DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA głównie na minusach; ceny ropy spadają
Kontrakty w USA głównie spadają, indeksy w Europie również zniżkują. Inwestorzy oceniają perspektywy dla rynku akcji wobec wyboru D. Trumpa na prezydenta USA i obniżki stóp proc. przez Fed. Ceny ropy spadają.
Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,05 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,05 proc., a na Nasdaq Comp. tracą 0,21 proc. S&P 500 jest na drodze do zaliczenia najlepszego tygodnia w 2024 r.
"Nie ma alternatywy dla rynku akcji USA. Giełdy amerykańskie są już najlepiej prosperującym rynkiem akcji na świecie i spodziewamy się, że będzie tylko lepiej. Amerykańskie firmy są najbardziej dochodowe i prawdopodobnie tak pozostanie, czemu sprzyjają potencjalne niższe podatki i mniej rygorystyczne regulacje” — powiedziała Marija Veitmane, starsza strateg ds. wielu aktywów w State Street Global Markets.
Inwestorzy, którzy od początku października obstawiali zwycięstwo Trumpa, w ostatni czasie przyczynili się na Wall Street do jednej z największych od 20 lat fali wzrostów związanych z wyborami.
Analitycy wskazują na optymizm z powodu postrzeganego jako przyjaznego dla korporacji Trumpa w Białym Domu, ale zwracają również uwagę na możliwy wzrost inflacji pod jego rządami.
"Prawdziwym problemem, który teraz nasuwa pytanie, jest to, jak długo ten optymizm potrwa? Jednym z powodów do obaw jest to, że rosnąca inflacja i zadłużenie mogą doprowadzić do nowego paradygmatu pod względem stóp procentowych” — powiedział Francois Antomarchi, który zarządza funduszami akcji amerykańskich w Degroof Petercam Asset Management.
"Takie zwycięstwo to mandat na poprawę gospodarki USA. Tak więc podatki spadną, biurokracja się rozluźni, a regulacje staną się lżejsze. Giełdy w USA dostaną wiatr w żagle. Rynki w USA mają potencjał” — powiedział Guy Miller, główny strateg ds. rynków w Zurich Insurance Group.
Inwestorzy oceniają też decyzję Fedu. Po posiedzeniu 6-7 listopada Fed obniżył stopy proc. w USA o 25 pb. do przedziału 4,50-4,75 proc. Fed podał w komunikacie, że ryzyka dla celów zakresie inflacji i maksymalnego zatrudnienia pozostają w równowadze.
"Powell i spółka przypomnieli inwestorom o solidnych podstawach ekonomicznych, na których nadal stoją USA. Powell nie zdradził, czy Fed prawdopodobnie obniży stopy procentowe w grudniu, co nie powinno zaskakiwać inwestorów. Jednak Fed wydaje się bardziej komfortowo czuć z rynkiem pracy i obecnym tłem gospodarczym USA niż kilka miesięcy temu” — powiedział analityk Bret Kenwell z eToro.
Akcje producenta chipów Nvidia spadają o 1 proc. w handlu przedsesyjnym, po tym jak spółka została pierwszą w historii, której wartość rynkowa przekroczyła 3,6 biliona dolarów w czwartek.
Airbnb spada o 7 proc. przed sesją po tym, jak spółce nie udało się osiągnąć prognozowanych zysków w trzecim kwartale.
Pinterest spada o 12,5 proc. w handlu przedsesyjnym po rozczarowujących prognozach przychodów.
Aukcje chińskich firm w USA zniżkują, ponieważ inwestorzy nie byli pod wrażeniem najnowszych rządowych środków wsparcia fiskalnego. JD.com spada o 4,5 proc. przed sesją, a Alibaba o 3,5 proc.
W czwartek Dow Jones Industrial na zamknięciu nie zmienił się i wyniósł do 43.729,34 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,74 proc. i wyniósł 5.973,10 pkt. To rekord wszech czasów tego indeksu. Nasdaq Composite zwyżkował o 1,51 proc. do poziomu 18.269,46 pkt. Również w tym przypadku indeks jest na historycznym szczycie.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje w piątek do 14,94 pkt.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,64 proc., niemiecki DAX idzie w dół o 0,6 proc., francuski CAC 40 zniżkuje o 0,69 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,74 proc.
Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,46 proc.
Richemont spada o 4 proc. po tym, jak właściciel marki jubilerskiej Cartier poinformował o 1-proc. spadku sprzedaży w trzecim kwartale. Większość francuskich akcji luksusowych spada - LVMH traci 3 proc., a Kering 5,5 proc.
Vistry idzie w doł o 19 proc. po tym, jak największy brytyjski deweloper nieruchomości pod względem rocznej produkcji wydał swoje drugie w ciągu miesiąca ostrzeżenie o zyskach w całym roku.
IAG, właściciel British Airways, rośnie o 6 proc. po tym, jak jego kwartalny zysk operacyjny wzrósł o 15 proc., przewyższając prognozy.
Dolar umacnia się o 0,05 proc. wobec koszyka walut do 104,56 pkt.
Eurodolar osłabia się o 0,29 proc. do 1,0773.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,36 proc. do 152,46.
Kurs funta zniżkuje o 0,2 proc. wobec dolara do 1,2959.
Rentowność 10-letnich UST spada o 2 pb. do 4,3 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 2 pb. do 4,51 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +12 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -22 pb.
Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 5 pb. do 2,4 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na grudniowe zniżkują o 1,27 proc. do 71,44 USD za baryłkę, a styczniowe futures na Brent spadają o 1,02 proc. do 74,86 USD/b. (PAP Biznes)
kek/ osz/