DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach wahania wskaźników
Na europejskich giełdach główne indeksy się wahają. Inwestorzy czekają na dane z amerykańskiego rynku pracy, które mogą być wskazówką co do dalszych działań Rezerwy Federalnej w polityce monetarnej. Na rynku walutowym USD jest stabilny do euro. Bitcoin dalej bije rekordy. Zyskuje też złoto. Drożeje ropa naftowa po ataku bombowców Rosji na cele w Ukrainie - informują maklerzy.
Wskaźnik Stoxx Europe 600 traci 0,08 proc. po zwyżce wcześniej o 0,07 proc.
FTSE 100 zwyżkuje o 0,23 proc.
CAC 40 jest niżej o 0,19 proc.
DAX idzie w górę o 0,11 proc.
Galderma traci 3,9 proc. po ofercie akcji z dyskontem.
JD Sports spada o 9,4 proc. Firma spodziewa się rocznego zysku na poziomie blisko dolnej granicy wytycznych.
Jet2 zyskuje 10 proc. po danych finansowych spółki za I połowę roku.
Soitec idzie w górę o 12 proc. - najmocniej od 6 lat, po publikacji półrocznych wyników finansowych. Spółka potwierdziła całoroczne prognozy przychodów i EBITDA na 2025 r.
Inwestorzy czekają na dane o zatrudnieniu w USA, które mogą dostarczyć graczom dalszych wskazówek co do cięć stóp procentowych przez Fed.
Prezes Fed z Bostonu Susan Collins powiedziała, że potrzebne są dalsze obniżki stóp procentowych, ale bankierzy z Fed powinni działać ostrożnie, aby uniknąć zarówno zbyt szybkich, jak i zbyt wolnych ruchów w polityce pieniężnej.
Analitycy oceniają, że prawdopodobieństo, iż Fed obniży w grudniu stopy procentowe, wynosi mniej niż 50 proc.
Traderzy monitorują też wybory osób do nowej amerykańskiej administracji prezydenta-elekta Donalda Trumpa, a zwłaszcza wybór na stanowisko sekretarza skarbu. Kandydatami są tu: były gubernator Fed Kevin Warsh oraz Marc Rowan, prezes Apollo Global Management LLC.
"Będziemy chcieli zobaczyć, jakie ta osoba (kandydat na nowego sekretarza skarbu) ma relacje z Rezerwą Federalną, ponieważ polityka pieniężna jest ważna" - mówi Ed Mills, analityk w Raymond James.
Na nastroje uczestników rynku wpływają też napięcia geopolityczne w Ukrainie.
Rosja użyła w czwartek rano sześciu bombowców strategicznych w ataku rakietami manewrującymi na cele w Ukrainie, które trafiły w miasto Dniepr w południowo-wschodniej części tego kraju.
We wtorek prezydent Rosji Władimir Putin zatwierdził nowelizację doktryny nuklearnej Rosji, która obniża próg zastosowania broni atomowej.
Pentagon ogłosił zaś w środę kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości co najmniej 275 mln dolarów.
Obecna administracja USA stara się - do czasu inauguracji nowego prezydenta Donalda Trumpa, wykorzystać wszystkie pozostałe środki ofiarowane przez Kongres na wsparcie Ukrainy.
Prezydent Biden wciąż ma uprawnienia do przekazania Ukrainie sprzętu z amerykańskiego arsenału o wartości 7,1 mld dolarów.
Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 154,96 za 1 USD, wyżej o 0,2 proc.
Euro jest po 1,0553 USD, stabilnie.
Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,40 proc., w dół o 2 pb.
Bitcoin kosztuje 96.775,17 USD za token, wyżej o 2,4 proc., po wzroście wcześniej do ponad 97.000 USD za token, najwyżej w historii.
Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 2.657,48 USD za uncję, wyżej o 0,3 proc.
Ropa WTI na NYMEX drożeje o 1,00 proc. do 69,44 USD za baryłkę, a Brent na ICE zwyżkuje o 0,87 proc. do 73,44 USD. (PAP Biznes)
aj/ gor/