Sygnały z RPP sugerują złagodzenie podejścia do polityki pieniężnej w dłuższym horyzoncie - ING (opinia)
Komunikat RPP i zarys projekcji sugerują niechętne podejście Rady do cięć stóp procentowych w perspektywie krótkoterminowej, ale złagodzenie podejścia do polityki pieniężnej w dłuższym horyzoncie - oceniają ekonomiści ING. Ekonomiści podtrzymują prognozę obniżek stóp o 100 pb. w 2025 r. i początek luzowania w II kw.
"Najważniejsze wnioski z komunikatu RPP i nowych projekcji to niechętne podejście do cięć w najbliższym czasie, ale niewielkie złagodzenie podejścia do inflacji i stóp w dłuższej perspektywie: niższe tempo PKB w 2024-2026 od 0,3 pkt. proc. do 0,5 pkt. proc., wyższa inflacja CPI o 0,2 pkt. proc. w 2025 r., z powodu zaskoczenia CPI w III kw. 2024 r. o 0,1 i wysokiego wzrostu płac" - napisali na platformie X ekonomiści.
"Naszym zdaniem to oznacza niechętnie podejście do cięć stóp w perspektywie krótkoterminowej, ale złagodzenie podejścia do polityki pieniężnej w dłuższym horyzoncie. Wskazuje na to projekcja CPI na 2026 (wciąż niska), utrzymanie łagodnego tonu komentarzy nt przyszłej inflacji, dodanie uwagi ws. możliwego spowolnienia płac. Trzymamy się scenariusza zakładającego obniżki stóp o 100 pb w 2025 i początek luzowania w II kw. 2025 r." - dodano.
RPP podała w komunikacie, że listopadowa projekcja zakłada zgodnie z obecnie obowiązującym stanem prawnym dalsze uwolnienie cen nośników energii dla gospodarstw domowych na początku 2025 r.
Według projekcji inflacja w Polsce z 50-proc. prawdopodobieństwem ukształtuje się w 2025 roku w przedziale 4,2–6,6 proc., a w 2026 r. w przedziale 1,4–4,1 proc.
Dodano, że prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji poniżej ścieżki centralnej w 2025 r. jest wyższe niż prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji powyżej tej ścieżki. (PAP Biznes)
pat/ asa/