MFW pozostawił bez zmian prognozę wzrostu światowego PKB na '24 na poziomie 3,2 proc.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy pozostawił bez zmian prognozy wzrostu światowego PKB na 2024 r. na poziomie 3,2 proc., a na 2025 r. obniżył do 3,2 proc. - podano w październikowej edycji World Economic Outlook.

"Oczekuje się, że globalny wzrost gospodarczy pozostanie stabilny, ale rozczarowujący. Przy 3,2 proc. wzrostu PKB w 2024 i 2025 r., prognoza pozostaje praktycznie niezmieniona w stosunku do aktualizacji projekcji WEO z lipca i kwietnia. Jednakże, gdy spojrzeć szerzej, zaszły znaczące zmiany, gdyż podwyższenie prognozy wzrostu PKB dla Stanów Zjednoczonych zrównoważyło obniżenie prognoz dla innych gospodarek rozwiniętych, w szczególności największych krajów europejskich. Najnowsza prognoza wzrostu gospodarczego na świecie za pięć lat na poziomie 3,1 proc. jest przeciętna w porównaniu ze średnią sprzed pandemii. Trwałe przeciwności strukturalne, takie jak starzenie się populacji i słaba produktywność, hamują potencjalny wzrost PKB w wielu gospodarkach" – napisano w raporcie MFW.

"Nierównowagi cykliczne w gospodarkach zmniejszyły się od początku roku, co doprowadziło do lepszego dopasowania aktywności gospodarczej do potencjalnego wzrostu PKB prognozowanego w głównych gospodarkach. Ta korekta zbliża do siebie stopy inflacji w poszczególnych krajach i ostatecznie przyczyniła się do obniżenia inflacji globalnej. Oczekuje się, że globalna inflacja bazowa spadnie ze średniej rocznej wynoszącej 6,7 proc. w 2023 r. do 5,8 proc. w 2024 r. i 4,3 proc. w 2025 r., przy czym gospodarki rozwinięte powrócą do swoich celów inflacyjnych szybciej niż gospodarki rynków wschodzących i rozwijających się" – dodano.

Według MFW nadal istnieją znaczące ryzyka dla perspektyw światowej gospodarki w nadchodzącym czasie.

"Ryzyka dla globalnych perspektyw wzrostu PKB są przechylone w stronę przewagi czynników negatywnych, w obliczu podwyższonej niepewności politycznej. Nagłe wybuchy zmienności na rynku finansowym, jakie np. miały miejsce na początku sierpnia, mogą zaostrzyć warunki finansowe i obciążyć inwestycje i wzrost PKB, zwłaszcza w gospodarkach rozwijających się, w których duże krótkoterminowe potrzeby finansowania zewnętrznego mogą wywołać odpływ kapitału i problemy z zadłużeniem. Dalsze zakłócenia procesu dezinflacji, potencjalnie wywołane przez nowe skoki cen towarów w obliczu utrzymujących się napięć geopolitycznych, mogą uniemożliwić bankom centralnym złagodzenie polityki pieniężnej, co stanowiłoby poważne wyzwanie dla polityki fiskalnej i stabilności finansowej" – napisano w raporcie.

"Głębsza lub dłuższa niż oczekiwano recesja w chińskim sektorze nieruchomości, zwłaszcza jeśli doprowadzi do niestabilności finansowej, może osłabić nastroje konsumentów i wygenerować negatywne globalne skutki uboczne, biorąc pod uwagę duży udział Chin w światowym handlu. Nasilenie polityki protekcjonistycznej zaostrzyłoby napięcia handlowe, zmniejszyło wydajność rynku i jeszcze bardziej zakłóciło łańcuchy dostaw. Rosnące napięcia społeczne mogą wywołać niepokoje społeczne, co zaszkodzi zaufaniu konsumentów i inwestorów oraz potencjalnie opóźni uchwalenie i wdrożenie niezbędnych reform strukturalnych” - dodano w projekcji.

W tabeli poniżej znajdują się wybrane prognozy wzrostu PKB wg MFW, również w odniesieniu do poprzednich szacunków.

- WEO X'24 Różnica wobec VII'24
- 2024 2025 2024 2025
Świat 3,2 3,2 b/z -0,1
Gospodarki rozwinięte 1,8 1,8 0,1 b/z
USA 2,8 2,2 0,2 0,3
Strefa euro 0,8 1,2 -0,1 -0,3
Japonia 0,3 1,1 -0,4 0,1
Gospodarki rozwijające się i rynki wschodzące 4,2 4,1 b/z -0,1
Chiny 4,8 4,5 -0,2 b/z
Wschodząca i rozwijająca się Europa 3,2 2,2 b/z -0,3

(PAP Biznes)

kek/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana