Inwestorzy chcą, aby rozwój rynku finansowego uwzględniał instrumenty rynku OTC/FX – debata

12920052_xxl.jpg

Inwestorzy chcą, aby rozwój rynku finansowego w Polsce uwzględniał dostęp do możliwie jak najszerszej gamy instrumentów finansowych, w tym instrumentów rynku OTC/FX – wynika z badania przeprowadzonego przez SII oraz IDM. Wyniki badania opublikowano podczas jednej z debat odbywających się w trakcie konferencji Wall Street w Karpaczu.


„Jedną z kluczowych cech rozwiniętego rynku finansowego jest oferowanie możliwości inwestowania na możliwie pełnej gamie instrumentów finansowych, w tym towarowych i walutowych na rynku OTC/FX” – powiedział Marek Wołos, ekspert w Izbie Domów Maklerskich na wstępie debaty pt. „Rola i znaczenie rynku OTC w kształtowaniu komplementarności inwestycyjnej”.

Dyskusja odbyła się w trakcie weekendowej konferencji Wall Street, zorganizowanej w Karpaczu przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Opinię Wołosa potwierdziło badanie przeprowadzone przez IDM i SII, w którym niemal 90 proc. aktywnych inwestorów z trzech największych rodzimych domów maklerskich wskazało, że możliwość inwestowania na różnych rynkach i instrumentach pozwala im lepiej zarządzać ryzykiem inwestycyjnym.

„Badanie jasno pokazuje, że w oczach klientów dywersyfikowanie i komplementarność instrumentów dostępnych na rynku pozwala na lepsze zarządzenie ryzykiem inwestycyjnym. Trzeba przy tym pamiętać, że inwestorzy są świadomi podwyższonego ryzyka związanego z inwestowaniem na rynku OTC/FX” – ocenił Wołos.

W trakcie debaty poruszono także m.in. temat transgranicznej działalności brokerów na rynku OTC/FX. W ocenie Wołosa, nie jest do ona do końca pożądana, z uwagi na to, że działające w jej ramach podmioty „nie mogą być kontrolowane i nadzorowane przez nadzór znający lokalne uwarunkowania”.

Podkreślił, że ewentualne egzekwowanie prawa wobec brokerów transgranicznych często jest utrudnione.

„Również sami inwestorzy w przypadku reklamacji czy sporów prawnych są narażeni na wysokie koszty ich prowadzenia” – dodał.

W opinii Wołosa, dzięki wprowadzonym regulacjom, w tym wytycznym wydanym w ubiegłym roku przez KNF, polski rynek OTC/FX „stał się ucywilizowany i dostatecznie dobrze uregulowany”.

Maciej Kurzajewski, zastępca dyrektora Departamentu Firm Inwestycyjnych i Infrastruktury Rynku Kapitałowego KNF powiedział, że „system nadal posiada pewne luki”.

Ocenił, że punktu widzenia nadzoru należałoby doprecyzować - np. publikowane przez brokerów dane o czasie egzekucji zleceń. Zaznaczył przy tym, że największym wyzwaniem i celem na najbliższą przyszłość jest wyegzekwowanie prawa od brokerów zagranicznych, zwłaszcza tych nielicencjonowanych.

Zdaniem przedstawiciela KNF ważne jest, aby wobec podmiotów łamiących prawo zastosować metody niekonwencjonalne.

„Stąd niedawna inicjatywa legislacyjna KNF nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowych, zawierająca m.in. wprowadzenie możliwości blokowania stron internetowych zagranicznych firm nielegalnie oferujących Polakom produkty inwestycyjne” – powiedział Kurzajewski.

Grzegorz Zawada, członek zarządu PFR, zapytany w trakcie debaty o perspektywy rozwoju rynku finansowego w Polsce powiedział: „Kluczową sprawą w pozyskiwaniu nowych inwestorów jest dbanie o wizerunek i reputację rynku”. (PAP Biznes)

mbl/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5715 -0,49%
1 EUR 4,2862 -0,03%
1 GBP 5,0243 0,55%
100 JPY 2,6504 -0,15%
1 USD 3,7817 1,21%