Odpływy z funduszy rynków wschodzących wyniosły 3,7 mld USD – Credit Suisse
Odpływy netto z akcji emerging markets, w tygodniu kończącym się 25 września, wyniosły 3,7 mld USD – podali analitycy Credit Suisse w raporcie datowanym na 30 września. Według ich obliczeń, umorzenia netto w funduszach aktywnego zarządzania akcji wyniosły 600 mln USD, do czego doszło 24 tydzień z rzędu i co było najgorszym rezultatem od maja 2015.
"Po dwóch tygodniach relatywnie umiarkowanych odpływów z funduszy akcji rynków wschodzących, w tygodniu kończącym się 25 września, doszło do silnych umorzeń w wysokości 3,7 mld USD" - napisał w raporcie analityk Credit Suisse Alex Redman.
Największe odpływy netto pod względem geograficznym miały miejsce w Azji, gdzie z ETF-ów wypłynęło 2,4 mld USD - najmocniej od sierpnia 2015 roku.
Fundusze akcji aktywnie zarządzane zanotowały odpływy 600 mln USD, tracąc 24 tydzień z rzędu - była to najdłuższa seria od maja 2015 roku.
Wobec udziału poszczególnych rynków w benchmarkowym indeksie MSCI Emerging Markets, fundusze najbardziej przeważały akcje meksykańskie (21 proc. powyżej benchmarku wobec 11 proc. powyżej benchmarku), co było najagresywniejszym przeważeniem od lipca 2011 roku.
Ponadto, do wzrostu zaangażowania dochodziło w przypadku akcji tajwańskich (z 22 proc. poniżej benchmarku do 19 proc. poniżej benchmarku), indyjskich (z 20 proc. powyżej benchmarku do 22 proc. powyżej benchmarku), tureckich (z 77 proc. powyżej benchmarku do 85 proc. powyżej benchmarku).
Z drugiej strony spadek zaangażowania miał miejsce w funduszach akcji chińskich (z wagi równej benchmarkowi do 1 proc. poniżej benchmarku), malezyjskich (z 60 proc. poniżej benchmarku do 62 proc. poniżej benchmarku) i polskich (z 60 proc. poniżej benchmarku do 63 proc. poniżej benchmarku). (PAP Biznes)
maq/ asa/