Umiarkowanie negatywne nastawienie do polskiego rynku akcji - BM Alior Bank (opinia)
Analitycy BM Alior Banku są umiarkowanie negatywnie nastawieni do polskiego rynku akcji, głównie za sprawą ryzyka geopolitycznego oraz niekorzystnego otoczenia regulacyjno-rynkowego w sektorze bankowym i energetycznym. Ich zdaniem, korzystniejszych okazji inwestycyjnych należałoby szukać w segmencie małych i średnich spółek.
"Pomimo niezłych wyników krajowej gospodarki nie zmieniamy naszego umiarkowanie negatywnego nastawienia dla krajowego rynku akcji" - napisali analitycy BM Alior Banku w raporcie.
"Wynika ono głównie ze słabości strukturalnej oraz niezbyt korzystnego otoczenia regulacyjno-rynkowego dla najsilniej reprezentowanych w indeksach sektorów (banki, energetyka)" - dodali.
Analitycy wskazują, że do polskiego rynku w dalszym ciągu podchodzą z dużą dozą ostrożności, także ze względu na ryzyko geopolityczne w regionie (konflikt Rosja – Ukraina). Ryzykiem jest też nie najlepsze przełożenie wzrostu gospodarczego na zyski największych spółek.
Ich zdaniem, cały czas zagrożeniem jest ewentualny nawis podażowy ze strony OFE, które z początkiem tego roku mogą lokować więcej swoich aktywów na zagranicznych rynkach i zmniejszać ekspozycję na rynek akcji ogółem.
"Kluczowa w inwestycjach na polskim rynku jest naszym zdaniem właściwa selekcja, a okazji inwestycyjnych doszukiwalibyśmy się bardziej w segmencie małych i średnich spółek" - oceniają analitycy Aliora.
Ze względu na styczniowe wydarzenia na świecie i ich potencjalny wpływ na rynek akcji ogółem, analitycy utrzymują umiarkowanie pozytywne nastawienie do akcji względem obligacji.
"Historycznie okresy trwania QE czy to w USA, czy w Japonii, były pozytywne dla rynków akcji – przede wszystkim w tych krajach, ale też w skali globalnej" - napisali w raporcie.
Ich zdaniem, umiarkowane wzrosty na globalnym rynku akcji powinny być w kolejnych miesiącach kontynuowane. Nie można jednak wykluczyć korekt podobnych do tych z ostatniego kwartału 2014 roku.
"Za czynniki, które są sprzyjające dla rynku akcji uważamy sytuację i perspektywy makroekonomiczne (solidny wzrost gospodarczy przy jednocześnie niskiej inflacji), które powinny przełożyć się na zyski spółek" - napisali analitycy.
Dodali, że akcje niezmiennie cechują się większą atrakcyjnością cenową od obligacji. Wskazują, że stopa zysku z akcji znacznie przewyższa rentowność obligacji skarbowych.
"Z argumentów, które towarzyszą nam już od kilku miesięcy, warto przypomnieć o utrzymującej się atrakcyjności cenowej rynku akcji względem obligacji, która ponownie w styczniu się powiększyła" - napisali analitycy.
Pomimo silnych wzrostów w ostatnich miesiącach, analitycy nadal za perspektywiczny uważają rynek turecki.
"Cechuje się on większą atrakcyjnością cenową od rynku polskiego, a niskie ceny ropy powinny pozytywnie wpływać na gospodarkę tego kraju. Pozostałymi preferowanymi przez nas sposobami na dywersyfikację geograficzną są niezmiennie globalne rynki akcji, Azja Wschodząca, Stany Zjednoczone oraz rynki frontierowe" - napisali analitycy. (PAP)
sar/ asa/