PAIH rozmawia ws. inwestycji w Polsce z firmami z łańcucha wartości fabryki TSMC w Dreźnie
Polska Agencja Inwestycji i Handlu prowadzi rozmowy o możliwości umiejscowienia w Polsce inwestycji podmiotów z łańcucha wartości fabryki półprzewodników TSMC w Dreźnie - poinformował na konferencji prasowej wiceprezes PAIH Paweł Pudłowski.
"Jeśli chodzi o półprzewodniki, mamy ogromną ambicję zaistnieć tutaj, szczególnie w kontekście europejskiego oddziału TSMC, który jest budowany w Dreźnie. (...) Jesteśmy w kontakcie i w rozmowach o możliwości umiejscowienia w Polsce pewnych podmiotów, które w łańcuchu wartości tej firmy będą się pojawiały. Nie jest to łatwy proces. Jako Europa mamy nadzieję na stworzenie trójkąta pomiędzy Niemcami, Czechami, a Polską i stworzenie obszaru, w którym będziemy budowali europejskie możliwości produkcyjne, na początek nie najbardziej zaawansowanych półprzewodników, ale może z czasem również tych bardziej zaawansowanych" - powiedział Pudłowski.
Tajwańska firma TSMC, największy producent półprzewodników na świecie, otworzyła w 2024 r. fabrykę w Dreźnie.
Pudłowski poinformował, że nie ma nowych informacji ws. wstrzymania przez Intela na 2 lata budowy fabryki półprzewodników w Polsce.
"Uważam, że dialog z Intelem należy prowadzić. (...) Natomiast niestety nie mamy nowych informacji. (...) Działka pod inwestycję cały czas gotowa, tu nic się nie zmienia i liczymy, że Intel podejmie konsekwentnie swoją decyzję, ale o tym nie wiemy" - powiedział Pudłowski.
Intel we wrześniu 2024 r. zdecydował o wstrzymaniu na okres około 2 lat planów budowy fabryki chipów w Polsce i w Niemczech. Wcześniej firma zapowiadała budowę w Polsce zakładu integracji i testowania półprzewodników o łącznej wartości 4,6 mld USD. Fabryka miała stworzyć 2 tys. miejsc pracy. Na lokalizację fabryki półprzewodników wybrano gminę Miękinia pod Wrocławiem. (PAP Biznes)
tus/ ana/