Krajowy rynek długu może się zbliżać do przesilenia - VIG/C-Quadrat TFI (opinia)

Krajowy rynek długu wydaje się zbliżać do przesilenia - uważa Michał Szymański, prezes VIG/C-Quadrat TFI.

wykresy.jpg

"Krajowy rynek długu wydaje się zbliżać do przesilenia. Druga połowa roku może być na nim dużo bardziej interesująca. Po przedwczesnym zdyskontowaniu końca inflacji w kwietniu br. i spadku rentowności obligacji 10-letnich z blisko 6 do 5,2 proc., nastąpił ich ponowny wzrost. Jednak czerwiec i początek lipca, nieco zaskakując inwestorów, przyniosły z jednej strony obniżkę stóp, ale co istotniejsze - dużo lepszą prognozę spadku inflacji" - napisał Michał Szymański w komentarzu.

Jak ocenił, drugie półrocze na rynku obligacji skarbowych upłynie pod znakiem coraz silniejszych oczekiwań cięcia stóp z jednej strony oraz dużej podaży ze strony rządu - z drugiej.

"W części rynku obligacji przedsiębiorstw można zaobserwować spadek płynności na rynku wtórnym. Wyraźnie zmniejszył się napływ środków, który wcześniej doprowadził do spadku spreadów (premii za ryzyko) ponad obligacje skarbowe. Może to być sygnałem, że czeka nas urealnienie - tj. zwiększenie spreadów, które w okresie ostatniej hossy osiągnęły w przypadku wielu emitentów skrajnie niskie wartości" - napisał.

Prezes VIG/C-Quadrat TFI wskazał, że czerwiec potwierdził dużą siłę obecnej dobrej koniunktury.

"Rynki - zarówno w Polsce, jak i za granicą - praktycznie zignorowały zaostrzenie sytuacji na Bliskim Wschodzie, które doprowadziła do konfliktu najpierw między Izraelem a Iranem, a następnie do zbombardowania Iranu przez USA. Chociaż duży wpływ na łagodny przebieg tej sytuacji na rynkach miało relatywnie szybkie zakończenie działań zbrojnych, to jednak siła rynków jest tu godna odnotowania - i to pomimo wysokich krótkoterminowych stóp zwrotu, które zazwyczaj sprzyjają korektom" - ocenił.

Jak zauważył, inwestorzy na świecie powrócili do tematyki AI jako jednego z wiodących tematów inwestycyjnych. Jego zdaniem zainteresowanie nową falą technologii powinno jeszcze potrwać.

"Historia uczy, że niekoniecznie trzeba szukać i inwestować daleko, by uzyskiwać atrakcyjne stopy zwrotu. Zarówno w tym roku, jak i w ostatnich latach, akcje krajowego sektora bankowego odnotowały imponujące wyniki. Od początku roku - prawie +36 proc. (WIG - Banki), a w ujęciu pięcioletnim: +290 proc. Dla porównania, wynik indeksu Nasdaq za ten sam okres to +97 proc. W efekcie do najbardziej skutecznych strategii inwestycyjnych na rynku akcji należała odpowiednia ekspozycja na krajowe banki oraz sektor technologiczny w USA" - napisał Michał Szymański. (PAP Biznes)

pel/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5450 0,06%
1 EUR 4,2514 0,17%
1 GBP 4,9189 -0,14%
100 JPY 2,4858 -0,33%
1 USD 3,6227 0,55%