Paneliści WIBOR/WIBID po zmianach wg BMR nadal będą przekazywać kwotowania wiążące - GPW Benchmark
Uczestnicy fixingu WIBOR/WIBID, po dostosowaniu tych stawek do rozporządzenia BMR, nadal będą przekazywać kwotowania wiążące, niezależnie od wyników kalkulacji kwotowań opartych o faktycznie zawarte transakcje na rynku, zgodnie z kaskadową metodą wyliczania stawek wg BMR - wynika z informacji przekazanych przez GPW Benchmark.
Oznacza to, że utrzymany zostanie obecnie obowiązujący mechanizm, zawarty w kodeksie postępowania uczestników fixingu WIBOR/WIBID, który przewiduje, że przez podanie kwotowania uczestnik fixingu zobowiązuje się na żądanie innego uczestnika fixingu do zawarcia transakcji z pozostałymi uczestnikami, polegającej na złożeniu lub przyjęciu depozytu na wskazane w kwotowaniu terminy w trakcie pierwszych 15 minut po publikacji fixingu.
W czwartkowej prezentacji GPW Benchmark wskazano, że po wdrożeniu zapisów rozporządzenia BMR w każdym dniu fixingowym uczestnicy fixingu przekazują do administratora stawek WIBOR/WIBID zarówno kwotowania wiążące, jak i kwotowania modelowe, czyli wynikające z faktycznie zawartych na rynku transakcji, zgodnie z tzw. metodą kaskadową.
Rozporządzenia BMR ustanowiło od 1 stycznia 2018 r. nowy standard dla opracowywania, udostępniania oraz stosowania wskaźników referencyjnych na terenie Unii Europejskiej. Pewne kategorie podmiotów opracowujących wskaźniki referencyjne mogą skorzystać z okresu przejściowego w dostosowaniu do nowych standardów.
Nowe regulacje mają na celu ochronę przed manipulacją poziomem wskaźników, w związku z doświadczeniami m.in. ze stawką LIBOR oraz wzmocnienie wiarygodności stawek rynku pieniężnego. Zgodnie z BMR w metodologii wyznaczania nowych stawek w pierwszej kolejności należy brać pod uwagę wartość faktycznych transakcji na rynku, a dopiero później - w przypadku ich braku - wartość kwotowań (tzw. metoda kaskadowa).
Przedstawiciele GPW Benchmark poinformowali w czwartek, że do transakcji uwzględnianych w ramach metody kaskadowej przy kalkulacji nowego WIBORu/WIBIDu zaliczono: transakcje dokonywane przez podmiot przekazujący dane na rynku bazowym (międzybankowym) oraz transakcje dokonywane przez ten podmiot na rynkach powiązanych: z segmentem instytucji finansowych oraz z segmentem pozostałych instytucji finansowych.
Dane transakcyjne pochodzące z rynku bazowego dotyczą: transakcji zawartych między uczestnikami fixingu oraz między uczestnikami fixingu i innymi bankami.
W ramach prac analitycznych w zw. z dostosowaniem WIBORu i WIBIDu do BMR do segmentu instytucji finansowych zaliczano: instytucje emerytalne, ubezpieczeniowe, inwestycyjne, banki hipoteczne, banki spółdzielcze, SKOKi.
Segment pozostałych instytucji finansowych składał się natomiast z: instytucji finansowych niebędących instytucjami emerytalnymi, ubezpieczeniowymi, inwestycyjnymi, bankami hipotecznymi, spółdzielczymi oraz SKOKami.
"Metoda kaskady danych składa się z 4 poziomów. Pierwszy i drugi poziom dotyczy danych z rynku bazowego, trzeci z rynków powiązanych, a czwarty poziom wykorzystuje kwotowania wiążące, które już w tej chwili są w każdym dniu fixingu zgłaszane do administratora i na podstawie których jest przeprowadzany fixing. (...) Jest zachowane okno transakcyjne 15 min od godziny 11" - powiedział na konferencji prasowej Grzegorz Koloch, główny analityk GPW Benchmark.
W ramach prac nad nowymi stawkami wykluczono uwzględnianie w ich kalkulacji transakcji uczestnika fixingu z segmentem przedsiębiorstw oraz z segmentem instytucji publicznych.
GPW Benchmark (100 proc. udziałów w spółce posiada GPW) jest organizatorem fixingu, na którym ustalane są stawki WIBOR i WIBID. Firma jest odpowiedzialna za opracowanie nowego WIBORu/WIBIDu, zgodnego z rozporządzeniem BMR, opartego przede wszystkim o transakcje rynkowe. Obecnie WIBOR/WIBID wyliczane są na podstawie deklaracji banków. Nowa metodologia wyliczania stawek musi zyskać akceptację Komisji Nadzoru Finansowego. (PAP Biznes)
tus/ gor/