Skrót wiadomości: sobota-niedziela, 11-12 stycznia

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty-niedzieli, 11-12 stycznia.


WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT -----------------------------------

Prace nad możliwością przeznaczania unijnych pieniędzy na uzbrojenie spoza UE, w tym z USA, zostaną wstrzymane do szczytu 3 lutego - ustaliła PAP. Na nim przywódcy UE - już po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa - omówią kwestie finansowania obronności przez Unię.

Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) ogłosi w pierwszym kwartale 2025 r. dwa nabory wniosków o dofinansowanie rozwoju cyfrowego. Na rozwój e-usług i digitalizację zasobów kultury trafi w sumie 900 mln zł - poinformowała PAP Agnieszka Węglińska z CPPC.

Blisko 70 proc. europejskich dostawców części motoryzacyjnych prognozuje utrzymanie w tym roku niskiej rentowności, a niemal 40 proc. przewiduje, że będzie balansować na jej granicy - poinformował PAP prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych SDCM Tomasz Bęben.

Proces konsolidacji w branży międzynarodowych przewoźników drogowych rozpocznie się w tym roku, w jej wyniku powstaną duże, silne podmioty - ocenił prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (ZMPD) w Polsce Jan Buczek.

CDU pod przewodnictwem kandydata na kanclerza Friedricha Merza zaprezentowała "Agendę 2030" - pakiet reform gospodarczych, których celem jest osiągnięcie wzrostu gospodarczego na poziomie 2 proc. PKB. To odpowiedź na stagnację chadecji w przedwyborczych sondażach - oceniła agencja dpa.

Tesla, firma Elona Muska, ogłosiła dobrowolne wycofanie do serwisu ze względów bezpieczeństwa ponad 239 tysięcy swoich samochodów elektrycznych. Akcja dotyczy pojazdów Model 3 wyprodukowanych w latach 2024 i 2025, a także modeli S, X i Y z lat 2023–2025.

Rząd Hiszpanii chce domknąć sprzedaż akcji producenta taboru kolejowego Talgo do końca miesiąca - poinformowały hiszpańskie media. W ostatnich miesiącach wśród potencjalnych nabywców była wymieniana polska Pesa.

Ogłoszone przez Biały Dom w piątek sankcje na rosyjski sektor energetyczny znacznie zwiększą presję na Kremla, lecz powinny były zostać wdrożone już na początku wojny - powiedział PAP dr Benjamin L. Schmitt, ekspert ds. polityki energetycznej z Uniwersytetu Pensylwanii. Dodał, że nowa administracja powinna dodatkowo wzmocnić sankcje.

W poniedziałek w całej Belgii odbędzie się strajk związków zawodowych, reprezentujących m.in. pracowników sektora transportu. Oznacza to duże utrudnienia dla podróżnych. Krajowy przewoźnik Brussels Airlines już odwołał część lotów, w tym kilka do Warszawy i lot do Krakowa.

Azerbejdżan wstrzymał w sobotę dostawy gazu do Serbii. Nie możemy już liczyć na 1,7 mln metrów sześciennych surowca, które codziennie docierały do naszego kraju - ogłosił w sobotę prezydent Serbii Aleksandar Vuczić.

Airbus dostarczył klientom 776 samolotów w 2024 r.; ponad 600 z nich to maszyny z rodziny Airbus A320. Na koniec 2024 roku koncern miał zamówienia na 8,658 tys. samolotów.

WYDARZENIA Z KRAJU-----------------

Współprzewodnicząca partii Razem Aleksandra Owca poinformowała w sobotę, że kandydatem formacji na prezydenta będzie Adrian Zandberg. Startuję, bo głęboko wierzę, że kraj stać na coś więcej, niż wojna Tuska z Kaczyńskim - powiedział Zandberg. Nie warto marnować głosu na mniejsze zło - akcentował.

Doktor nauk prawnych Katarzyna Cichos zamierza wystartować w wyborach prezydenckich jako bezpartyjna kandydatka. Głównymi punktami jej programu będą bezpieczeństwo, rozwój i społeczeństwo. Cichos stawia też na otwarty dialog i "faktyczną próbę zjednoczenia Polaków".

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski zadeklarował w sobotę, że jeżeli wygra wybory prezydenckie, to podpisze ustawę liberalizującą przepisy antyaborcyjne. Zapowiedział również, że jako prezydent w razie potrzeby mógłby sam wystąpić z taką inicjatywą ustawodawczą.

W związku z odnotowaniem w Niemczech przy granicy z Polską ogniska pryszczycy – choroby wirusowej zwierząt parzystokopytnych – wojewoda dolnośląska Anna Żabska zwołała posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego. Wirus nie zagraża ludziom.

Edukacja zdrowotna w szkołach będzie przedmiotem nieobowiązkowym, o udziale w nim będą decydować rodzice - poinformował w niedzielę wicepremier i minister obrony narodowej, lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Według wcześniejszych zapowiedzi MEN przedmiot miał być obowiązkowy.

Na środowym posiedzeniu rządu ministrowie zajmą się m.in. projektem rozporządzenia w sprawie gotowości obronnej państwa, które ma zmniejszyć liczbę stanów gotowości z trzech do dwóch. Celem jest ułatwienie wprowadzenia zadań przewidzianych w Planie Reagowania Obronnego Rzeczypospolitej Polskiej.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Armia Ukrainy wzięła do niewoli dwóch żołnierzy z Korei Północnej, którzy walczyli przeciwko niej w zajętym częściowo przez wojska ukraińskie rosyjskim obwodzie kurskim – ogłosił w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Olaf Scholz jest oficjalnym kandydatem SPD na kanclerza Niemiec. Konwencja wyborcza partii potwierdziła w sobotę niemal jednomyślnie jego kandydaturę. Przedterminowe wybory do Bundestagu odbędą się 23 lutego. Czy Scholzowi uda się w ciągu sześciu tygodni odwrócić niekorzystny dla niego i jego partii trend w sondażach?

Liderka prawicowo-populistycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD) Alice Weidel została oficjalnie kandydatką partii na kanclerza w wyborach do Bundestagu, które odbędą się 23 lutego. Zajmująca drugie miejsce w sondażach, AfD po raz pierwszy wystawia swojego polityka w wyścigu o fotel szefa rządu.

Portal Axios poinformował w sobotę, że przedstawiciele władz Danii kontaktują się z zespołem Donalda Trumpa w sprawie wspólnych działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa Grenlandii. Prezydent elekt USA sugerował ostatnio, że będzie podejmować kroki zmierzające do przejęcia wyspy.

Ustępujący prezydent USA Joe Biden rozmawiał w niedzielę z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu o toczących się w Katarze negocjacjach, dotyczących uwolnienia porwanych przez terrorystyczny Hamas zakładników i zakończeniu walk - powiadomił portal Axios, powołując się na źródła w amerykańskich władzach.

Prezydent Chorwacji Zoran Milanović zapewnił sobie drugi 5-letni mandat na stanowisku głowy państwa, zdobywając w niedzielnej II turze wyborów prezydenckich 74,37 proc. głosów - podała Państwowa Komisja Wyborcza (DIP) po przeliczeniu głosów z 94,23 proc. lokalnych komisji wyborczych.

Władze Syrii udaremniły atak organizacji Państwo Islamskie (IS) na szyicki meczet Sayyida Zaynab znajdujący się na przedmieściach stolicy kraju, Damaszku - poinformowała syryjska agencja prasowa SANA, powołując się na informacje wywiadowcze.

Bilans ofiar śmiertelnych pożarów szalejących od ub. wtorku w rejonie hrabstwa Los Angeles wzrósł do 16 - poinformowały służby medyczne tego hrabstwa. Walkę z żywiołem utrudnia wzmagający się ponownie wiatr; straty szacowane są wstępnie na ponad 100 mld dolarów.

Rządzący Czadem Patriotyczny Ruch Ocalenia (MPS) wygrał wybory parlamentarne z 29 grudnia ub. roku - potwierdziła w niedzielę komisja wyborcza w stolicy kraju, Ndżamenie. Stosowny komunikat cytuje agencja AFP, która podkreśla, że wynik głosowania umacnia antyfrancuskie nastawienie władz. (PAP Biznes)

pr/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5699 0,79%
1 EUR 4,2715 0,14%
1 GBP 5,0733 -0,43%
100 JPY 2,6673 1,72%
1 USD 4,1904 1,18%