Strategia dla ciepłownictwa do 2040 r. zakłada elektryfikację i zmianę modelu taryfowego - MKiŚ

W ramach Strategii transformacji ciepłownictwa do 2040 r. planowana jest elektryfikacja ciepłownictwa, połączona z magazynowaniem ciepła i integracją różnych źródeł energii - wskazał na stronie MKiŚ. Wśród najważniejszych założeń strategii wymienił też cyfryzację systemów ciepłowniczych i zmianę modelu taryfowego.


"W Polsce większość gospodarstw domowych wciąż korzysta z ciepła produkowanego z paliw kopalnych. Jednak rosnące koszty energii z węgla, gazu i oleju opałowego oraz narastający kryzys klimatyczny sprawiają, że pilnie potrzebujemy alternatywnych rozwiązań. Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowuje systemowe działania, które wyznaczą kierunek transformacji ciepłownictwa w naszym kraju" - napisało ministerstwo.

Dodało, że sektor ciepłowniczy odpowiada za zużycie około 1/3 energii pierwotnej w Polsce i generuje 1/5 emisji CO2 i że, aby ograniczyć emisje i zapewnić gospodarstwom domowym dostęp do stabilnych i przystępnych cenowo źródeł ciepła, konieczna jest transformacja w kierunku technologii zeroemisyjnych.

Resort podkreślił, że jednym z kluczowych elementów tej transformacji jest elektryfikacja ciepłownictwa, a ciepło, które obecnie pochodzi głównie z paliw kopalnych, może być w przyszłości wytwarzane z odnawialnych źródeł (wiatr i słońce), przy użyciu pomp ciepła, kotłów elektrodowych oraz systemów magazynowania energii i ciepła.

"Elektryfikacja ciepłownictwa, połączona z magazynowaniem ciepła i integracją różnych źródeł energii, to konieczny krok w kierunku obniżenia cen ogrzewania" - powiedziała cytowana w informacji wiceministra klimatu i środowiska Urszula Zielińska.

Wśród najważniejszych założeń „Strategii transformacji ciepłownictwa do 2040 r.”, resort wymienił:

1. Przejście na technologie bezemisyjne:

- Zastosowanie pomp ciepła, kolektorów słonecznych, kotłów elektrodowych.

- Magazyny ciepła jako element stabilizujący systemy i przechowujący nadmiar energii.

2. Integracja sektorów elektroenergetyki i ciepłownictwa:

- Wykorzystanie nadwyżek energii elektrycznej z OZE do produkcji ciepła.

- Stabilizacja systemu elektroenergetycznego dzięki kogeneracji i magazynowaniu ciepła.

3. Zwiększenie efektywności energetycznej:

- Redukcja strat przesyłowych dzięki modernizacji sieci.

- Aktualizacja norm technicznych – niższe temperatury zasilania, realne moce zamówione.

- Termomodernizacja budynków.

- Wykorzystanie ciepła odpadowego.

4. Cyfryzacja systemów ciepłowniczych.

5. Zmiana modelu taryfowego:

- Dostosowanie przepisów, by umożliwić pełniejsze wykorzystanie odnawialnych źródeł w ciepłownictwie.

MKiŚ podkreślił, że dla realizacji strategii kluczowe będą rozwój infrastruktury, wsparcie finansowe oraz edukacja społeczeństwa.

"Dlatego w październiku 2024 r. powołano zespół ds. transformacji ciepłownictwa. W jego skład wchodzą przedstawiciele ponad 40 organizacji, w tym przedsiębiorstw, instytutów badawczych i instytucji finansujących. Głównym celem zespołu jest przyspieszenie procesu elektryfikacji ciepłownictwa oraz identyfikacja barier, potencjału rynkowego i źródeł finansowania jego transformacji" - podsumował resort. (PAP Biznes)

jz/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5164 -0,50%
1 EUR 4,2337 -0,18%
1 GBP 5,0156 0,31%
100 JPY 2,5727 -0,87%
1 USD 3,8011 0,88%

Powiązane