Polska prezydencja nakłada się na kluczowy moment rozmów o budżecie UE- Pełczyńska-Nałęcz, MFiPR (opis)

prezydencja

Polska prezydencja w UE nakłada się na kluczowy moment rozmów o przyszłości unijnego budżetu i inwestowaniu środków UE po 2027 r. - powiedziała na konferencji minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.


"Dzisiaj oficjalnie inaugurujemy polską prezydencję w UE (...), ta prezydencja nakłada się na kluczowy moment rozmów o przyszłości unijnego budżetu i inwestowaniu środków po 2027 roku" - powiedziała Pełczyńska-Nałęcz.

Poinformowała, że w połowie 2025 KE przedstawi propozycję nowego unijnego budżetu, dlatego pierwsza połowa roku, kiedy Polska będzie przewodniczyć Radzie UE, jest ważna dla rozmów o kształcie przyszłego budżetu UE i pierwszych wniosków.

"28 marca odbędzie się ważna dla nas rada UE ds. ogólnych, której konkluzje będą pierwszym ukierunkowaniem struktury funduszy europejskich" - zauważyła Pełczyńska-Nałęcz.

Jak podkreśliła, Polska dzisiaj i w najbliższych miesiącach staje się "współarchitektem" przyszłej struktury funduszy europejskich.

Wymieniła 4 priorytety polskiej prezydencji w tym zakresie: utrzymanie roli samorządów i rozwojowego charakteru funduszy, pozostawienie kluczowych decyzji ws. wydatkowania środków w krajach członkowskich; inwestycje w bezpieczeństwo granicy i wsparcie europejskiej konkurencyjności z uwzględnieniem MŚP.

"Fundusze, rozumiemy to, muszą zostać powiązane ze skoordynowanymi europejsko reformami, ale kluczowa decyzja co do charakteru tych reform powinna pozostać w krajach członkowskich" - wymieniła Pełczyńska Nałęcz.

Minister funduszy i polityki regionalnej podkreśliła, że bezpieczeństwo i inwestycje związane z granicą muszą być ważnymi elementami przyszłej architektury funduszy.

"Nasza granica jest granicą Unii Europejskiej. Inwestycje w bezpieczeństwo na tej granicy są inwestycjami w bezpieczeństwo w Unii Europejskiej" - dodała.

Przedstawiciele MFiPR zapowiedzieli między innymi wizytę w Polsce komisarza Fitto, odpowiedzialnego za reformy i politykę spójności.

jz/ han/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5658 0,23%
1 EUR 4,2718 0,12%
1 GBP 5,1498 0,10%
100 JPY 2,6398 0,42%
1 USD 4,1512 0,71%