. do 74,80 USD za baryłkę, a Brent na ICE zwyżkuje o 0,61 proc. do 77,52 USD. (PAP Biznes)
aj/ osz/