Dobrze, że RPP jest obecnie tak konserwatywna i nudna - Hardt

Hardt.jpg

Łukasz Hardt z Rady Polityki Pieniężnej nie wierzy, że obniżenie kosztu pieniądza może stymulować inwestycje. Jego zdaniem, obniżenie stóp nie byłoby korzystne dla stabilności systemu finansowego. Dodaje, że w obecnej sytuacji dobrze jest, że RPP jest tak konserwatywna i nudna.


"Mamy przyzwoity wzrost gospodarczy, pewnie 3,2-3,4 proc. w tym roku. Dosyć ekspansywna polityka fiskalna - mam na myśli program 500 plus. Rosnąca konsumpcja. I bardzo konwencjonalna polityka pieniężna" - powiedział we wtorek Hardt podczas konferencji naukowej "Wyzwania integracji gospodarczej w UE", organizowanej przez Wydział Nauk Ekonomicznych UW.

"Jesteśmy naprawdę ewenementem - w pewnym sensie - w naszym otoczeniu. Bardzo konserwatywna polityka. Co do narzędzi, instrumentów i co do wysokości stóp procentowych. W tym świecie negatywnych czy niskich stóp, Polska ma stopę relatywnie wysoką. Jest dysparytet stopy procentowej" - dodał.

Wskazał, że deflacja - w świetle dostępnych danych - nie przynosi negatywnych skutków gospodarce.

"Konsumenci - wydaje się - nie odkładają zakupów. Firmy raczej nie odkładają inwestycji. Ale słychać głosy, aby obniżać (stopy - PAP), zacząć prowadzić bardziej akomodacyjną politykę pieniężną. Głosy które twierdzą, że obniżenie kosztu pieniądza może na przykład stymulować inwestycje. Nie wierzę. Raczej nie wierzę" - powiedział Hardt.

Podkreślił, że rachunki bankowe firm "puchną".

"Jaka jest rentowność firm? A dynamika inwestycji? Nie jest zachwycająca" - powiedział.

Hardt dodał, że w kontekście tego, co dzieje się w strefie euro i w kontekście działań EBC, pojawiają się też głosy mówiące o tym, że być może NBP powinien także wprowadzić pewne "innowacje do swojego repertuaru czy menu instrumentów polityki pieniężnej".

"Wydaje mi się, że nie byłoby to w tym momencie uprawnione" - powiedział.

"Coraz bardziej widoczne są negatywne efekty niskich stóp procentowych. (...) Obniżenie stopy procentowej np. w Polsce - hipotetycznie - nie byłoby korzystne. Obniżyłoby bardzo mocno marżę odsetkową prawdopodobnie, nie byłoby korzystne dla stabilności systemu finansowego" - dodał.

Członek RPP wskazał, że w ostatnim czasie jeden z think tanków zgłosił postulat prowadzenia przez RPP i NBP programu luzowania ilościowego.

"Nie ma potrzeby. W sytuacji wzrostu gospodarczego - takiego, jaki jest w Polsce, w sytuacji gdy jednak widzimy wychodzenie z deflacji - wprowadzanie działań niestandardowych nie wydaje się absolutnie potrzebne. A co więcej - może prowadzić do różnych negatywnych, krótko i długookresowych efektów" - powiedział.

"Oczywiście intencja autorów jest słuszna. Polska potrzebuje więcej inwestycji (...). Nie znam kraju na świecie, który dokonałby fundamentalnej modernizacji swojej gospodarki tylko i wyłącznie polityką pieniężną. Ale znam kraje na świecie, które doprowadziły do kryzysu gospodarczego - i zwykle na końcu politycznego - poprzez nieodpowiedzialną, często niestandardową politykę pieniężną" - dodał.

"I wydaje mi się, że w obecnej sytuacji to, że jesteśmy tak konserwatywni, tak nudni w pewnym sensie jako RPP, to jest chyba dobrze. Im bardziej nudni jesteśmy, tym lepiej. Im mniej się o nas mówi, tym lepiej. Tak więc jestem sceptyczny, jeśli chodzi o zgłoszone niedawno w debacie publicznej pomysły pewnej polskiej formy luzowania ilościowego" - powiedział Hardt.(PAP)

jba/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5447 -0,59%
1 EUR 4,2718 -0,34%
1 GBP 4,9992 -0,50%
100 JPY 2,6351 -0,58%
1 USD 3,7551 -0,70%