Natężenie ryzyka cyklicznego spada, ale jest w normie; ani podwyższone, ani obniżone - KSF-M
Natężenie ryzyka cyklicznego w gospodarce Polski spada, a z perspektywy modelu wczesnego ostrzegania jest normalne – ryzyko nie jest ani podwyższone, ani wyraźnie obniżone - podano w materiałach z marcowego posiedzenia Komitetu Stabilności Finansowej ds. nadzoru makro (KSF-M) .
"Natężenie ryzyka cyklicznego spada. (...) Pomiar natężenia ryzyka cyklicznego z perspektywy modelu wczesnego ostrzegania wskazuje, że obecną sytuację należy odczytywać jako normalną – ryzyko nie jest ani podwyższone, ani wyraźnie obniżone" - napisano.
"Sytuacja makroekonomiczna w Polsce jest dobra i sprzyja stabilności finansowej. Polska gospodarka przeżywa ożywienie. Towarzyszące temu nominalnie wysokie stopy procentowe ograniczają ryzyko powstawania baniek spekulacyjnych finansowych kredytem i jednocześnie poprzez wzrost przychodów odsetkowych banków zwiększają ich zdolność do absorpcji strat i budowania kapitału" - dodano.
Odnotowany spadek natężenia ryzyka cyklicznego na przestrzeni ostatnich dwóch kwartałów wynika z dwóch czynników. Po pierwsze, wzrosła wycena ryzyka na globalnym rynku finansowym, która w poprzednich okresach była wyjątkowo niska.
"Historycznie, okresy charakteryzujące się ponadprzeciętnie niską wyceną ryzyka częściej prowadziły do wystąpienia sytuacji kryzysowych. Dlatego wzrost wyceny ryzyka na globalnym rynku jest odczytywany przez model jako sygnał o uspokojeniu nadmiernego optymizmu na globalnym rynku, i co za tym idzie zmniejszeniu zagrożenia narastania nierównowag, które mogłyby doprowadzić do kryzysu" - podał KSF-M.
Po drugie, w ostatnich dwóch kwartałach wyhamował, obserwowany od 2022 r., wzrost udziału sektora finansowego w ogólnej wartości dodanej polskiej gospodarki.
"Wzrost, szczególnie nagły, znaczenia sektora finansowego często wiąże się nadmiernym podejmowaniem ryzyka. Dlatego wyhamowanie wzrostu model odczytuje jako spadek ryzyka cyklicznego" - dodano.
W związku z powyższym KSF-M nie widział w marcu przesłanek do ustalenia bufora antycyklicznego ponad przyjęty w strategii stosowania antycyklicznego bufora kapitałowego w Polsce poziom nBA (neutralny poziom bufora antycyklicznego) w docelowej wysokości 2 proc., z przejściowym etapem na poziomie 1 proc.
"Jeżeli bieżące uwarunkowania utrzymają się w przyszłym kwartale, to przewidywany jest spadek implikowanej wartości bufora z tytułu bieżącego ryzyka cyklicznego do 0,75 proc." - dodano.
KSF-M ocenia, że tempo wzrostu nowych kredytów konsumpcyjnych na koniec 2024 r. w tempie 9,2 proc. nie budzi obaw o nadmierną akcję kredytową, ponieważ pokrywa się z dynamiką wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.
Wskaźnik bufora antycyklicznego wprowadzony rozporządzeniem Ministra Finansów i stosowany od 25 września 2025 r. wynosi 1 proc. (PAP Biznes)
tus/ ana/