Niepewność dot. wyników II tury wyborów może osłabić GPW wobec pozostałych rynków - BM BNP Paribas

pap_20151014_0PL.jpg

Wobec niepewności co do wyniku II tury wyborów prezydenckich najbliższe 2 tygodnie mogą przynieść relatywnie słabsze zachowanie krajowych akcji względem pozostałych rynków - oceniają analitycy BM BNP Paribas. W poniedziałek reakcja krajowych aktywów jest jednak neutralna.


"W zależności od najbliższych sondaży, które będą uwzględniać niedzielne rezultaty, rynki mogą zacząć dyskontować zwiększoną szansę na scenariusz wygranej przedstawiciela PiS, co wzbudza niepewność co do skali korzystania z prawa veta przez przyszłego prezydenta" - napisano w Alercie Rynkowym Biura Maklerskiego BNP Paribas Bank Polski.

"W związku z utrzymującą się niepewnością, w naszej ocenie najbliższe dwa tygodnie mogą przynieść relatywnie słabszy performance krajowych akcji względem pozostałych rynków" - dodano.

W niedzielę 18 maja odbyła się w Polsce I tura wyborów prezydenckich. Zgodnie z ostatecznymi rezultatami najwyższy wynik osiągnął Rafał Trzaskowski (31,4 proc.) (KO). Tuż za nim znalazł się Karol Nawrocki (29,5 proc.) (PiS). Podium zamyka Sławomir Mentzen z wynikiem 14,8 proc. (Konfederacja WIN). Zatem to dwaj pierwsi wymienieni kandydaci zmierzą się ze sobą w II turze zaplanowanej na 1 czerwca.

"Rozkład wyników I tury istotnie zmniejszył szanse finalnej wygranej kandydata KO, który wg przedwyborczych sondaży miał osiągnąć wyraźnie lepszy wynik w II turze vs potencjalny kontrkandydat z PiS. Wg serwisu Polymarket, który dość trafnie przewidywał wyniki ostatnich wyborów zagranicą, szanse Rafała Trzaskowskiego na zostanie prezydentem stopniały z ok. 70-75 proc. do ok. 60 proc." - napisali analitycy BM BNP Paribas.

"Powyższe jest rezultatem mocnego wyniku kandydata PiS, ale przede wszystkim wysokiego łącznego wyniku (ok. 21 proc.) kandydatów postrzeganych jako bardziej skrajnie prawicowych, czyli Sławomira Mentzena oraz Grzegorza Brauna. Swoje głosy i wsparcie dla Rafała Trzaskowskiego zapowiedzieli już Szymon Hołownia oraz przedstawiciele PSL. Kolejne dni zapewne wyklarują kolejne głosy poparcia z pozostałych sztabów dla obu kandydatów" - dodali.

Reakcja krajowych aktywów pozostaje neutralna.

"Indeksy akcji tracą ok. 0,5-1,0 proc. co wpisuje się jednak w zachowanie indeksów bazowych. Złoty w pierwszym momencie osłabił się do euro o 1 gr, jednak, obecnie powrócił w okolice piątkowego zamknięcia (4,27)" - wskazano.

Jak podano, większa reakcja nastąpiła na rynku długu, gdzie rentowności obligacji 10-letnich wzrosły ponad poziom 5,53 proc., gdy piątek kończyły w okolicy 5,44 proc.

"Wydaje się, że potencjalnie to właśnie na wysoki wynik przedstawicieli ugrupowań prawicowych i skrajnie prawicowych rynki mogły zareagować nerwowo" - ocenili analitycy.

"Przed I turą wyborów scenariuszem bazowym na rynku pozostawała wygrana kandydata PO, postrzeganego jako bardziej liberalnego ekonomicznie oraz prozachodniego, która wzmocniłaby sprawczość obecnego rządu, któremu również przewodzi Koalicja Obywatelska. W przypadku pojawienia się sondaży, które nie będą wskazywać jednoznacznie na wygraną kandydata Koalicji Obywatelskiej, rynki mogą zacząć dyskontować zwiększoną szansę na scenariusz wygranej przedstawiciela PiS" - dodali.

Zdaniem ekspertów, w przypadku powstania impasu politycznego na linii Sejm-prezydent rosną z kolei szanse na przedterminowe wybory parlamentarne, które jak wskazują wyniki niedzielnej I tury z dużą szansą wygrałaby prawa strona sceny politycznej.

"Biorąc pod uwagę postulaty oraz program wyborczy PiS oraz Konfederacji można oczekiwać powrotu słabszych relacji na linii Warszawa-Bruksela. W związku z utrzymującą się niepewnością, w naszej ocenie najbliższe dwa tygodnie mogą przynieść relatywnie słabszy performance krajowych akcji względem pozostałych rynków" - napisano.

"Tym bardziej, że krajowe indeksy od początku roku pozostają jednymi z najmocniejszych indeksów globalnie, co może zachęcić do realizacji zysków" - dodano.

Analitycy wskazali, że na drugim biegunie znajdują się z kolei solidne fundamenty (wyniki spółek, wycena) oraz oczekiwane przyspieszenie wzrostu gospodarczego (konsumpcja, inwestycje) w otoczeniu luzowania monetarnego RPP.

"W związku z powyższym podtrzymujemy neutralne nastawienie do krajowych akcji (0 w skali od -2 do +2)" - napisali. (PAP Biznes)

gaw/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5366 0,71%
1 EUR 4,2458 0,24%
1 GBP 5,0398 0,25%
100 JPY 2,5999 0,56%
1 USD 3,7906 0,41%