Rząd zakłada przedłużenie ceny maksymalnej za prąd - KPRM
Rząd zakłada przedłużenie obowiązywania ceny maksymalnej za energię elektryczną na poziomie niższym niż wynika to z zatwierdzonych taryf oraz zawieszenie pobierania opłaty mocowej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2025 r. - wynika z wpisu w wykazie prac Rady Ministrów.
Zgodnie z wpisem, w projekcie MKiŚ ma znaleźć się przedłużenie obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
"Złożenie przez przedsiębiorstwa obrotu wniosków o zatwierdzenie taryf dla energii elektrycznej w celu obniżenia cen energii w drugiej połowie 2025 r. oraz wprowadzenie uprawnienia dla prezesa URE do wezwania sprzedawców do obniżenia taryf dla energii elektrycznej w przypadku zmiany zewnętrznych warunków wykonywania przez nich działalności gospodarczej" - wymieniono wśród kolejnych propozycji, które mają znaleźć się w projekcie.
Pozostałe propozycje to: zawieszenie pobierania opłaty mocowej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2025 r. oraz poprawa przepływu środków finansowych przeznaczonych na wypłatę rekompensat.
Chodzi o zapewnienie efektywnego wypłacania tych rekompensat oraz zwrotu nadpłaty odpisu na Fundusz Wypłaty Różnicy Cen.
"Projekt w szczególności wprowadzi możliwość przesuwania środków zgromadzonych w Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny przez Zarządcę Rozliczeń, na polecenie dysponenta Funduszu – ministra właściwego do spraw energii – oraz dostosuje terminy na rozliczenie końcowe dotyczące stosowania mechanizmu ceny maksymalnej w 2025 r. do terminów innych rozliczeń" - napisano.
Ponadto system rekompensat ma być usprawniony poprzez dodanie przepisów precyzujących rozliczenie przyznanej pomocy publicznej w postaci ceny maksymalnej dla podmiotów z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w drugiej połowie 2024 r.
Zgodnie z wpisem, planowany termin przyjęcia projektu MKiŚ przez Radę Ministrów to IV kwartał 2024 r. (PAP Biznes)
jz/ map/ osz/