KE nie odrzuciła żadnego z celów Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności - wiceminister funduszy
Komisja Europejska nie odrzuciła żadnego z celów Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności, ani żadnych zmian w rewizji KPO - poinformował PAP wiceminister funduszy Jan Szyszko. Dodał, że 20 czerwca br. zbierze się Rada UE, która zatwierdzi całą rewizję polskiego KPO zawierającą właśnie FBiO.
Pod koniec kwietnia br. Szyszko informował, że przedstawił Komisji Europejskiej plan inwestycji Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności (FBiO). Pytany przez PAP o tę kwestię wyjaśnił, że zaprezentował KE decyzję Komitetu Sterującego FBiO odnośnie tego, na jakie cele środki z funduszu mają zostać przeznaczone.
"Negocjacje dalej się formalnie toczą, natomiast Komisja Europejska nie powiedziała +nie+ na temat żadnego z celów, które zostały zapisane w ramach Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności. Punktem honoru dla nas w trakcie tych negocjacji jest to, żeby pieniądze trafiły w znacznym stopniu do samorządów i wzmocniły bezpieczeństwo mieszkańców całej Polski" - powiedział PAP Szyszko.
Wiceminister dodał, że 20 czerwca br. zbierze się Rada Unii Europejskiej, która zatwierdzi rewizję polskiego Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w tym Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności. Jak zaznaczył, decyzja ta ostatecznie zamknie proces rewizji KPO.
Wiceminister powiedział, że do tej pory komitet sterujący spotkał się dwukrotnie. Na pierwszym spotkaniu resorty funduszy i polityki regionalnej oraz obrony narodowej, które przewodniczą komitetowi, przedstawiły pozostałym członkom komitetu zakres działania FBiO. Na drugim uzgodniono konkretne obszary, na które ma trafić wsparcie. Szyszko ocenił, że spotkania te przebiegają wzorowo.
Poinformował również, że środki z Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności - zgodnie z decyzją Komitetu Sterującego - zostaną przeznaczone na infrastrukturę podwójnego zastosowania, w tym na drogi, tory kolejowe oraz lotniska i lądowiska, które mają zastosowanie w czasie pokoju, ale mogą też służyć do transportu sprzętu wojskowego.
Drugi typ infrastruktury, na który zostaną skierowane środki z FBiO to infrastruktura ochrony cywilnej, tj. schrony, infrastruktura komunikacyjna i wodna - np. studnie. Wiceszef MFiPR dodał, że środki te trafią również na cyberbezpieczeństwo i wsparcie dla polskich firm przemysłu ciężkiego i zbrojeniowego - zarówno prywatnych, jak i spółek Skarbu Państwa.
Pytany, czy Komisja Europejska zaakceptuje wszystkie zmiany zaproponowane przez polski rząd w całej rewizji KPO, Szyszko poinformował, że KE nie zgłosiła do tej pory sprzeciwu wobec żadnego ze zgłoszonych punktów, jednak negocjacje wciąż trwają. Poinformował, że w tym tygodniu weźmie udział w kolejnym spotkaniu w Brukseli w tej sprawie.
Przekazał również, że zamknięcie rewizji pozwoli na złożenie jesienią br. dwóch kolejnych wniosków o płatności z KPO. Środki z nich mają trafić do Polski w pierwszej połowie przyszłego roku. Zaraz po złożeniu wniosków resort funduszy otworzy kolejną rewizję Krajowego Planu Odbudowy. Jej celem będzie zmiana założeń KPO, które po czasie okazały się nierealne lub nieodpowiednie.
"Rewizja ta - mam nadzieję - już ostatecznie ułoży inwestycje w polskim KPO, tak aby zwłaszcza z części grantowej wycisnąć każdą możliwą złotówkę dla rozwoju Polski" - powiedział rozmówca PAP.
Na Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności złożą się środki przekierowane z KPO z części przeznaczonej na zieloną transformację miast. Niezbędna do tego jest zmiana wprowadzona w ramach trwającej obecnie rewizji KPO. Jak informował wcześniej resort, uruchomienie FBiO planowane jest w trzecim kwartale 2025 r.
Fundusz ma na celu wzmocnienie zdolności obronnych i bezpieczeństwa Polski. Finansowane z niego mają być działania w zakresie m.in. modernizacji przemysłu obronnego, rozbudowy infrastruktury strategicznej oraz rozwoju innowacyjnych technologii obronnych. 26 marca br. rząd przyjął w trybie obiegowym uchwałę w sprawie przekierowania środków w wysokości 26 mld zł na ten fundusz w ramach KPO. Instytucją odpowiedzialną za realizację inwestycji będzie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, a o wydatkach z Funduszu decydować ma Komitet Sterujący, którego inauguracyjne posiedzenie odbyło się na początku kwietnia br.
Pieniądze w ramach funduszu będą przekazywane w formie preferencyjnych, nisko oprocentowanych pożyczek lub inwestycji kapitałowych częściowo umarzalnych, w zależności od tego, gdzie i jak będą inwestowane. Oprócz środków z KPO fundusz będzie mógł być zasilany z innych źródeł, w tym ze środków polityki spójności. Za zarządzanie operacyjne funduszem będzie odpowiadał Bank Gospodarstwa Krajowego.
Beneficjentami FBiO będą mogły być m.in. jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorstwa (w tym spółki Skarbu Państwa) oraz jednostki naukowe i konsorcja tych podmiotów.
Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) ma wzmocnić polską gospodarkę. W ramach programu Polska otrzymuje pieniądze w postaci bezzwrotnych dotacji oraz preferencyjnych pożyczek - dotychczas 67 mld zł. Rewizja KPO została zaakceptowana przez rząd pod koniec stycznia br.
Bartłomiej P. Pawlak (PAP)
bpk/ mmu/ lm/ pel/