MRiPS chce, żeby do RDS wchodziły tylko po 3 reprezentatywne organizacje związkowe i pracodawców

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) chce, żeby do Rady Dialogu Społecznego (RDS) wchodziły tylko po 3 najliczniejsze reprezentatywne organizacje związkowe i pracodawców - podano w wykazie prac rządu. MRiPS uzasadnia propozycję koniecznością zrównoważenia pozycji związków zawodowych i organizacji pracodawców.


"Projektowana regulacja zmierza do przyjęcia zasady, że zarówno strona pracowników i pracodawców jest reprezentowana w Radzie przez odpowiednio 3 najliczniejsze reprezentatywne organizacje związkowe oraz 3 najliczniejsze reprezentatywne organizacje pracodawców. Przepisy w zakresie reprezentatywności organizacji związkowych nie ulegną zmianie. Istotne zmiany proponuje się dokonać w zakresie reprezentatywności organizacji pracodawców" - podano.

MRiPS pisze, że od dnia wejścia w życie ustawy o RDS liczba reprezentatywnych organizacji pracodawców wzrosła do 7 z 4, natomiast obecnie jedynie 3 organizacje związkowe należą do Rady.

"W tym momencie należy stwierdzić, że istnieje dysproporcja w reprezentacji głosu strony społecznej, która może negatywnie oddziaływać na jakość i efektywność prowadzonego w RDS dialogu społecznego. Według danych GUS w 2022 r. do organizacji związkowych należących do central związkowych reprezentujących pracowników w RDS należało 81,7 proc. aktywnych związków zawodowych, natomiast struktury reprezentujące pracodawców w RDS tworzyło 21,2 proc. działających organizacji pracodawców (...). Brak równowagi w liczbie reprezentatywnych organizacji związków zawodowych i organizacji pracodawców także niesie ze sobą negatywne konsekwencje w wewnętrznym funkcjonowaniu RDS" - napisano.

Wg MRPiPS jest koniecznym zapewnienie właściwej reprezentacji strony społecznej w RDS oraz zrównoważenie pozycji reprezentatywnych organizacji związków zawodowych i reprezentatywnych organizacji pracodawców.

Wypracowanie nowych kryteriów stwierdzania reprezentatywności pozwoli w ocenie resortu na ożywienie dialogu społecznego i poprawę funkcjonowania Rady.

Rozwiązania przyjęte w projekcie kładą wg projektodawcy nacisk na możliwości konsolidacji organizacji związków zawodowych i organizacji pracodawców w federacje i konfederacje na potrzeby udziału w pracach RDS.

"Istotne jest to, aby w RDS działały organizacje, które są w stanie wykazać najsilniejszy mandat społeczny" - dodano.

Projekt zakłada wprowadzenie mechanizmu ustalania składu RDS na okres 4 lat, według stanu na dzień 30 czerwca.

Dla celów ustalenia najliczniejszej reprezentatywnej organizacji związkowych i najliczniejszej reprezentatywnej organizacji pracodawców organizacje związkowe i organizacje pracodawców przedstawią ministrowi właściwemu do spraw pracy prawomocne orzeczenia sądu w sprawie stwierdzenia reprezentatywności wydane w okresie do 6 miesięcy przypadających przed 30 czerwca danego roku.

Na podstawie zebranych orzeczeń minister ustali 3 najliczniejsze reprezentatywne organizacje związkowe oraz 3 najliczniejsze reprezentatywne organizacje pracodawców, na potrzeby określenia strony pracowników i strony pracodawców w Radzie.

W zakresie przepisów przejściowych projekt przewiduje, że w terminie 6 miesięcy do dnia wejścia w życie ustawy, organizacje związkowe i organizacje pracodawców, reprezentatywne w jej rozumieniu, będą mogły złożyć nowe wnioski do Sądu Okręgowego w Warszawie o stwierdzenie reprezentatywności według nowego wzoru, zawierającego nowe zasady jej stwierdzania.

Następnie odpisy prawomocnych orzeczeń o stwierdzeniu reprezentatywności organizacji związkowej i organizacji pracodawców będą przekazywane ministrowi właściwemu do spraw pracy. Zadaniem ministra będzie ustalenie 3 najliczniejszych reprezentatywnych organizacji związkowych oraz 3 najliczniejszych reprezentatywnych organizacji pracodawców, na potrzeby określenia strony pracowników i strony pracodawców w Radzie.

Rząd planuje przyjąć projekt ustawy ws. zmian w RDS w II kw. 2025 r.(PAP Biznes)

tus/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5699 0,79%
1 EUR 4,2715 0,14%
1 GBP 5,0733 -0,43%
100 JPY 2,6673 1,72%
1 USD 4,1904 1,18%