Strategie wsparcia przedsiębiorstw (MediaRoom)
Współczesny rynek charakteryzuje się dynamicznymi zmianami, które stawiają przed przedsiębiorcami liczne wyzwania, wymagające elastycznego i innowacyjnego podejścia. Jakie działania mogą podjąć polskie firmy, aby sprostać tym oczekiwaniom? Na to pytanie starali się odpowiedzieć eksperci w trakcie debaty zorganizowanej przez Capital24.tv.
Więcej w debacie Jak wspierać i rozwijać firmę w czasach nieustających zmian rynkowych - debata Capital24.tv - YouTube.
Wpływ nowych technologii i cyfryzacji na rozwój firm
Anna Katarzyna Nietyksza, prezes zarządu Cloud Community Europe Polska i CEO Eficapital, zwracała uwagę na kluczowy wpływ rozwoju technologii cyfrowych, takich jak sztuczna inteligencja, Big Data czy chmura obliczeniowa, na dzisiejszy rynek. Zaznaczyła, że cyfryzacja nie tylko przyspiesza rozwój gospodarki, ale także stwarza nowe możliwości dla firm. W dobie zwiększonego zapotrzebowania na projekty z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz technologii „green energy”, przedsiębiorstwa muszą łączyć zasoby technologiczne z odpowiednim wsparciem finansowym.
Inwestycje zagraniczne kluczem do sukcesu
Wojciech Jabłoński, menedżer inwestycyjny w Funduszu Ekspansji Zagranicznej PFR TFI, podkreślił, że przedsiębiorstwa, które nie ograniczają się do lokalnych rynków, mają większe szanse na długoterminowy sukces. Zwrócił uwagę, że polski rynek, mimo iż oferuje duże możliwości, może stać się zbyt mały, aby zapewnić stabilny wzrost. Ekspansja na rynki zagraniczne pozwala firmom nie tylko zwiększyć zasięg, ale także zdywersyfikować ryzyko i poprawić konkurencyjność.
„Sukces odnoszą te firmy, które nie kierują się zasadą „business as usual” - to innowacyjne przedsiębiorstwa, potrafiące elastycznie dostosować się do zmiennych warunków rynkowych i odważnie wchodzić na rynki zagraniczne” - zaznaczył Jabłoński. Jako przykład podał współpracę Funduszu Ekspansji Zagranicznej z firmami, które dzięki specjalizacji i zdolności do adaptacji stały się globalnymi liderami. - W Funduszu Ekspansji Zagranicznej PFR TFI mamy przykłady współpracy z firmami, których sukces opiera się na specjalizacji, innowacyjności oraz zdolności do adaptacji. Niektóre firmy kilka lat temu zaczynały w Polsce jako lokalni gracze w bardzo specyficznej branży - dziś należą do globalnej czołówki lub zajmują silną pozycję w regionach Europy Zachodniej i Środkowo-Wschodniej i dalej rosną”.
Znaczenie edukacji i innowacji w dobie zmian rynkowych
Sławomir Jagieła, członek Rady Biznesu Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie, zwrócił uwagę na rosnącą rolę edukacji w rozwoju współczesnych liderów biznesu. W obliczu globalnej konkurencji i nieustannych zmian rynkowych, menedżerowie muszą zwiększać swoją wiedzę, nie tylko w szeroko pojętych obszarach zarządzania, ale także w bardzo niszowych dziedzinach.
„Inwestowanie w innowacje i poszerzanie kompetencji stają się koniecznością, nie tylko dla dużych korporacji, ale również dla małych i średnich przedsiębiorstw” - mówił Sławomir Jagieła. Wskazał także na istotne znaczenie wsparcia zarówno ze strony instytucji publicznych, jak i prywatnych, które mogą pomóc firmom pokonać bariery finansowe i technologiczne.
Szerzej w debacie Jak wspierać i rozwijać firmę w czasach nieustających zmian rynkowych - debata Capital24.tv - YouTube
A więcej o menedżerach gotowych rozwijać swoje firmy w ebooku Menedżerowie, których warto znać, czyli kto jest kim w polskiej gospodarce - ebook PDF - Rita Schultz | Ebook Sklep EMPIK.COM
Źródło informacji: Capital24.tv
UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.