Cyfrowa rewolucja w fakturowaniu - jak KSeF zmienia krajobraz biznesu w Polsce (MediaRoom)

Shutterstock

W obliczu dynamicznej cyfryzacji biznesu w Polsce Krajowy System e-Faktur (KSeF) staje się kluczowym narzędziem w procesie usprawniania obiegu dokumentów finansowych. Wprowadzenie obowiązkowego korzystania z tego systemu od lipca 2024 roku zwiastuje istotne zmiany dla przedsiębiorców, instytucji i administracji podatkowej. Jakie korzyści i wyzwania niesie ze sobą KSeF? Jak przygotować się na zmiany?


KSeF jako krok w przyszłość

Krajowy System e-Faktur to centralna platforma umożliwiająca przesyłanie, odbieranie i przechowywanie faktur w formacie elektronicznym. To kolejny etap w realizacji strategii cyfryzacji gospodarki, który przyczynia się do:
• standaryzacji procesu fakturowania - ujednolicenia formatów, eliminującego niezgodności między systemami informatycznymi firm,
• zwiększenia przejrzystości finansowej - wprowadzenia elektronicznych rejestrów, które minimalizują ryzyko nieprawidłowości podatkowych,
• poprawy efektywności administracji - automatyzacji procesów ograniczającej potrzebę manualnego przetwarzania dokumentów.

Korzyści dla przedsiębiorców

Przejście na system elektroniczny niesie za sobą wiele zalet, które mogą znacznie poprawić funkcjonowanie firm. Wprowadzenie KSeF w firmie (więcej o tym na https://www.comarch.pl/krajowy-system-e-faktur-ksef/wdrozenie-ksef-w-firmie/) umożliwi przede wszystkim oszczędność czasu i zasobów, ponieważ automatyzacja wystawiania i odbierania faktur eliminuje konieczność drukowania i przechowywania papierowej dokumentacji. Elektroniczna wymiana danych usprawnia proces zwrotów VAT i rozliczeń z kontrahentami, gwarantując szybsze procesy rozliczeniowe. KSeF pozwoli także na lepsze zarządzanie danymi, bo ich centralne przechowywanie ułatwia dostęp do dokumentów i ich archiwizację. Przejście na KSeF pozwoli również na łatwiejszą współpracę z zagranicznymi partnerami biznesowymi, zapewniając zgodność z międzynarodowymi standardami.

Droga do implementacji

Wprowadzenie KSeF zapewnia przedsiębiorcom szereg korzyści. Jednak, pomimo licznych zalet, podczas wdrożenia mogą pojawić się aspekty stanowiące wyzwanie, z którym muszą zmierzyć się firmy:
• koszty wdrożenia - firmy będą musiały zainwestować w dostosowanie systemów księgowych oraz szkolenia dla pracowników,
• przygotowanie infrastruktury IT - integracja z centralnym systemem wymaga odpowiedniej konfiguracji oraz zapewnienia bezpieczeństwa danych,
• adaptacja do nowych procesów - wprowadzenie elektronicznego fakturowania może wymagać zmiany dotychczasowych procedur,
• obawy przed zmianą - wiele firm może odczuwać niepewność związaną z koniecznością przystosowania się do nowych wymagań prawnych i technicznych.

Jak się przygotować?

Aby płynnie przejść na korzystanie z KSeF, warto zastosować się do kilku kluczowych kroków. Przede wszystkim warto się przygotować i przeprowadzić analizę obecnych procesów, która powinna zidentyfikować obszary wymagające dostosowania do wymagań KSeF. Warto również wdrożyć odpowiednie narzędzia, które umożliwią integrację z systemem centralnym. Każda zmiana w funkcjonowaniu firmy powinna być poprzedzona szkoleniami dla pracowników odpowiedzialnych za finanse i IT, tak samo powinno być w zakresie obsługi KSeF. Firmy powinny również przetestować nowy system, a więc skorzystać z wersji testowych KSeF, by zweryfikować gotowość firmy do wdrożenia. Wykonanie takich przygotowań zredukuje stres i pozwoli na płynne wejście w świat elektronicznych faktur.

Podsumowanie

Obowiązkowe wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur w firmie to istotny krok w stronę cyfryzacji gospodarki. Pomimo początkowych wyzwań, korzyści płynące z KSeF sprawiają, że jest to inwestycja w przyszłość. Przedsiębiorcy, którzy już teraz podejmą działania przygotowawcze, będą mieli przewagę w dostosowaniu się do nowych wymagań prawnych i technologicznych, co może przełożyć się na ich długoterminowy sukces.

Więcej na: https://www.comarch.pl/ 

Źródło informacji: Comarch SA

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,4166 -0,55%
1 EUR 4,1738 -0,22%
1 GBP 5,0118 -0,20%
100 JPY 2,6520 -0,86%
1 USD 4,0391 -0,43%