Zrzeszenie BPS rośnie w siłę (MediaRoom)

1.jpg

Do Zrzeszenia BPS przystąpił Bank Spółdzielczy w Rabie Wyżnej. To potwierdzenie, że zmiany, które wprowadziła nowa Umowa Zrzeszenia, są słuszne i generują potencjał wzrostowy. Wszystkie zrzeszone banki spółdzielcze mają realny wpływ na kształt Zrzeszenia i kierunki jego rozwoju. Dzięki projektom zrzeszeniowym, nad którymi debatują i głosują wszyscy członkowie, Zrzeszenie BPS jest coraz bardziej atrakcyjne dla banków spółdzielczych.


„Cieszę się, że Bank Spółdzielczy w Rabie Wyżnej, który dotychczas działał samodzielnie i współpracował z nami na mocy zawartego Porozumienia na świadczenie usług i czynności, miał więc status >>banku współpracującego<<, dostrzegł siłę Zrzeszenia BPS. To dowód na atrakcyjność naszej oferty, zarówno tej produktowej, jak i marketingowej. Współpraca w ramach Zrzeszenia ma ekonomiczny i wizerunkowy sens. A dzięki Umowie Zrzeszenia w nowym kształcie, dajemy bankom spółdzielczym szersze możliwości decyzyjne w zakresie realizacji projektów, optymalizacji kosztów i wdrażania innowacji. Od zrzeszonych banków wiem, jak istotny jest dla nich realny wpływ na kształt Zrzeszenia i realizowane działania” – mówi Artur Adamczyk, prezes zarządu Banku BPS, zrzeszającego banki spółdzielcze.

Po otrzymaniu pozytywnej opinii od Rady Zrzeszenia, 10 grudnia w Warszawie Zarządy Banku BPS i Banku Spółdzielczego w Rabie Wyżnej uroczyście podpisały Umowę Zrzeszenia. Tego samego dnia podpisana została również umowa przystąpienia Banku Spółdzielczego w Rabie Wyżnej do Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS. Bank spółdzielczy może przystąpić do Zrzeszenia BPS jeśli spełni wymogi przewidziane w Umowie Zrzeszenia, w tym przystąpi do Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS.

System Ochrony Zrzeszenia BPS (SOZ BPS) to organizacja powołana przez Bank BPS i zrzeszone z nim banki spółdzielcze, której zadaniem jest wspieranie bezpieczeństwa finansowego swoich uczestników oraz gromadzonych przez nich środków klientów. Funkcjonowanie Systemu Ochrony jest ściśle regulowane przepisami prawa i podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Podobne rozwiązania o charakterze solidarnościowym istnieją w bankach spółdzielczych w całej Europie.

„Gwarantem bezpieczeństwa banków, które należą do Systemu Ochrony są fundusze pomocowe gromadzone przez wszystkich uczestników i służące stabilizacji ich działalności, gdyby zaszła taka potrzeba. Przystąpienie do Zrzeszenia i Systemu Ochrony nie zależy więc tylko od dobrej woli obydwu stron. Warunkiem jest dobra kondycja banku, potwierdzana przed przystąpieniem przez audyt. Bank, który jest uczestnikiem SOZ BPS, jak i kandydat do przyjęcia, musi cechować się stabilnością kapitałową i bezpieczeństwem finansowym. W Systemie Ochrony działają rozbudowane mechanizmy monitorowania ryzyka i wypracowane wspólnie zasady stabilnego funkcjonowania banków. Można więc powiedzieć, że banki należące do Systemu Ochrony są najbardziej pewnymi i bezpiecznymi partnerami dla swoich klientów” – mówi Sławomir Czopur, prezes zarządu Spółdzielni Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS.

Zrzeszenie BPS jest największym łączącym banki spółdzielcze na rynku polskim. Od 16 grudnia 2024 roku, kiedy wejdzie w życie Umowa Zrzeszenia z Bankiem Spółdzielczym w Rabie Wyżnej, Zrzeszenie BPS tworzyć będzie 307 banków spółdzielczych, o łącznej sumie bilansowej 132 mld zł. Na klientów tej grupy czeka ponad 2,3 tys. placówek i 2,2 tys. bankomatów.

W Zrzeszeniu każdy bank spółdzielczy dysponuje taką samą siłą głosu i ma taki sam realny wpływ na kierunki działań i realizowane projekty. Obecnie w ramach projektów zrzeszeniowych trwają prace nad nowymi rozwiązaniami z obszaru sprawozdawczości obowiązkowej i analizy danych, funkcjonalności kartowych online oraz reagowania na cyberzagrożenia (SOC). Banki spółdzielcze nie miałyby wystarczających zasobów, aby samodzielnie realizować tak szerokie projekty. Zrzeszenie zapewnia optymalizację kosztową i efektywność organizacyjną. Jednocześnie, dzięki wspólnej marce „Banki Spółdzielcze z Grupy BPS”, prowadzone są kampanie reklamowe w mediach i różnego rodzaju akcje promocyjne, m.in. we współpracy z organizacjami kart płatniczych.

„Wyzwania, które stoją przed bankami spółdzielczymi w obszarach AI, cyberbezpieczeństwa, optymalizacji kosztów, rozwoju kadr i poprawy szeroko pojmowanej konkurencyjności, łatwiej jest realizować na poziomie Zrzeszenia np. poprzez projekty zrzeszeniowe. W Banku Spółdzielczym w Rabie Wyżnej pozytywnie oceniamy projekty związane z kartami płatniczymi, hurtownią danych czy systemem cyberbezpieczeństwa. Liczymy, że systematyczne przenoszenie ciężaru pewnych rozwiązań na poziom Zrzeszenia, pozwoli nam skierować uwolniony w ten sposób potencjał kadrowy do obszarów takich jak automatyzacja procesów, pogłębiona analiza danych oraz marketing i planowanie strategiczne” – mówi Łukasz Morzywołek, prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Rabie Wyżnej.

Źródło informacji: Grupa BPS

UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5654 -0,16%
1 EUR 4,2739 0,28%
1 GBP 5,1549 0,15%
100 JPY 2,6192 0,21%
1 USD 4,1127 0,43%

Powiązane