Odpływy z funduszy EM wyniosły 1,5 mld USD – Credit Suisse (opinia)
Fundusze akcyjne działające na rynkach wschodzących, w tygodniu kończącym się 24 lipca, odnotowały odpływy netto w wysokości 1,5 mld USD – podali analitycy Credit Suisse w raporcie datowanym na 26 lipca. Największe napływy odnotowała Arabia Saudyjska, której akcje ostatecznie dołączą do indeksu EM MSCI 30 sierpnia.
Fundusze inwestujące na rynkach wschodzących odnotowały 1,5 mld USD odpływów netto w tygodniu, kończącym się 24 lipca - największe miały miejsce w przypadku ETF-ów regionu azjatyckiego (-940 mln USD) i funduszy ogólnych rynków wschodzących (pan-EM) zarządzanych aktywnie (-560 mln USD).
Z kolei, ETF-y, lokujące kapitał w akcje z Arabii Saudyjskiej, zanotowały 530 mln USD napływów netto.
Było to związane, zdaniem Credit Suisse, z nadchodzącą drugą, ostateczną, rewizją indeksu MSCI EM, w dniu 30 sierpnia, w wyniku której wszystkie akcje z Arabii Saudyjskiej trafią do indeksu rynków wschodzących, przechodząc z segmentu rynków peryferyjnych (frontier markets).
W czerwcu inwestorzy zwiększali zaangażowanie w akcje chińskie, przekraczając po raz pierwszy od września 2014 roku poziom benchmarku (przejście z +niedoważenia+ do +przeważenia+ wobec benchmarku - PAP).
Fundusze zwiększały również ekspozycję w akcjach indyjskich, drugi miesiąc z rzędu - z 21 proc. do 23 proc. powyżej udziału Indii w szerokim indeksie rynków wschodzących - MSCI Emerging Markets.
Zmniejszanie relatywnego zaangażowania wobec MSCI EM wystąpiło w czerwcu w przypadku akcji z RPA (z 17 proc. do 13 proc. powyżej benchmarku), Indonezji (z 44 proc. do 41 proc. powyżej benchmarku), Filipin (z 12 proc. do 7 proc. poniżej benchmarku) i Turcji (z 74 proc. do 65 proc. powyżej benchmarku). (PAP Biznes)
maq/ asa/