IDM zgłasza propozycje deregulacji przepisów krajowych dotyczących rynku kapitałowego
Izba Domów Maklerskich zgłosiła propozycje deregulacji przepisów krajowych dotyczących rynku kapitałowego. Proponuje "Fit for 55 dla rynków kapitałowych", czyli redukcję obecnego poziomu obciążeń regulacyjnych co najmniej o 55 proc. do 2030 roku oraz moratorium na nowe przepisy dot. rynku kapitałowego.
"Takie działania mogłyby przynieść duży impuls rozwojowy dla rynku kapitałowego i gospodarki oraz sprzyjać podnoszeniu atrakcyjności inwestycyjnej Polski, a także całej Unii Europejskiej. Naszym priorytetem jest zachowanie należytej ochrony inwestorów, ponieważ rynek kapitałowy opiera się na zaufaniu, ale przy jednoczesnym wspieraniu innowacyjności i elastyczności działania firm, zwłaszcza tych lokalnych, które odgrywają kluczową rolę w finansowaniu małych i średnich przedsiębiorstw" - napisano w liście IDM do zespołu reprezentującego przedsiębiorców w sprawach propozycji deregulacyjnych, powołanego przez premiera Donalda Tuska. Na czele zespołu jest Rafał Brzoska, twórca i prezes InPostu.
Propozycje Izby zawarte są w trzynastu punktach.
Jedna z propozycji zakłada wyłączenie stosowania przepisów dotyczących konsumenta w odniesieniu do usług maklerskich dla klienta detalicznego. Obecnie zgodnie z obowiązującą definicją konsumenta, osoby fizyczne inwestujące na rynku kapitałowym są traktowane jako konsumenci, co nakłada na firmy inwestycyjne obowiązki wynikające z prawa konsumenckiego, który nie oddaje specyfiki relacji inwestor - firma inwestycyjna.
"Biorąc pod uwagę fakt, że usługi maklerskie są objęte szeregiem wymogów MIFID, dodanie nieprzystających przepisów konsumenckich do obowiązujących regulacji, powoduje nieadekwatność regulacyjną" - napisała Izba.
IDM proponuje zmniejszenie liczby wymogów raportowych firm inwestycyjnych poprzez zrezygnowanie lub ograniczenie raportu sprzedażowego co do zakresu i częstotliwości składania raportu oraz zmniejszenie zakresu sprawozdania półrocznego domów maklerskich.
IDM postuluje ograniczenie projektowanych nadmiarowych przepisów krajowych przy wdrażaniu rozporządzenie DORA, aby zalecenia odnoszące się do dostawców usług ICT dotyczyły jedynie kluczowych zewnętrznych dostawców usług ICT, a nie wszystkich zewnętrznych dostawców usług ICT. Izba postuluje też usunięcie projektowanych nadmiarowych uprawnień kontrolnych KNF w odniesieniu do „wglądu do systemów i sieci teleinformatycznych, urządzeń, informacji i danych związanych z ICT oraz danych zawartych w systemie informatycznym, związanych z przedmiotem kontroli, w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia i zakończenia kontroli".
Kolejne pomysły to zniesienie wymogu badania wiedzy i doświadczenia (tzw. test MIFID) dla emitenta przy usłudze oferowania, zniesienie dodatkowych, niewymaganych przepisami prawa UE, obowiązków dokumentacyjnych emitentów w procesie oferowania instrumentów finansowych zawierających się w unijnym limicie ofert bezprospektowych i niewymagających w związku z tym tworzenia obszernych dokumentów informacyjnych, wprowadzenie obowiązku przedkładania przez emitenta opinii doradcy prawnego, potwierdzającej zgodność dokumentacji emisyjnej z przepisami prawa, ograniczenie obowiązków agenta emisji, czyli firmy inwestycyjnej do czynności bezpośrednio związanych z rejestracją papierów wartościowych w depozycie.
IDM chce też dopuszczenia możliwości pobierania opłat bezpośrednio od podmiotów wnioskujących dokonanie wpisu w rejestrze akcjonariuszy w ramach świadczenia usługi prowadzenia rejestru akcjonariuszy.
Kolejny pomysł to uproszczenie przepisów określających zobowiązania w zakresie zarządzania produktami poprzez zróżnicowanie wymogów w zakresie obowiązku oceny emitenta przez firmy inwestycyjne dla spółek w zależności od skali działalności i kapitalizacji; standaryzację dokumentów w procesie IPO przygotowanych i ocenianych w związku realizacją obowiązków z zakresu zarządzania produktem; rozróżnienie dystrybucji produktów za pośrednictwem serwisów internetowych firm inwestycyjnych, bez rekomendacji/inicjatywy firmy inwestycyjnej od dystrybucji z inicjatywy firmy inwestycyjnej lub w ramach doradztwa inwestycyjnego i zarządzania portfelem.
Izba chce też zmian w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (ustawa AML). Autorzy propozycji proponują ograniczenie zakresu środków AML stosowanych wobec akcjonariuszy, posiadaczy warrantów subskrypcyjnych (zastawników, użytkowników) wpisanych do rejestru akcjonariuszy.
Izba chce też ograniczenia obowiązku nagrywania rozmów z klientem tylko do rozmów i korespondencji dotyczących faktycznie składanych zleceń, a także wyłączenie przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną wobec regulowanej działalności firm inwestycyjnych, co w ocenie Izby powoduje dublowanie regulacji i niepotrzebne mnożenie formalności.
IDM proponuje wprowadzenie możliwości jednostronnego usunięcia z umowy klauzul abuzywnych uznanych urzędowo za niedozwolone, a także wprowadzenie możliwości rozliczanie straty (koszt podatkowy) z umorzonych obligacji w postępowaniu restrukturyzacyjnym. (PAP Biznes)
pr/ ana/