Listing Act wprowadza emisje bezprospektowe, co ułatwi spółkom pozyskanie kapitału - SEG

M_Kachniewski_Prezes_SEG.jpg

W opinii prezesa Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych spółki notowane na GPW są przytłoczone regulacjami i kosztami. Mirosław Kachniewski wskazuje jednak, że otrzymają one niedługo Listing Act, który przyspieszy i ułatwi proces pozyskiwania kapitału dzięki możliwości bezprospektowej sprzedaży akcji.

"Z naszego badania wyszło, że o ile dla spółek z WIG20 koszty notowania są wysokie w warstwie nominalnej, ale relatywnie do wartości spółki niezauważalne, to w przypadku najmniejszych firm, np. z NewConnect, są one dużo mniejsze, ale w relacji do wartości spółki są 52 razy bardziej dotkliwe" - powiedział PAP Biznes Mirosław Kachniewski.

"Naszym problemem jest to, że mamy na giełdzie sporo spółek małych i bardzo małych. Jest tak dlatego, że duża spółka nie ma po co przychodzić na giełdę, bo ma kolejkę banków chętnych do jej finansowania. Duża spółka nie rozpali wyobraźni inwestorów, bo jeśli faza jej dynamicznego rozwoju przypadła na lata przedgiełdowe, to nie daje akcjonariuszom dużych nadziei na spektakularne zyski po debiucie" - dodał.

Prezes SEG przypomina, że historię sukcesu rynku kapitałowego pisały spółki małe i średnie.

"Ale dziś, przytłoczone regulacjami, mają bardzo małe szanse na skokowy wzrost skali biznesu po wejściu na giełdę" - powiedział.

W opinii Mirosława Kachniewskiego, spółki otrzymają w najbliższych czasie narzędzie do bardziej efektywnego pozyskiwania finansowania. Chodzi o Listing Act, procedowany na szczeblu unijnym.

Do projektu, na wniosek przedstawicieli Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, wpisano możliwość emisji nowych akcji bez konieczności sporządzania prospektu emisyjnego.

"Mam nadzieję, że wprowadzenie możliwości emisji bezprospektowych zmieni ten stan rzeczy" - dodał.

Obszary, z którymi Mirosław Kachniewski wiązał największe nadzieje, czyli zmiany w MAR, okazały się stosunkowo nieduże.

"Dostałem za to mnóstwo prezentów jeśli chodzi o kwestie prospektowe. Rzuciłem sporo pomysłów, które wydawały mi się nie do zrealizowania, a jednak tak się stało. Najważniejszą sprawą są emisje bezprospektowe, wreszcie spółka giełdowa będzie mogła zrobić emisję bez konieczności sporządzania i akceptacji prospektu" - powiedział.

Listing Act wejdzie w życie 20 dni po jego publikacji.

"Publikacji spodziewam się jesienią. Wydaje się, że najwcześniej Listing Act wejdzie w życie na początku 2025 roku. Spółki nie są na to gotowe, bo one raczej zajmowały się skupowaniem akcji niż ich emisją, więc teraz, żeby popracować nad wycenami, do stycznia nie zdążą" - powiedział Mirosław Kachniewski.

Ma on nadzieję, że jednak z możliwości emisji bezprospektowych spółki będą coraz częściej korzystać.

W jego ocenie, dzięki zmianom zyskuje się przede wszystkim czas. Spółka będzie gospodarzem procesu emisji od początku do końca.

"Jeśli spółka ma uchwałę walnego i wszystko przygotowane, to w zasadzie jutro może robić emisję, a to oznacza, że jeśli spółka ma ciekawą okazję biznesową, to praktycznie z dnia na dzień może sięgnąć po finansowanie. Dzisiaj zatwierdzanie prospektu może potrwać miesiąc dwa, a może i rok – to jest loteria, więc finansowanie okazji biznesowych emisją akcji nie jest możliwe ze względu na nieprzewidywalność czasową tego procesu" - uważa Mirosław Kachniewski.

Prezes SEG zwraca uwagę, że prospektu nie będą musiały sporządzać spółki, które są notowane na giełdzie od co najmniej 18 miesięcy i nie miały problemów z wykonywaniem obowiązków informacyjnych.

"Zaproponowaliśmy też wbudowanie pewnych bezpieczników, one finalnie zostały ujęte w Listing Act. Zgodnie z nimi nadzorca będzie miał prawo veta" - powiedział Kachniewski.

W ocenie Mirosława Kachniewskiego są jeszcze dwie kwestie, które sprawią, że samo procedowanie prospektów spółek będzie bardziej efektywne.

"Pierwsza to kwestia czasu procedowania prospektu. Ma być wydany akt wykonawczy do Listing Act, dyscyplinujący krajowy organ nadzoru w zakresie terminów, w jakich ma pracować nad zatwierdzeniem prospektu. Będzie to sukces zwłaszcza z perspektywy nowych spółek dopiero wchodzących na rynek, gdyż będą miały większą pewność, jak ich prospekt jest procedowany" - powiedział.

Druga kwestia reguluje to, o co może pytać organ nadzoru.

"U nas organ nadzoru może pytać o co zechce. Wpisano więc, że organ nadzoru nie może pytać o dane, które nie są wymagane rozporządzeniem prospektowym" - powiedział prezes SEG.

Dodaje, że w założeniu emisje bezprospektowe miały dotyczyć tylko akcji, ale już są próby czytania Listing Act ogólnie jako papier wartościowy.

"W regulacji nie jest napisane, czy dotyczy akcji czy obligacji. Jest napisane, że dotyczy papieru wartościowego tego samego rodzaju, identycznego co do swojej istoty. Każda nowa akcja zasadniczo po asymilacji będzie taka sama, z tymi samymi uprawnieniami, ale każda nowa emisja obligacji będzie czymś innym. Według mnie obligacja nie jest więc papierem wartościowym tego samego rodzaju, ale zobaczymy, co zrobią z tym nadzorcy" - powiedział.

Piotr Rożek (PAP Biznes)

pr/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5137 0,45%
1 EUR 4,2702 0,12%
1 GBP 5,1229 0,39%
100 JPY 2,6510 0,24%
1 USD 3,8330 0,61%