Pengab wzrósł w kwietniu do 23,3 pkt.; sezonowo wzrosła aktywność na rynku kredytowym
Wskaźnik koniunktury bankowej wzrósł w kwietniu w porównaniu do marca o 5,2 pkt. do 23,3 pkt. - poinformowały Związek Banków Polskich oraz Minds & Roses. Na rynku kredytów sezonowo silnie wzrosła aktywność klientów indywidualnych i przedsiębiorców.
Indeks prognostyczny wzrósł mdm o 11 pkt. do poziomu 28,7 pkt., natomiast indeks ocen jest wyższy mdm o 0,3 pkt. i wyniósł 18,8 pkt.
"W kwietniu mdm zaobserwowano silny sezonowy wzrost aktywności zarówno klientów indywidualnych jak i przedsiębiorców na rynku kredytów. Odnotowano wyraźną poprawę odczytu prognoz sześciomiesięcznych dla rynku kredytów konsumpcyjnych, kredytów mieszkaniowych oraz kredytów inwestycyjnych jak i obrotowych. Nastąpiły pozytywne zmiany w odczytach sześciomiesięcznych prognoz sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych, przedsiębiorstw oraz gospodarki kraju" - powiedział, cytowany w raporcie, Marcin Idzik z Minds&Roses.
Wskaźnik prognoz w przypadku kredytów dla gospodarstw domowych wyniósł w kwietniu 52 pkt., czyli w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrósł o 1 pkt, a wskaźnik oceny dla tego segmentu jest wyższy o 22 pkt. i wynosi 27 pkt.
Wskaźnik prognoz dla kredytów podmiotów gospodarczych w kwietniu wyniósł 29 pkt. i w porównaniu z poprzednim miesiącem spadł o 2 pkt. Wskaźnik ocen zanotował 22 pkt., czyli w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrósł o 15 pkt.
Podano, że w kwietniu odnotowano w ujęciu mdm poprawę odczytu prognoz sześciomiesięcznych dla kredytów mieszkaniowych, kredytów konsumpcyjnych oraz kredytów inwestycyjnych i obrotowych przedsiębiorstw. Wyraźna korekta prognoz nastąpiła dla lokat terminowych przedsiębiorstw.
Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi 14 pkt., czyli mdm jest wyższa o 5 pkt., a rdr wzrosła o 4 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wynosi 14 pkt., co oznacza mdm wzrost o 7 pkt., a rdr wzrost o 4 pkt.
Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju wynosi 14 pkt., czyli wzrosła o 4 pkt. w ujęciu mdm, a rdr jest niższa o 7 pkt.
W opinii 41 proc. badanych, w 2025 roku w stosunku do lat ubiegłych wzrosło zainteresowanie kredytem ze stałym oprocentowaniem, przeciwne opinie stanowią 48 proc. Klienci ubiegający się o pożyczkę, zdaniem 93 proc. badanych, znają pojęcie kredytu ze stałym oprocentowaniem.
Sondaż w placówkach bankowych przeprowadzono w dniach 2-24 kwietnia. (PAP Biznes)
seb/ asa/