NFOŚiGW zaprasza do konsultacji społecznych projektu zmian w programie "Czyste Powietrze"
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zaprasza do konsultacji społecznych i zgłaszania uwag do projektu zmian w programie "Czyste Powietrze". Drugi etap konsultacji potrwa do 27 grudnia 2024 r. - poinformował NFOŚiGW w komunikacie prasowym. Program w nowej odsłonie ma wrócić 31 marca 2025 r.
Jak podano, reforma programu jest konieczna m.in., aby wyeliminować nadużycia.
"Niezmiennie celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Zmienią się zasady przyznawania dotacji, tak by najwyższa pomoc efektywnie trafiała do najuboższych gospodarstw domowych" - napisano w komunikacie prasowym.
W pierwszym etapie konsultacji wzięło udział ponad 200 przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządów, administracji, banków oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
12 grudnia ruszy nabór wniosków na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w domach, które uległy zalaniu na terenach województw dotkniętych powodzią.
Jak podano, kluczowe reformy programu obejmują: nowy, czytelny układ programu - podział przedsięwzięć w zależności od zapotrzebowania budynku na energię użytkową; ujednolicone poziomy dofinansowania w poszczególnych grupach dochodowych; wzrost wymagań odnośnie do klasy efektywności energetycznej dotowanych urządzeń; odejście od audytów energetycznych na rzecz świadectw charakterystyki energetycznej i oceny energetycznej z wizytą eksperta; obowiązek wypłaty zaliczki na konto celowe beneficjenta a nie wykonawcy, zaliczka może wynieść do 20 proc. kosztów przedsięwzięcia; limity dotacji na poszczególne kategorie kosztów; dotacje dla najuboższych – wymóg posiadania co najmniej 3 lata przed złożeniem wniosku nieruchomości (wyjątek np. spadek), której zapotrzebowanie na energię użytkową, w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania wynosi powyżej 150 kWh/m2/rok; uzyskanie określonego standardu energetycznego w wyniku realizacji inwestycji - obowiązkowo będzie to minimum 120 kWh/m2/rok.
Ponadto zaktualizowano progi dochodowe w poszczególnych grupach dofinansowania oraz limit dotacji.
NFOŚiGW poinformował, że pracuje obecnie nad założeniami listy rzetelnych i uczciwych wykonawców, usprawnieniem i przyspieszeniem procedury rozpatrywania wniosków przez uproszczenie zasad dofinansowania i standaryzację typów przedsięwzięć oraz nad ogólnopolskim systemem operatorów.
"Operatorzy w programie Czyste Powietrze będą wsparciem dla beneficjentów najwyższego i podwyższonego poziomu dofinansowania. Ich działanie będzie polegało na pomocy w określeniu zakresu inwestycji, złożeniu wniosku o dofinansowanie, monitorowaniu realizacji inwestycji zgodnie z zasadami programu oraz prawidłowym rozliczeniu dotacji. Zakładamy, że w pierwszej kolejności funkcję operatorów będą pełnić zainteresowane gminy" – powiedział, cytowany w komunikacie, zastępca prezesa NFOŚiGW Robert Gajda.
W nowym programie nie będzie dotacji do pieców gazowych, natomiast osoby, które nie zdążyły dotychczas złożyć wniosku, będą miały taką możliwość w ramach specjalnego rozwiązania.
NFOŚiGW poinformował, że cały czas są i będą wypłacane dotacje z programu oraz trwa obsługa wszystkich złożonych wniosków.
Pod koniec listopada NFOŚiGW czasowo zawiesił przyjmowanie nowych wniosków w programie "Czyste Powietrze", informując, że program wymaga reformy.(PAP Biznes)
pel/ ana/