Zakaz obrotu paliwami stałymi zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego - projekt

Ministerstwo klimatu opracowało nowelę ustawy o monitorowaniu i kontrolowaniu jakości paliw. Ma ona wprowadzić m.in. zakaz obrotu paliwami stałymi o co najmniej 85 proc. zawartości węgla kamiennego oraz biopaliwami stałymi tj. biomasą z rolnictwa, dla których nie określono wymagań jakościowych.


W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy wprowadzający zmiany w ustawie o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej. Nowelizację przygotowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Resort klimatu zaznaczył, że projekt ustawy to kontynuacja prac związanych z wypełnieniem kamienia milowego, dotyczącego norm jakości dla paliw stałych z biomasy, ujętego w ramach reformy B1.1. Czyste powietrze i efektywność energetyczna Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Resort wyjaśnił, że projektowane przepisy mają przyczynić się do osiągniecia, zaostrzonych w ramach przyjętej 14 października 2024 r. dyrektywy w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy (AAQD), norm jakości powietrza. Wskazano, że poziom średnioroczny zostanie obniżony dla pyłu PM10 z 40 μg/m sześc. do 20 μg/m sześc., a dla pyłu PM2,5 z 25 - I faza/ 20 μg/m sześc. - II faza do 10 μg/m sześc.

Zwrócono też uwagę, że nowela jest też odpowiedzią na wyrok TSUE ws. zanieczyszczenia powietrza - w związku ze skargą C-336/16 Komisji Europejskiej przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Trybunał orzekł, że Polska naruszyła prawo Unii Europejskiej w zakresie jakości powietrza, m.in. za przekroczenie dopuszczalnych wartości stężenia PM10.

W wykazie zaznaczono, że projektowane przepisy wynikają też z analizy problemów zgłaszanych przez administrację rządową, samorządową oraz NGO’s.

Ministerstwo poinformowało, że zostaną wprowadzone wymagania jakościowe dla nowej kategorii paliw definiowanych jako "biopaliwa stałe" i nastąpi objęcie takich paliw stałych aktualnie funkcjonującym systemem monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Zmieniona zostanie też definicja paliwa stałego i wprowadzona zostanie definicja biopaliw stałych.

Projekt zawiera też zakaz wprowadzania do obrotu i obejmowania procedurą celną dopuszczenia do obrotu biopaliw stałych niespełniających wymagań oraz wybranych rodzajów biopaliw stałych (dla których nie wystawiono świadectwa jakości biopaliwa stałego oraz biopaliw stałych tj. baloty słomy oraz inna biomasa z rolnictwa taka, jak trawy, kwiaty, łodygi, liście, włókna, łuski, plewy, pestki, ziarna, nasiona, kolby, wytłoki, pasze, pulpy oraz ich mieszanki i mieszaniny.

Jak podał resort biopaliwa stałe będą musiały mieć świadectwa jakości. W przygotowywanej noweli ministerstwo ustanowiło też zasady poboru próbek i metody badania biopaliw stałych.

Przygotowywana regulacja nowelizuje też ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej, co umożliwi objęcie kontrolą biopaliw stałych importowanych na cele instalacji spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW, w tym gospodarstw domowych.

Wskazano, że projektowane przepisy dotyczą też paliw stałych węglowych. Rozszerzają one zakaz wprowadzania do obrotu oraz obejmowania procedurą celną dopuszczenia do obrotu paliw stałych takich jak torf oraz węgiel kamienny, brykiety lub pelety zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego oraz produktów w postaci stałej otrzymywanych w procesie przeróbki termicznej węgla kamiennego lub węgla brunatnego, dla których nie określono wymagań jakościowych w rozporządzeniu w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych.

W związku z prowadzonymi pracami nad projektem rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań jakościowych dla biomasy pozyskanej z drzew i krzewów wprowadzanej do obrotu lub obejmowanej procedurą celną dopuszczenia do obrotu w postaci brykietu lub peletu, resort klimatu wprowadził przepis przejściowy utrzymujący w mocy przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 3b ust. 2 ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw [upoważnienie wprowadzone na podstawie ustawy z dnia 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów wyznaczono na II kwartał 2025 r. (PAP)

ab/ drag/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5221 -0,62%
1 EUR 4,2587 -0,24%
1 GBP 5,0318 -0,49%
100 JPY 2,6438 -0,69%
1 USD 4,1321 -0,34%